| Infraverde a întrebat:

De ce legea nu pedeseste si "urecheala" aplicata copiilor? Considerati ca este o pedeapsa buna pentru copiii neastamparati? Tind sa cred ca nu este o solutie decat de moment. Ce parere aveti?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este corect ceea ce a spus IMC90, legea penala pedepseste si lovirea si alte violente, indiferent cine este faptuitorul si victima, este vorba de art.180 Cod penal, citez:
"ART.180. Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
1^1 Faptele prevãzute la alin. 1 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
2^1 Faptele prevãzute la alin. 2 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. În cazul faptelor prevãzute la alin. 1^1 si 2^1 acţiunea penalã se pune în mişcare şi din oficiu.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penalã a fost pusã în mişcare din oficiu."
Problema este ca aceste prevederi nu sunt aplicate asa cum ar trebui, incepand cu faptul ca nu se face plangerea prealabila ori se face peste termenul de 2 luni in care ar trebui facuta, termen care este de decadere. De asemenea si violenta in familie asupra copiilor este tratata cu ingaduinta, sunt foarte rare cazurile in care se iau masuri, chiar daca a fost reclamata, de obicei intervine impacarea partilor si totul se termina. Numai bine!

| XDarkAngel a răspuns:

Copiii nu ar trebui sa traiasca cu frica

| IMC90 a răspuns:

Dar cine ti-a zis ca nu se pedepseste?

''Articolul 180 cod penal are urmatorul cuprins:"(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda. (alin. 2) Faptele prevazute la alin. 1 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda."

In practica, lovirea presupune o multitudine de acte de agresiune ale unei persoane impotriva altei persoane, prin folosirea fie a corpului propriu, fie a unor obiecte contondente sau chiar a unor acte de violenta morala. Constituie infractiunea de lovire si aruncarea in victima cu un obiect, dar si lovirea acesteia cu palma, piciorul ori alta parte a corpului, ca si amenintarea victimei care in fuga cade si se loveste. Ca exemplu de act de violenta poate fi asmutirea unui caine asupra victimei, care are ca urmare muscarea sau trantirea la pamant a acesteia, precum si tragerea de par, de urechi sau chiar punerea unei piedici urmate de caderea victimei. S-a retinut ca act de violenta chiar si suferinta pricinuita de victima ei insesi printr-un accident, daca acesta constituie rezultatul constrangerii infractorului.

Nu intotdeauna violenta sau lovirea sunt rezultatul unei actiuni, ci pot fi si urmarea unei inactiuni, spre exemplu cand infractorul are cunostinta de faptul ca un scaun este stricat insa nu opreste victima sa se aseze pe el.''

Se precizeaza deci, destul de clar ca : exemplu de act de violenta poate fi si tragerea de par, de urechi sau chiar punerea unei piedici urmate de caderea victimei.

| Infraverde explică (pentru IMC90):

Eu citisem ca se pedespeste doar, citez, abuzul. Si nu cred ca autoritatile considera o paruiala mica drep abuz. Am pus intrebarea pentru ca am vazut o scena de genul asta chiar intr-o sectie de politie, si nu s-a obosit nimeni sa-i atraga atentia doamnei. Si nu poate fi vorba ca sunt doar cadrele noastre apatice, sunt sigura ca nu s-ar deranja nimeni sa opreasca o mama sa-i aplice o corectie micuta copilului.

| IMC90 a răspuns (pentru Infraverde):

Ti-am pus articolul din lege mai sus. nu stiu ce ai citit, eu ti-am zis cum scrie in legewinking in fata judecatorului si a politiei numai asta conteaza.

| Infraverde explică (pentru IMC90):

Inseamna ca voi reveni cu o intrebare care sa contina critici la adresa politiei romanehee hee. Multumesc pentru raspuns.

| IMC90 a răspuns (pentru Infraverde):

Daca eram procuror, o incriminam cu succes in instanta pe acea femeiewinking

| Infraverde explică (pentru IMC90):

Cine stie, poate intr-o zi.

| Raducu1 a răspuns:

Daca zici ca acum e grav, gandeste-te ca cu vreo 60 de ani in urma se aplica metoda fierului incins! Cum luai o nota mica la scoala sau ceva de genu, mai bine te impuscai! Nici armele gen baston sau parul nu lipseau!

| pinguuina a răspuns:

Ii un fel de a 'educa' un copil. Pentru un copil, aproape orice e solutie de moment.

| Mariusis a răspuns:

Ba o pedepseste dar te vor lua si te vor da spre adoptie(caci este o pedepsa caci tin la tina)Dar sfatul este sa nu faci caci cred ca tii la ei

| Denisse66 a răspuns:

Nu nu-mai ca ai trecut tu de aceasta varsta si iti doresti cu tot dinadinsul sa se intample acest lucru, trebuie sa te pui in pielea copilului care este supus la anumite consecinte si la violenta fizica cum ai zis tu! Eu una nu sunt acord cu parerea ta, eu zic ca ai o parere foarte proasta. Fara suparare happyhappy big grin!

| Infraverde explică (pentru Denisse66):

Deci esti de acord cu tipul asta de corectie. De ce? Este o metoda buna de a-ti educa si creste copiii?

| Denisse66 a răspuns:

Nu sunt de acord eu ca persoana pentru ca nu-se face cu violenta ci cu vorba asa de la parinti o palma la fund nu strica dar asa din ocee boacana suza-ma nu este foarte corect trebuie pedepsiti aspru nu fizic cu violenta ci pedepsiti cum ar fi : fara televizor atat timp, 1 ora in camera lui la colt etc. Dar fara violenta ca nu rezolvi nimic si se va urca respectivul copil cu pretenti in cap! Fara suparare!