| DariusTudorache a întrebat:

De ce prefer blondele in general baieti care sunt cam inchisi la culoare(rromi in special) si au par/ochi inchisi?

In primul rand, vreau sa mentionez ca nu vorbesc despre acele fete care isi vopsesc parul blond, eu ma refer la blondele "autentice", ca sa spun asa, ochi albastrii, etc etc.

Nu pot sa spun ca toate o fac, dar majoritatea par sa fie interesate de baieti inchisi la ten(rromi in general, dar si romani care sunt mai bronzati de felul lor).

De ce nu le plac baietii mai. albi? stiu suna ciudat. vreau sa spun baietii cu ten alb, ochi colorati(albastri,verzi, etc) si par mai deschis?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o tendinta atavica de a alege parteneri cat mai diferiti de noi ca fizic, asta insemnand, automat, ca sunt diferiti si genetic. Astfel, posibilitatea imperecherii unor gene recesive mutante este mai redusa si sansa de a avea urmasi sanatosi e mai mare. Acest lucru a fost observat de Homo Sapiens cu peste 100.000 de ani in urma si, in timp (zeci de mii de ani) a devenit instinctiv, inscris in memoria genetica. In general, blondele vor fi atrase de bruneti si invers.

| DariusTudorache explică (pentru Brigaela):

Dar nu am spus neaparat blonzi. Uite de exemplu: saten-deschis cu ochi verzi.

| Brigaela a răspuns (pentru DariusTudorache):

Adica diferiti de ele. Persoanele cu ochi negri si caprui sunt atrasi/atrase de cei cu ochi colorati, cei cu pielea alba de cei maslinii si tot asa.

| Xpressurself a răspuns:

In special blondele fiind mari printese la taticu in regat au nevoie de barbati care sa le puna pe jar. si cine altcineva poate face asta decat cei cu scoala vietii. nu e vorba neaparat de tigani ci de persoane care petrec mult timp in afara casei. astfel apare si inchiderea tenului datorita expunerii prelungite la soare.

| LadyLilith a răspuns:

Nu e o regula. Fiecare decide ce tip de partener doreste in viata, ma refer la fizic. Filmele ne-au impus ca un ten, un par si ochi mai inchisi la culoare emana mai multa masculinitate, ei sunt barbatii de tip macho. Si blondele cred ca de acea prefera barbatii care au parul inchis si cu piele bronzata, ca au calitatile pe care ele nu le au. Si mie imi plac barbatii mai bronzati, dar prietenul meu are piele deschisa la culoare si ochii verzi, eu sunt blonda naturala cu ochii verzi. Depinde de gustul fiecarei persoane.