| TheHellcatSpangledShalala a întrebat:

Despre violenta domestica si diferentele dintre barbati si femei.

https://www.youtube.com/watch?v=u3PgH86OyEM#t=90

O femeie cand este atacata de partener, ceilalti cheama politia, cand barbatul este atacat de iubita, ceilalti se amuza.

Ce parere aveti? Acest filmulet da de gandit si arata care e de fapt realitatea, una trista, evident. De fapt, nu prea ma mira. Violenta este violenta, indiferent din partea cui vine, fie ea si femeie.

6 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Pai din filmulet rezulta mai degraba ca aproape toti mananca mai mult decat toti se veselesc, atunci cand un barbat e atacat de o femeie( 2 vad ca mananca inghetata, alti 2 halesc sendviciuri, o femeie mananca un mar si o alta mananca fast food dintr-o caserola). Ceea ce nu schimba cu mult situatia dar am putea, daca tot consemnam pe baza unor imagini, sa fim mai scrupulosi cu acel minut de film.
In ceea ce priveste violenta domestica, termenul domestic suna asa paradoxal in capul meu: domestic aduce cu o salbaticiune actualmente imblanzita, luata pe langa casa, pai e domestic daca loveste cu salbaticie? Domestic se refera la ceva din spatiul casnic, privat, daca-i privat, sa ramana privat.
Si mai am de zis ceva, daca nu-i vorba atat de jemenfichism si e vorba de indulgenta? ( nici eu nu cred ce spun dar sunt niste idei desprinse din imaginile tale, totusi )

| Leocerba a răspuns:

Si daca mananca pe fond emotional, mananca de stres, compulsiv, adica oamenii resimt lipsa confortului psihologic asisitand la violenta celor 2 si incearca sa elimine disconfortul mancand? E o reactie, sa stii. Nu se baga pentru ca asta ar leza orgoliul barbatului, oamenii au incredere in capacitatea sa de a rezolva diferendul. Oamenii sar insa cand femeia o incaseaza pentru ca femeia nu are orgolii cand vine vorba de putere fizica (minus femeia Nikita, vedeta)
PS Ma amuz si eu cu argumentele...

| Fatamuntilor a răspuns:

Normal ca legea ar trebui sa fie egala pentru toti.
Dar daca barbatul vine beat acasa are chef de sex si tu obosita, il refuzi, iar el insista ce faci? Te aperi, nu?
Sunt situatii si situatii!

| Leocerba a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum ce fac?
Eu tot timpul am 2 variante: cant o melodie sau fac sex.
Dar cum cantareata nu-s...norocul meu laughing

| sublime89 a răspuns:

Normal, legea ar trebui sa fie egala pentru toti. Din pacate, asta se respecta doar in teorie, de multe ori. Au fost multe cazuri in care femeile chiar si-au omorat partenerii, deci e clar ca violenta domestica nu e neaparat sa vina doar din partea barbatului, desi de cele mai multe ori asa se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele care caracterizeaza cel mai bine societatea de astazi sunt "stereotip" si "dublu standard". Oamenii nu prea mai gandesc pentru ei, acum avem media care sa ne spuna cum trebuie sa gandim. Avem facebook, avem reviste, avem stiri, avem atatea surse care ne spun cum trebuie sa fim si ce sa facem incat nu mai e nevoie sa avem propria viziune despre ce se intampla in jurul nostru. Sunt lucruri care ni se repeta atat de des incat le luam de bune, pur si simplu.

Discutia despre egalitatea inexistenta dintre sexe am purtat-o de prea multe ori ca sa ma mai repet. Dar macar mi-ai adus aminte de un stand up interesant. E tratat intr-un mod amuzant cum societatea pur si simplu accepta si isi insuseste anumite stereotipuri.

https://www.youtube.com/watch?v=AlvvCYUDHrQ