| AndreeaUrsu101 a întrebat:

De ce mama se poartă atât de urât cu mine?
De ce mă face în tot felul?
De ce zice că tot timpul sunt supărată, că sunt nervoasă?
De ce zice că am ceva cu ea, că stau supărată pe ea?
Eu nu mai rezist. Am o ură atât de mare în suflet, nu mai știu ce să mai fac pentru a fi bine.
Tot timpul zice că îmi bat joc, că nu fac nimic toată ziua. Zice că de acum sufăr după baieți, că de acum plâng și eu toată ziua.

Într-adevăr am fost într-o relație cu cineva, de aceiași vârstă. Amândoi am crescut timp de un an împreună, chiar dacă nu mai suntem împreună în momentul de față, dar tot stăm împreună, în fiecare dimineață la școală ne sărutăm. Bineînțeles că am stat și certați, nu ne vorbeam, dar asta se întâmpla timp de câteva zile. Nu aveam motive întemeiate de a fi supărată în această relație, nu am greșit cu nimic. Ne respectăm... Dar știți. Eu nu realizasem la început ce însemană o relație cu adevărat, dar după 2 luni de relație cu aceea persoană am realizat... Însă povestea noastră este mult mai complicată.
În momentul de față ambii avem 14 ani. Stăm împreună de la 12 ani. Avem aproape doi ani de când stăm împreună, în octombrie anul acesta îmiplinim doi ani.
Dați-mi câteva sfaturi în legătură cu ce am zis mai sus, dacă ați înțeles ceva...

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai o ura atat de mare in suflet, inseamna ca o si arati celorlalti, fiind imbufnata, uracioasa si rea cu lumea.
Mama ta nu se poarta urat cu tine, dimpotriva, tu esti cea nefericita si atunci generezi aceste probleme, care nu pot conduce decat la mai multe certuri si probleme.
Dar esti copil mic, la 14 ani inca nu poti discerne ce-i bine si rau, ce faci rau si de ce oamenii se comporta asa cu tine. iar confirmarea etse aici, taman in mesajul scris de tine mai sus, unde spui clar ca nu pricepi de ce se comporta mama ta, asa cu tine.
Nu poti intelege ca reactiile oamenilor, sunt generate de comportamentul tau.
Cand esti suparata pe cineva, incearca sa-ti folosesti si creierul, sa nu pedepsesti pe toti din jur, doar pentru ca esti tu suparata. Invata sa accepti realitatea si incearca sa te maturizezi, pentru ca ranesti oamenii si dupa aceea te intrebi ce au cu tine.
Relatiile copiilor sub 16 ani, sunt relatii de scurta durata, cu suisuri si coborasuri, sunt relatii de parca v-ati juca cu papusile, relatii copilaresti si fara prea multa substanta.
Acordati mai mult timp si atentie invatatului si lasati iubeala la varsta asta, ca etse timp dupa ce va maturizati si intelegeti ce se intampla.

| AndreeaUrsu101 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult de răspuns! happy
Și vreau să adaug ceva, în viața de zi cu zi, în timpul zilei nu-mi arăt aceea ură, din contră, zâmbesc, râd, ceea ce face un om fericit cu adevărat.
Iar, asta face de mai mulți ani. Poate atunci eram mult prea mică să realizez că ea mă ceartă și-mi vorbește urât. Treceam cu vederea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaUrsu101):

De fapt, tu esti un copil nefericit, daca in timpul zilei afisezi o masca fericita, dar in adancul sufletului tau esti plina de frustrare, venin si nefericire.Categoric frustrarea aia iese la suprafata in prezenta mamei, cand nu-ti mai pasa daca te aude cum scoti frustrarile de peste zi, sau rautatile, ca-i mama si-i poti spune orice, nu?
Ei bine, eu nu cred ca mama te cearta fara motiv!

Comportamentul mamei se va schimba in bine doar in momentul cand tu vei deveni foarte respectuoasa cu ea, ii vei vorbi foarte frumos, ascultand tot ceeea ce ti se spune si facand tot ceea ce ti se cere.
Pana tu nu-ti schimbi comportamentul, sa vada mama cat esti de ascultatoare si cuminte, nu cred ca si-l va schimba nici ea fata de tine. O mama nu tipa niciodata fara motiv la copil!

| LoredanaS19 a răspuns:

Încearcă sa discuţi mai mult cu mama ta, încearcă sa ii zambesti mereu chiar daca uneori abereaza (asa sunt unele mame), aprob-o in tot ce spune si daca se cearta cu tine nu ii întoarce cuvintele caci ai face mai rauhappy încearcă sa zambesti mai mult cand esti cu ea si spune-i chestii amuzante, bancuri, întâmplări, etchappy încearcă sa o ajuti sa speli vasele sau sa dai cu aspiratorul, încearcă macar si vezi daca si ea se va schimba, si in cazul cu fostul tau actual iubit e prea tare relaţia voastralaughing Parerea mea este sa va apropiaţi mai mult si vei vedea ca va fi bine. Capul sus si traieste-ti viata asa cum ţi-o doresti, nu lasa pe nimeni sa iti aducă stres si nefericire in viata ta:*

| AndreeaUrsu101 explică (pentru LoredanaS19):

Mulțumesc de răspuns!
O să încerc mai mult să-i zâmbesc, întâmplări îi zic mai tot timpul. Iar chestia cu spălatul vaselor și aspiratul le fac destul de des.
Iar despre relația noastră. Nu cred că ar trebui să ne apropiem.e ceva complicat, și nu cred că am făcut bine ceea ce am făcut deja.
Mulțumesc încă o dată. happy

| LoredanaS19 a răspuns (pentru AndreeaUrsu101):

Cu placere:*

| Maya95 a răspuns:

Draga mea, tu la 14 ani esti un copil. Gagiu de la 12 ani? Nici nu are cum mama ta sa se comporte altfel. Probabil are asteptari de la tine, sa mergi la scoala sa te tii de scoala si dupa iubit. Mama ta ii de acord cu aceasta relatie?

| AndreeaUrsu101 explică (pentru Maya95):

În ciuda faptului că am avut o relație, de școală nu m-am lăsat, am învațat bine, din totdeauna am făcut asta. De la școală nu am lipsit nici măcar o zi.
Și mama nu știe de această relație pentru că nu ar fi de acord.
Și mulțumesc de răspuns!