Întrebare recomandată | VanillaJaguar a întrebat:

Hey TPU!
Stiu ca e o intrebare lunga dar as aprecia daca ati citi-o pana la capat.
Parintii mei au divortat cand aveam 7 ani iar de atunci eu locuiesc cu mama.
Totul era cat de cat ok intre mine si ea, dar de cateva zile la rand tot ce spun si tot ce fac pare sa o enerveze si sa o supere.
Ce mananc, cum ma imbrac, ce spun, ce fac, TOTUL!
De fiecare data cand tipa la mine eu vorbesc foarte calm si cand o rog sa nu ridice tonul ea tipa la mine si mai tare.
Am ajuns sa nu mai vreau sa vin acasa de la scoala.
Ce as putea sa fac sa nu mai fie asa rastita la mine?
Eu sunt o fire foarte calma si ma deranjeaza mult cand oamenii tipa si urla la mine, mai ales fara un motiv bun.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Te porţi surprinzător de matur pentru vârsta ta. Te-am întrebat dacă eşti băiat sau nu pentru că vârsta şi sexul te-ajută în situaţii de genul ăsta. La tine, din păcate, e cum e mai prost. Eşti prea mică să lucrezi, trebuie să-ţi vezi de şcoală. Plus că mai ai cam mult până la majorat. Iar faptul că nu eşti băiat o face să creadă că te poate controla mai uşor.

Ştii ce face ea? Îşi ia toate problemele de peste zi şi frustrările adunate în ani şi ţi le toarnă ţie în cap. Pentru că dpv emoţional, e distrusă. NU(!) e conştientă de asta. Problema ei nu e cu tine, ci cu propria-i viaţă. Gândeşte-te că tot ce i-a mers prost e metanul din cameră, iar tu eşti doar scânteia. Nu ai respectul ei ca să ia ce spui în serios pentru vreo clipă. Momentan, te vede mai mult ca pe-o proprietate. "Eu te-am făcut, eu te omor" poate ţi-a spus sau o să-ţi zică vreodată. Nu prea ai ce să faci momentan. Just be the better person. Las-o aşa. N-o mai provoca. Învaţă, creşti. Când vei fi majoră şi pe banii tăi vei putea să-ţi urmezi propria cale. Şi va fi bine între voi. Sau nu.

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Câţi ani ai şi ce sex eşti?

| VanillaJaguar explică (pentru Gizăz):

14 ani, si sunt fata

| Mykymu a răspuns (pentru VanillaJaguar):

Incearca sa o lasi in pace si sa nu ii mai raspunzi cu nimic cand te cearta.

| Gizăz a răspuns (pentru VanillaJaguar):

Te porţi surprinzător de matur pentru vârsta ta. Te-am întrebat dacă eşti băiat sau nu pentru că vârsta şi sexul te-ajută în situaţii de genul ăsta. La tine, din păcate, e cum e mai prost. Eşti prea mică să lucrezi, trebuie să-ţi vezi de şcoală. Plus că mai ai cam mult până la majorat. Iar faptul că nu eşti băiat o face să creadă că te poate controla mai uşor.

Ştii ce face ea? Îşi ia toate problemele de peste zi şi frustrările adunate în ani şi ţi le toarnă ţie în cap. Pentru că dpv emoţional, e distrusă. NU(!) e conştientă de asta. Problema ei nu e cu tine, ci cu propria-i viaţă. Gândeşte-te că tot ce i-a mers prost e metanul din cameră, iar tu eşti doar scânteia. Nu ai respectul ei ca să ia ce spui în serios pentru vreo clipă. Momentan, te vede mai mult ca pe-o proprietate. "Eu te-am făcut, eu te omor" poate ţi-a spus sau o să-ţi zică vreodată. Nu prea ai ce să faci momentan. Just be the better person. Las-o aşa. N-o mai provoca. Învaţă, creşti. Când vei fi majoră şi pe banii tăi vei putea să-ţi urmezi propria cale. Şi va fi bine între voi. Sau nu.

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... nu prea ai ce face. Ai răbdare, adulții fac asta atunci când au probleme.
Încearcă eventual s-o întrebi cu ce o poți ajuta, dacă e ceva ce poți face să depășească acest moment și să reveniți la viața calmă dinainte.

| SkyPilot a răspuns:

Intreab-o: "mama, ce as putea face ca sa te multumesc?" Poate ca o sa-i dea seama ca nu este in regula ce face si ca pe tine te afecteaza in mod negativ si ca iti pasa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca era așa din cauza divorțului, se enerva de atunci, nu așa când ii trăsnește ei. Poate ca ai suparat-o cu ceva...Eu zic sa o întrebi "De ce ești supărata pe mine? "

| christos1234 a răspuns:

Din cauza ca nu mai are un partener de viata isi ocupa timpul cu tine si gandeste-te ca te-a facut din iubire dar acum nu realizeaza ce face si ca pe tine te afecteaza...Incearca sa schimbi imediat intr-un subiect pozitiv fiecare cearta.

| XxTerrorxX1 a răspuns:

Nu prea ai ce face, da cred ca are o perioada mai proasta si se gandeste la divort (cred) da o sa ii treaca, trebuie doar sa ai rabdare si incearca sa o ajuti si la niste treburi

| mariusmac85 a răspuns:

Buna Nu apela la unul si la altul ci direct la preot,cand vei fi bolnava sau unul din ai tau sau o persoana draga,nu apela la doctor direct,ci prima data sa chemi preotul
Si nu judeca preotii,ca ei sunt oameni ca si noi si sunt slujitorii Lui Iisus Hristos si când te duci la preot sa te spovedesti sa-ti marturisesti pacatele,nu le spui preotului ci le spui Lui Dumnezeu.
Preotia ca sa intelegi mai bine este o meseria ca si alta si el e om ca si noi si eu ii judecam inainte si nu e bine, Dumnezeu are dreptul sa-i judece, cum ne va judeca pe toti la Judecata de Apoi
Si Preotul ca si noi incearca sa traiasca, sa-si castige existenta
Harul care i l-a dat Dumnezeu nu i se ia Eu iti recomand sa te duci la Preot si sa te spovedesti sa-i spui tot ce ai pe suflet si preotul te va calauzi, iti va spune ce trebuie sa faci si indicat ar fi sa incerci sa o convingi pe mama ta, sa se duca si ea la preot ca poate are multe pacate si constiinta o macina si din aceasta cauza ea fara sa vrea se razbuna pe tine ca nu ea se razbuna ci o indeamna cel viclean sa faca asta,
Acum eu zic toate astea am vazut ca esti fata si ai 14 ani multi inainte dar nu stiu ce religie esti ca sunt unii care se cred atotdumnezei,cred ca tot ce fac si reusesc se datoreaza muncii proprii,insa nu e asa
Dumnezeu ne ajuta pe noi toti,chiar si când nu meritam
Sa zici asa când te rogi Doamne nu ma uita pe mine cum te uit eu pe tine si roaga-te si la Ingerul tau pazitor care saracul nu mananca nu bea si nu doarmne ca noi ci te vegheaza pe tine tot timpul,inainte sa faci un lucru consulta-te cu Dumnezeu
roaga-te catre Ingerul tau Pazitor
Sfinte Ingere,Pazitor al vietii mele,roaga-te Lui Hristos dumnezeu,pentru mine pacatoasa
si sa te rogi tot timpul nu numai la necazuri,ca asta facem din pacate apelam numai la necazuri la Dumnezeu si nu este bine
Numai stim nici sa ne inchinam când trecem pe langa o Biserica,o troita ceva,de intrat numai zic,numai stim sa ne inchinam perna,sa facem o rugaciune,sa multumim Lui Dumnezeu inainte si dupa ce mancam
am devenit foarte pacatosi
te sfatuiesc sa intri pe youtube si sa scrii Parintele Arsenie Boca si sa asculti si sa citesti tot ce scrie prin clipuri,eventual daca ai bani,iti poti cumpara carti sa citesti despre el si numai despre el ci despre toti Sfintii
pe unde stai apropo?
daca poti du-te cu mama ta la Prislop la Mormântul Parintelui Arsenie Boca si rugati-va din suflet
Nici eu n-am apucat sa ajung acolo si vreau anul asta sa ajung,ca din pacate eu te sfatuiesc sa nu apelezi la necazuri la Dumnezeu,ca nu vreau sa treci prin ce am trecut eu ca a trebuit sa imi moara fratele anul trecut ca sa ma reintorc la Dumnezeu cu credinta cu inima,cu sufletul,cu ochii, cu urechile, cu mintea catre Dumnezeu
Nu Dumnezeu nu ne mai vede, nu Dumnezeu nu ne mai iubeste ci noi nu-L mai vedem, noi nu-L mai iubim ca s-a instalat Zidul pacatului intre noi si El care se inalta cat mai sus cu fiecare pacat care nu-l marturisim fie el (pacatul) cat de mic si de aceea ne aduce numai necazuri sad deoarece Necazurile vin de pe urma pacatelor cauta pe youtube Parintele Arsenie Boca si asculta tot ce zice el si vei intelege multe si da mai departe la toti cei dragi si nu numai
sa zici in gand rugaciunea mintii
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa.Amin
Dumnezeu sa te ajute! Amin.
Sper ca am putut sa te ajut
Marius

| racul88 a răspuns:

Intelegere! De multe ori rolurile se schimba, sunt convins ca si tu cand erai mic si pe ea o "enerva" plansul si tipetele tale... Dar in acelasi timp erai si un motiv de bucurie. Eu cred ca ar trebui sa vezi doar lucrurile bune pe care le face pentru tine!

| Veronica9 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mai astepti cateva zile si poate o sa-si revina. daca mai astepti o sa se calmeze sunt sigura... pa

| MariaMarri a răspuns:

Mama ta sufera, de aceea tipa la tine. nici nu isi da seama ca te raneste...