| SingleForOne a întrebat:

De ce mereu toate lucrurile se rezolvă prin răutate, agresivitate, impuls, realism, filosofie, luând exemplul altora (și altele), dar niciodată nu se rezolvă ceva prin bunătate, încredere, loialitate, fericire, iubire, pace (și altele), ba chiar înrăutățește și mai rău orice conflict?

11 răspunsuri:
| IgnatVictor a răspuns:

Prin răutate/agresivitate/impuls pentru că (aproape) nimeni nu mai privește lucrurile obiectiv. În zilele noastre, totul se reduce la subiectivitate.
Prin realism și filosofie pentru că, pur și simplu, unii oameni preferă să-și ancoreze argumentele/faptele în lucruri ce țin de ontologie (că tot vorbeam de filosofie). Ontologia fiind teoria existenței.

| Alverto a răspuns:

Uite, depinde de ce oameni te înconjori, ok? Familia tradițională românească care aspiră la valori, credință și dezvoltare din toate punctele de vedere, in acest tip de familie nu va exista agresivitate și altele. La fel și cu prietenii și strainii, daca ei fac parte din familii de genul asta și tu la fel va fi bine. In cele mai multe cazuri, cazurile de agresivitate din familii se deduc încă din copilăria părinților, de cele mai multe ori tatăl a fost un puștan fara responsabilitati, era mereu la bar la băut, fuma, baga la pariuri și jocuri de noroc, a cunoscut o fraiera pe care a fraierit-o, au ajuns să facă copii, iar după copiii au cel mai mult de suferit, fiindcă părinții sunt niste pacoste de oameni, iar daca copii sunt slabi vor deveni ca părinții lor, daca sunt tari vor avea grija să nu ajungă la fel.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Am vazut ca ce spui tu acum se intampla in Romania, nu mereu dar ceva ceva to e, pe internet in forumuri romanesti si asa mai departe "se rezolva lucrurile" de multe ori prin atacuri la persona, prin răutate, impuls. fata in fata in Romania pe de o parte nu este asa si mai mult pe internet. dar pe forumurile din tarile care se vorbeste engleza (america, canada, marea britanie, etc) este prin bunătate, încredere, loialitate, fericire, iubire, pace de cele mai multe ori

| SingleForOne explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Asta pentru că nu-si arată arama pe față, dar când se întâmplă, e același principiu...

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă ar fi dragoste,iubire,bunătate,răbdare,încredere,loialitate,respect,apreciere,sinceritate,înțelepciune nu ar mai exista nici un conflict,nici o problemă,nu ar mai fi tristețe,necaz, nefericire, dezamăgire, neîncredere, trădare.Toată lumea ar trăi în pace și fericire.

| Celestina003 a răspuns:

Inconștienți.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca in zilele noastre tot mai mulți ce ofera bunătate, răbdare și iubire sunt luati de prosti.

| SingleForOne explică (pentru Freya1):

Păi de ce?

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru SingleForOne):

Din cauza prostiei umane. in loc sa i pretuiasca ii...
un exemplu recent e: erau 2 si unu glumeste cu celalalt, celalalt care este ofan si nu are o poveste tocmai buna, despre cum ar fi daca el le ar spune lor(olandezilor) povestea acelei persoane ca acestia sa i doneze si orfanul sa profite de bani chiar daca la momentul dat este ok din punct de vedere financiar, sa i doneze mii de euro (rade cel care ii spune asta in gluma) si pe urma a zis: aia iti doneaza, sunt prosti.
ce nu stie ala e ca el este de fapt prostul, si olandezii destepti daca doneaza. ti am zis doar un exemplu ce am vazut eu. prostia umana...

| Kalto a răspuns:

Bunatatea, increderea sunt slabiciuni, incredea si loialitatea sunt prostesti iar fericirea si iubirea sunt inselatorii asupra sinelui cat si asupra celorlalti.

| SingleForOne explică (pentru Kalto):

De ce?