| Avenger1337 a întrebat:

De ce in Romania vorbim de un numar destul de ridicat(comparativ cu alte state) de barbati care isi omoara sotiile?
Suntem cu totii oameni la urma urmei, dar pe bune, nu exista zi in care sa nu aud de cel putin doi - trei romani care si-au ucis sotiile la stiri.
Mai intru pe anumite site-uri la britanici si americani, dar rar citesc despre barbati care isi omoara sotia. Violenta domestica este prezenta si acolo, nu zic nu, precum este in toata lumea, dar la romani omorul in familie devine deja... agravant.
Care credeti ca sunt motivele pentru care putem vorbi despre atatea cazuri in tara noastra?

PS: Mai in gluma, mai in serios, ajung sa cred ca mor mai multe femei omorate de soti/prietene decat femei omorate de cauze naturale.

8 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pai tocmai pentru ca sunt din aceeasi familie.Sunt unu' langa altu' destul de mult timp. Daca x se imbata sunt mari sanse sa fie langa nevasta-sa, iar daca y nevasta are chef sa faca scandal cel mai probabil o va face langa sotul ei care daca sta prost cu nervii o poate ucide.
Termenul de "familie" nu schimba cu nimic faptul ca un om poate ucide alt om.
Cica incultura..."sunt un om cult, nu ucid". Serios, sa dai vina pe incultura si educatie este o cretinitate, nu inteleg cat de dement sa fi ca sa faci asta.Adica "nu ucide" se incadreaza la cultura si educatie? E deja o obsesie cultura si educatie, cred ca daca mai caut putin pe net gasesc si ca o lumanare se face albastra daca trece un incult pe langa ea, sau cutremurele apar din cauza lipsei de educatie...
Tine doar de inteligenta(adica se incadreaza la "uite cladirea cu camere gratis! Sunt in stare sa ma feresc de ea?") si de control(serios, exista oameni care pur si simplu te fac sa ii pocnesti fara sa realizezi, mi s-a intamplat.Sunt extrem de calm de obicei da' in viata mea 2 persoane au reusit sa ma faca sa le lovesc fara sa realizez ca o fac "hopa, te-am lovit, nu am realizat ca o fac...")
Ma, poate sa fie omu' oricat de educat si cult, daca e drogat si vrea sa te omoare sau il faci sa te omoare fugi dracu' ca te omoara.Acu' 1-2 ani am auzit de un doctor care si-a impuscat nevasta ca il inselase si s-a sinucis.Si ala ducea lipsa de educatie si cultura? Nu cred, dar pentru el acea proasta insemna destul de mult incat sa faca asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incultura, bautura si proasta educatie din familie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt lipsa de educatie si nivelul f scazut de trai

| Radu284 a răspuns:

Americanii au 50 state. In fiecare stat exista cel putin un oras mare, desi in unele exista mai multe. Fiecare oras maricel, sa zicem cat Craiova sau mai mare, are un post de stiri local. Nu o s avezi des pe CNN sau MSNBC sau Foxnews ca cineva si-a omorat nevasta. Chestiile astea o sa le vezi, in general, la stirile locale.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Am mai spus-o si o repet, mentalitatea! Nu ne-am desteptat suficient ca natiune incat sa pricepem ca este egalitate.Multi inca gandesc pe principiul,, femeia apartine barbatului''.De cate ori in loc de sotia/iubita mea,, ai auzit,, femeia mea''? Constient sau nu, multi cred ca o femeie le apartine si omorurile/bataile se petrec in mare parte la bautura cand ideea aia devine obsesie.Nici cei din jur nu sunt de ajutor.Nu o sa vezi pe cineva care sa spuna o vorba cand vad asa ceva.La omor se ajunge de la violenta domestica.Daca cineva ar reactiona la timp poate nu s-ar mai ajunge acolo. Oricum nici viitorul nu pare mai bun. Uita-te si tu cati baieti/barbati din ziua de azi folosesc expresii gen,, si nu i-ai spart dintii?''. Astia sunt viitorul. Daca ei la 15-16 ani vad bataia ca pe ceva normal, cum vor fi la 30 ani? Multi vad asta in familie si din pacate in loc sa priceapa ca nu e normal ca bataia sa existe, vor aplica mai tarziu in viata acelasi tratament.Totul tine de educatie, de mentalitatea parintilor, de ceilalti din jur.Pe scurt, de societate.Nici legea nu e de ajutor.Barbatii violenti se aleg adesea cu avertismente si amenzi, adica fix 0.Scapa odata si e suficient ca urmatoarea bataie sa fie si ultima! Multi sunt la stadiul de maimuta si o sa vezi schimbare doar atunci cand o sa vezi civilizatie, adica nu prea curand.

| pietrean a răspuns:

Lipsa educatiei din familie(dar si exemplul "personal"),lipsa educatiei scolare,a culturii,impletite cu mult alcool,toate duc la frustrari,care le intuneca gandirea logica si de aici pana la batai,crima,nu este mult.
Chiar daca nu se ajunge la crima,multe femei sunt oropsite,considerate ca un bun personal si tratate ca atare,ca simple obiecte sexuale,care trebuie sa stea doar la cratita(chiar daca multe au si serviciu),care trebuie sa asculte orbeste de barbat(doar asa spune si popa in biserica,nu?).Din aceste motive,vin pe lume si multi copii nedoriti,facuti din intamplare.
Deci,modul de a gandi a majoritatii barbatilor,a exemplului din propria familie,duc in final ca femeile sa fie tratate ca bunuri persoanale,din care poti face ce vrei, ca barbat, ca sot
Iar daca vre-una incearca sa mai ridice capul, singurul mod de a o convinge cine este stapanul in casa, ar fi pumnul.Asa a vazut in familia lui,asa va face, ca pe ceva normal.
Doar educatia, cultura si mai ales respectul pentru sine, ca barbat, poate sa faca o familie sa fie impreuna la bine si la rau.Chiar si acel orgoliu barbatesc, poate fi controlat, daca ai ceva circumvolutiuni viabile si respect pentru specia umana.

| IaniTJ a răspuns:

Pai, draga prietene, parerea mea este (desi nu cred ca suntem in topul "sotilor care isi omoara nevestele" ) : ne tragem din latini si deci avem un temperament mai vulcanic (de aici gelozie), suntem saraci si deci avem predispozitie la depresii, needucati din cauza saraciei si a indolentei, ALCOOLUL ar fi o cauza principala, o mass media flamanda dupa stiri care vrea sa vanda foarte bine si foarte usor (sunt multe alte natii care au o rata de omucidere ridicata dar nu sunt atat de mediatizate), si in primul rand "pedespe" (adica legi) care nu sunt aplicate intocmai. In concluzie : barbatul este un animal care daca nu isi poate controla "femela" si mai are alti zeci de factori care il pot determina si nu exista nicio lege clara si stricta care sa-l condamne sa-si verse frustrarile intr-un mod extreme de agresiv, fatal si irevocabil asupra ei. O VA FACE! Din pacate … Ce vrei sa spun? Ca asta e romanul? Ar fi nedrept...

| Wehrmacht a răspuns (pentru IaniTJ):

Cred ca tot alcoolul este de vina si pentru prostiile debitate de tine.Pedepsele nu-s legi, femeia nu e un ingeras, ambele sexe sunt animale si exista legi care sa stabileasca ce i se intampla daca ucide/bate si ii interzice sa o faca, dar n-au cum sa-l opreasca nici in Romania si nici in alta tara.