| nebunatik94 a întrebat:

De ce lumea din zilele noastre este foarte superficiala.perversa si plina de invidie si ura? astept raspuns

21 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Pentru ca trebuie sa se adapteze mediului in care traieste.Mai nou, daca unul are o bluza la fel ca a ta, trebuie sa ii faci scandal.As aveam multe exemple de dat, dar nu am chef sa imi fac nervi singura.winking Toti se dau smecheri isi iau arfe, prietenii te lasa la greu si se duc dupa cei cu bani, etc. straight face

| KaRa23S a răspuns:

Te-ai pomeni pe tine nu te-a incercat una din aceste chestii niciodata? Nu e din zilele noastre, este din totdeauna si oriunde, toti oameni erau si aia de dinainte, nu erau extraterestri. Daca ai nevoie de caldura sufleteasca si liniste, fara aceste stari, numai la manastire le gasesti. Eu nu stiu de ce ai mai pus intrebarea asta cand raspunsul este asa de logic. Niciodata lumea nu a fost mai altfel.

| CityOfSatan a răspuns:

Pentru ca tot ceea ce exista in jurul nostru e plin de ranchiuna si invidie, iar din invidie se poate naste si ura. As minti sa spun ca eu nu sunt asa.E ceva foarte uman, din pacate.

| TheStory a răspuns:

Nu-ti face grija asa a fost mereu omenirea.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Pentru ca...ne intoarcem in Evul Mediu.Stii tu... epoca sclavagista sau cum o fi.Dorinta de a avea cat mai multa putere care ne orbeste suffleteste si uitam ce-i important cu adevarat, astfel creandu-ne dusmani si facand orice pentru ceea ce se cheama proprietate si bani.Iti vine sa crezi ca unii sunt in stare pentru bani si sa s*** pl? Si nici macar nu e gay.Un fost coleg de scoala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Wait... what? laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Cosmin86):

What la ce? La fostul coleg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

La ce-am citit. Cum naiba sa faca un copil oral doar pentru bani? Ala ar trebui impucsat

| SerafimHD a răspuns:

Nici eu nu imi explic asta, s-au dus vremurile in care toata lumea era cuminte fericita si toti se bucurau impreuna de bucuria celuilalt. Acum toti sunt asa sunt copii rasfatai sunt oameni care nu au primit cea mai buna educatie altii care nu pot face fata problemelor, stiu. Dar oamenii trebuie sa treaca peste aceasta perioada cand ura ramane cel mai sincer sentiment pana in prezent.

| Decrepit a răspuns:

Este natura umana si nimic mai mult. Daca iese la iveala,n-ar trebui sa fie o surpriza pentru nimeni,ci doar simpla confirmare a unor lucruri evidente ce-au stat putintel in ceata,pana sa le descoperi.Tu cred ca esti si nitel dezamagit si frustrat de un eveniment recent din viata ta, doar ca pana la urma, orice om sanatos accepta situatia ca atare, ingana o injuratura si trece mai departe, pentru ca nu ai ce schimba in natura umana.Cum ar spune Efrem, e ditamai canceroiul!

| 8imal a răspuns:

Pentru ca biblia spune: in zilele din urma vor fi zile grele, oamenii vor fi hulitori trufasi iubitori de bani iubitori de sine... Si toate astea trebuie sa se implineasca!

| Decrepit a răspuns (pentru 8imal):

Dumneata traiesti dupa cuvantul mot-a-mot al Bibliei?

| 8imal a răspuns (pentru Decrepit):

Nu insa nu poti ignora ce e real!

| Decrepit a răspuns (pentru 8imal):

"Vremurile din Urma" au tot venit de-a lungul omenirii, doar ca n-au venit niciodata in fapt.Plus,desi nu-mi place batjocoresc vreo religie, incercand sa fiu impartial cu toate, fiind non-teist, cred ca Ioan din Patmos, autorul Apocalipsei consumase ceva inainte de a purcede la scris pergamentul ce alcatuieste capitolul.Toate acele elucubratii nu au cum fi reale,simultan, desi sunt constient ca si mielul, si calaretii si curva din Babilon, si pergamentele deschise de miel, trompetele din care suna ingerii sunt simboluri si substitute pentru actiuni reale.E prea...hollywoodiana povestea.Asta doar ca sa ma aplec asupra unei mici parti din Biblie.

Si,daca este sa dam crezare Bibliei,omul a cazut in pacatele trufiei,ignorantei,egoismului si barfei inca din momentul ispitei,cand si-a pierdut caracterul devin,atitudinile astea doar agravandu-se in timp.Iar iubitori de bani sunt aproape toti oamenii rationali,care stiu ca indumnezeirea, mantuirea si comuniunea cu divinul, desi tin de cald, metaforic, nu tin si de foame.Biblia doar reuseste, prin "bluful" ei sa descrie mici situatii reale, in treacat.Un lucru pe care il fac si religiile orientale, mai bine si mai explicit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 8imal):

Uita-te la cum erau zilele "inainte" :

- antichitate : oamenii erau aruncati la lei, sclavie, etc.
- evul mediu : inchizitia ( oameni nevinovati arsi de vii, torturati cu fiare inrosite in foc, etc. ), sclavie, maceluri, abuzuri, etc.
- epoca moderna : hitler, stalin, lagare, exterminare, munca pana la epuizare, razboaie, etc.

Sincer, zilele "noastre" mi se par cele mai umane si linistite big grin

| 8imal a răspuns (pentru Decrepit):

Vremurile din Urma" au tot venit de-a lungul omenirii, doar ca n-au venit niciodata in fapt.Plus,desi nu-mi place batjocoresc... Nu exista vreo religiae e una(religos) re-lega, ce amume :relatia cu DUMNEZEU! Si apoi(in fapt) acum nu aveam cu cine discuta daca sau nu consumase Ioan ceva. DacaVENEA IN FAPT! BIBLIA cea pe care tu o citezi fara sa ocunosti spune ca : Dumnezeu nu tine seama de nestiinta ci cere tuturos popoarelor sa se pocaiasca! Nu te cheama sa faci speculatii, nici sa dai in cap cuiva nici sa minti nici sa te arati grozav fata de altii ci sa te caiesti si sa renunti la pacatele tale, insa e greu mai ales cand nu vrei si cauti argumente contra!

| 8imal a răspuns (pentru Cosmin86):

Macar tu esti fericit )))

| RaspberryLover a răspuns:

Eu cred ca asa o crescut parintii copiii...sau poate atat ii duce "mintiuca". Sa se dea mari si tari, poate le e ciuda pe cineva/ceva si cred ca de aceea...

Asta e. Sper ca, atunci cand am sa fiu mama, sa schimb ceva. Si anume, sa ii invat pe copii mei astea:

1. Sa nu fie zgarciti, ci darnici, ca, proverbul zice:"Dar din dar se face Rai" si "Da si vei avea dublu".
2. Sa nu fie lacomi.
3. Sa nu fie maniosi. Sa fie cu capul sus si sa zambeasca chiar si atunci cand nu au tot ce isi doresc sau chiar si atunci cand le e greu.
4.Sa nu fie lenesi.
5.Sa injure si sa vorbeasca vulgar.
6.Sa fie adevarati prieteni si sa se ajute.
7.Sa nu le fie frica si sa stea cu capul sus in fata greutatilor.

ECT. acestea sunt doar un sfert.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Toate cele bune!

| RoyalLuxury a răspuns:

Pentru ca sunt manipulati de societate. Sunt niste algoritmi bine stabiliti la nivel de tara prin care lucrurile trebuie tinute intr-un fel sub control. La prima vedere nu o sa inteleaga toata lumea ce spun eu aici dar cu putina informare o sa vedeti ca multe lucruri banale din viata de zi cu zi sunt induse. Manipularea maselor se face cu ajutorul TV-ului, bisericii, serviciilor secrete. In primul rand, in Romania, noi nu avem la vedere adevarate valori iar persoane gen Gigi Becali care este promovat zilnic in presa, este perceput de catre multi un exemplu de urmat. Multe lucruri rele se intampla in momentul in care iti stabilesti un exemplu si vrei sa ajungi ca el doar ca nu urmezi ordinea corecta si sari peste multi pasi intermediari. Unul il vede pe Becali si vrea sa fie ca el si se apuca de infractiuni, o tipa o vede pe Monica Columbeanu si vrea sa fie ca ea si pica in capcana micilor afaceristi. Lucrurile trebuie sa decurca natural in viata ca sa ai o stabilitate. Apoi, invidia se datoreaza timpului in care traim. Nu a trecut timp suficient de cand Romania a devenit o tara libera si conceptele au luat o turnura gresita. Si nu suntem singura tara in aceeasi situatie. In general tarile din blocul estic au aceste probleme.

| 8imal a răspuns (pentru RoyalLuxury):

Ai introdus absolut eromat biserica in rolul manipularii.insa te iert ca tu iei de bun faptul ca te-ai nascut ortodox! nimic mai fals BOR(biserica ortodoxa romana )este o institutie subordonata statul doar pentru ca se numeste biserica nu inseamna ca asa e!

| gabryella02 a răspuns:

Asa a evoluat specia umana.Si mie imi pare rau de unele specimene care exista dar nu avem ce face.