| Miri983 a întrebat:

De ce ma atasez asa repede de persoane? Sunt singura la parinti si am crescut doar cu mama. Tatălui meu nu prea ii pasa de mine, nici măcar nu mi-a spus la mulți ani anul asta..Si parca ma atasez prea repede de pers..Mama se enerveaza usor, tipa, se impaca si se desparte de prietenul ei de 100 de ori. Zice ca nu se mai impaca si tot se impaca..Ma rog.N-am o problema cu asta, chiar daca prietenul ei nu se comporta ft bine cu mine..Sa va dau un exemplu..Sapt trecuta am fost plecate in Elvetia la niste prieteni in vacanta..Si m-am atasat ft tare de tipa respectiva.O consideram ca pe o mama..Era foarte draguta si se comporta ft frumos.O vedeam cum are grija de băietelul ei, ii vorbește așa frumos, ii citește, se joaca cu el..Nu am văzut-o niciodata sa dea in el sau sa ridice tonul..Intr-un fel mi-as fi dorit sa o am și eu mama.A mea nu-i asa..Se cearta intruna cu prietenul ei si vb urat. Uneori isi varsa nervii pe mine..Chiar ma doare sufletul uneori cand ma gandesc.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Păi... ce să faci? Așa ești tu o persoană bună la suflet, numai aceste persoane se atașează repede, sunt mai sensibile etc. Este bine sa fi așa, dar să nu profite nimeni de tine! În societatea de azi ...trebuie sa ai grija! Baftăwinking!

6 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Sa iti accepti situatia. Din pacate pentru multi, nu ne putem alege parintii. Nu e nimic de facut in privinta asta.

| mgtow a răspuns:

Spune-i sa te ia drept mama. Ar fi o idee buna doar in caz ca aia care nu te trateaza asa bine te-ar bate prin elvetia si politia o decade din drepturile parintesti - eu simt ca tu ai nevoie de un refugiu sa primesti afectiune, nu esti fericita in mediul in care stai dar o sa induri pana o sa ai varsta in care te vei independiza.

| Miri983 explică (pentru mgtow):

Nu as vrea sa se ajunga pana aici..Doar as vrea sa si schimbe conportamentul..Slabe sanse oricum.

| Rd79 a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci. Oamenii care nu primesc suficienta dragiste si atentie de la parinti tind sa caute asta mai tarziu in viata. Si majoritatea celorlalti nu vor sa dea asa multa atentie, si nici nu se atasaza asa mult.

Stiu si eu cum e, am trecut si eu prin etape cat de cat similare, si ma afecteaza si acum uneori.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De proasta ce esti de aia, nu uita ca suntem in jungla si s-ar putea sa ti-o ei asa ca ai grija peste ce persoane dai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!