| Butsilee a întrebat:

De ce toata lumea zice ca nu sunt buna de nimic, ca nu o sa ajung nimic mai ales parintii care nu se inteleg intre ei Eu nu mai am nici un rost in viata, nimeni nu ma iubeste, nimanui nu ii pasa de mine, nimeni nu ma asculta, ce sa mai zic de atentie :-

Răspuns Câştigător
| AldanaBlue a răspuns:

Capul sus! Cine iti spune ca nu poti ajunge nimic? Asta daca nu incerci sa iti bati joc de viata ta, sa cazi in nu stiu ce extrema. Dar nu cred ca e cazul.
Asculta, parintii mei au divortat cand eu aveam 7 ani, sora mea 3. Nu numai ca se certau, dar se si bateau. Am fost linistita cand au divortat. Apoi au urmat alte casatorii - alte peripetii. In sfarsit la 50 si ceva de ani fiecare e la casa lui, linistit, fericit si multumit.
Eu nu pot sa zic ca m-am bucurat de copilarie, la fel ca si tine aveam impresia ca nimanui nu ii pasa de noi, ca e mai important sa isi linga ei ranile sau sa si le faca mai adanci.Cu timpul lucrurile au devenit altfel si au cam reintrat in normalul firesc. Toate astea pot spune doar ca m-au maturizat un pic mai devreme.
Te iubesc, acum au probleme si poate de asta te simti asa.Inevitabil se rasfrang certurile si asupra ta, doar faci parte din familie si locuiti impreuna. Incearca sa ii intelegi oarecum si mai ales sa le vorbesti despre ceea ce simti. Nu cred ca vor ramane indiferenti.
Deci, pune un zambet si pastreaza-l.

27 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Un mic sfat: mai putin internet, mai multa scoala.

| Ramonaaaa a răspuns:

Oricine are un rost in viatahappy.

| tereza a răspuns:

Draga Psoi, de ce are importanta pentru tine parerea celor din jur? Ai incredere in tine si iubeste ceea ce esti tu. Suntem unici si speciali fiecare in felul nostru. Ai o foarte mare importanta trebuie doar sa iti gasesti locul dar nu il vei gasi daca ai idei de genul celor de mai sus. Intareste-te si invata sa te iubesti pe tine pentru ce esti nu pentru ce vad ceilalti in tine.

| Denisa a răspuns:

Te iubesc mai multi decat crezi tu, dar nu vezi asta. Parintii se cearta dar te iubesc. Insa ceea ce trebuie sa stii este ca, chiar daca nimeni nu te-ar iubi tu trebuie sa te iubesti si sa-ti fie de ajuns. Fii mai optimista, si ce daca nu te iubeste X sau Y? Te iubesti tu indeajuns pentru toti. Cea care conteaza esti Tu! Cum sa nu fii buna de nimic? Toti suntem buni la ceva si de ceva. Asa ca, capul sus ca totul e spre bine! Fii mai optimista, mai pozitiva si nu uita: Tu contezi!

| psihox a răspuns:

Apropo, cati ani ai domnisoara de nu-ti poti trai viata? Sau poate tu ar trebui sadiscuti cu mama ta sa se impace cu tatal tau. Mai sunt situatii ciudate si ar cam trebui sa faci fata, sa incerci sa le rezolvi cum poti.

| shalimar a răspuns:

Light up.nu esti singura.sunt sigura ca ai prieteni la scoala, doar ca nu ai dezvoltat o prietenie mai aparte cu ei. dar zambesti cu ei in fiecare pauza, nu? si parintii tai se cearta.asta este. dar sunt langa tine, nu? tu zici ca nu iti ofera atentie, dar te inseli. poate ca nu au timp sa stea la cioace oricand vrei tu, pentru ca au un loc de munca, treburi in casa. fa urmatorul lucru:data viitoare cand mama ta face mancare, mergi in bucatarie si ajut-o.conversatia o sa vina d la sine. bucura-te de ei, chiar daca ti se pare ca te ignora. e imposibil sa nu te iubeasca, altfel nu ti-ar mai cumpara hainutele care iti plac, nu ti-ar mai gati mancarea care iti place, nu ti-ar mai oferi caldura din camin.gandeste-te la cei fara parinti. ei sunt mult mai singuri decat tine. fa un pas in spate si observa ca tu de fapt esti inconjurata de iubire, doar ca nu iti dai seama acum.si un rost in viata ti-l faci tu.nu ti-l da colega bunica sau pisica.fii atenta la ore si respecta-te.cu putina ambitie poti sa muti muntii dar daca ai creier, ii lasi acolo ca nu ti-au facut nimic. o glumita sa iti mai aduc un zambet pe buze.cu totii am avut perioadele astea negre. face parte din maturizare.important este a tu sa iti aduni tot curajul si sa treci peste asta cu fruntea sus si plina d optimim.bafta in continuare si zambeste, maine e o noua zi cu noi posibilitati.

| costymaximus a răspuns:

Nu stiu cu ce ti-ai dezamagit lumea din jurul tau (inclusiv parintii), dar nu mai fii asa de pesimista.Incearca sa comunici cu cei din jurul tau, sint sigur ca se vor gasi multi care sa te asculte, sa iti dea atentie, atita doar ca trebuie ca si tu sa fii mai deschisa cu ceilalti, sa comunici, sa-i intelegi.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Buna! nu te speria si nu fi descurajata! eu sunt sigura ca parintii tai te uibesc foarte mult si inca nu sunt pregatiti sa iti arate asta. uneori oamenii spun lucuri fara sa gandeasca si apoi nu stiu sigur cum sa repare asta.eu sunt sigura ca esti o fata inteligenta, frumoasa si iubitoare(am citit si raspuns la intrebarea ta cu catelusul, si am vazut cat de mult tineai la el si cat de mila iti era de el, si sa stii ca nu gasesti orinude un om milos). daca prietenii sunt cei care iti zic ca nu esti buna de minik inseamna ca nu iti sunt preiteni si ca ar trebui sa iti faci alti prieteni(sfatul meu), daca parintii iti zic asta, inseamna ca ei trec printr-o perioada grea si nu mai au timp pentru tine.astfel de lucruri se intampla si cu mine uneroi.stau inchisa la teme, nu imi vad parintii mai deloc, pentru ca muca lor este foarte grea, dar ii vacanta, facem tot posibilul sa fim o familie unita.eu am invaat sa ma descurc singura, sa nu pun la suflet.de-a lungul timpului mi s-au ranit sentimentele cu multe vorbe aruncate, dar nu le-am pastrat cu mine, si le-am dat uitarii, pentru ca viata e doar una singura si e prea frumoasa ca sa pui pe suflet totce te supara.fiecare are un rost pe pamant, un talent, pe care poate inca nu si l-a descoperit.incearca sa ai o discutie de familie, si lasa supararea, ca vine si magica sarbatoare a Craciunulu peste 3 zile, unde trebuie sa fim uniti si fericiti. daca parintii tai refuza sa iti comunice insista, prefate sau chiar aratele cat de suparata esti cand ii vezi asa. fai sa inteleaga ca nu meriti acest tratament, ca esti hotarata si ghidata in viata si ca nu esti o lenesa si o suparacioasa.eu cred ca ai un suflet mare, iti urez sa ai numai bine, sa uiti de suparari, sa incepi o viata noua, si sa lasi tot ce a fost in urma. odata cu venirea noului an, poate norocul iti va surade. daca speri, visele ti se implinesc, mai ales in aceasta perioada magica. sper ca ti-am fost de folos. sper sa aud numai de bine din partea ta,. eu te sutin si iti tin pumnii! tot odata, daca nu iti voi mai raspunde pana atunci, ii urez sarbatori fericite. P. S:odata am auzit ca daca seara, in Ajunul Craciunului te uiti la cea mai mare stea de pe cer, si iti pui o dorinta, steaua de va calauzi si iti va indeplinii dorinta mai devreme sau mai tarzaiu. pupici si noapte buna, si crede-ma, nu iti irosi viata, ca e prea fumoasa sa spui ca nu mai are rost!

Răspuns utilizator avertizat
| powergirl a răspuns:

Stiu cum e sa fii tratat asa dar am invatat sa nu ii bag in seama zi de zi ma lupt sa le arat ca nu e cum zice ei dar nu reusesc dar am speranta ca intr-o zi cand vor avea nevoie de mine ma vor intelege si se vor schimba. asa sa faci si tu nu baga in seama si cauta o prietena sau orice la care poti sa ii spui oful tau si care are increderre in tine si ai sa vezi ce bine e sa te descarci nu tine in tine ca e mai rau ai sa vezi mai incolo
bafta
si fruntea sus e craciunul si nu uita cineva de sus stie ca poti sa faci multe si ca esti buna sa faci anumite lucruri de aceea te-a facut nu? increde-te in el si ai sa vezi ca treci mai bine peste toate greutatile vietii asta fac si eu si ma simt fff bine cand ii spun lui ce ma doare

| Minty a răspuns:

Mie imi pasa de tine! chiar daca nu te cunosc!

o sa treaca si perioada asta cu certurile si o sa fie bine
uh fii indiferenta!

| aniohetova a răspuns:

Doamne. tu chiar esti deprimata rau. Nu conteaza ca parintii tai nu se inteleg. Cred ca stii foarte bine ca unele lucruri sunt involuntare si viata ni le ofera, bune, rele, ni le da. TOT ce spun ceilalti nu ar trebui sa te afecteze atat de mult. Invata sa ignori unele cuvinte rele, invata sa nu mai vrei sa auzi lucrurile rele pe care le spun altii pentru tine, axeaza-te mai ales pe lucrurile bune, intr-adevar pozitive. Lucrurile pe care vrei sa le auzi despre tine spuneti-le singura. Gandeste-te ca TOT ce conteaza esti TU! Nu mai da crezare la tot ce se zice. Stii foarte bine ca esti o persoana deosebita, ai talentele tale, esti o persoana extraordinara iar cei care nu vad asta sunt orbi. Oamenii sunt rai, intotdeauna s-au axat sa vada mai intai lucrurile rele, ma intai sa critice, sa vorbeasca urat, sa ignore, si mai rar vezi persoane care iti spun ceva bun. Esti o persoana care merita foarte multa atentie pentru ca esti deosebita prin felul tau de a fi, meriti sa fii cineva. Nu pentru ca o spun eu, ci pentru ca si tu crezi asta. Poti mai intai sa te convingi singura de asta. Incepe sa ai mai multa incredere tu insuti in puterea ta de a face ceva si in ablilitatile tale, descopera lucruri noi si astfel dovedeste-ti singura ca esti capabila de multe multe lucruri despre care altii nici macar nu au auzit, dar sa le mai si faca. Gandeste-te ca esti tot ce conteaza. Si invata sa-ti faci prieteni care sa te aprecieze pentru ceea ce esti, nu pentru defectele tale, prieteni care sa-ti faca fiecare zi sa straluceasca, sa ti-o imbunateasca. Daca vrei vreodata sa fii ascultata si sa vorbesti cu cineva, trimite-mi un mesaj si iti las id-ul meu. Niciodata nu as refuza un prieten in plus. Niciodata nu strica si mai ales cand stii ca poti ajuta. Nu mai fi suparata happy

| alina_1192 a răspuns:

Foarte multi parinti se cearta dar asta nu inseamna ca nu te iubesc. Si de ce esti asa de pesimista? Fiecare are un rost in viata caci de asta te-a creat Dumnezeu. Foarte multe persoane te iubesc dar nu iti arata asta. Tu ai aratat vreodata cuiva cat il iubesti? Nu te asculta nimeni pentru ca nu vrei sa te faci ascultata...

| naty_3185 a răspuns:

De ce gandesti negativ? doar pentru ca asa spun altii, nu inseamna ca asa o sa fie! nu le face pe plac! capul sus! viata merge ininte! parintii tai probabil sunt suparati, si au uitat sa-ti mai acorde si tie atentie! dar, o sa vezi ca totul o sa revina la normal! incearca sa spui cuiva ce ai tu pe suflet, ce te deranjeaza! cineva trebuie sa te asculte! ei te iubesc, dar incearca si tu sa-i intelegi!

| selecta a răspuns:

Draga mea asta-i doar o perioada de incercare pe care ti-o impune viata. Eu iti sugerez sa dai dovada de rabdare intelepciune si putere dar tu oricum ai aceste calitati dar stii care-i treaba sunt cam sfioase ca sunt la inceput dar vei vedea in timp vor fi invincibile, te pup si te imbratisez cea mai super fata ce esti!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai matzule mic, parintii sunt suparati si nu cred ca realizeaza ca ai nevoie de atentia lor, sau daca realizeaza nu au timp, sunt vorbe doar vorbe incearca sa treci prin ele si sa vezi si altceva decat cuvintele astea, eu aveam o matusa care a murit mi-a fost tare draga si cand nu aveam cui sa spun cui ma doare mergeam la ea, acum a murit si matusa si bunica si parintii mei au murit toti si nu mai am cui spune nimic, si mie imi spuneau multi ca nu sunt buna de nimic si sa stii ca sunt, iarta-i, este Craciun, fa-ti o prietena fa-ti prietena o ruda, un frate o sora, pe cineva, omul nu poate trai singur, are nevoie de cineva de iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asculta ce zice lumea ca ea e parsiva si rea. Fa ce poti tu mai bine si nu mai lua in seama toti fraierii.De`aia iti spun ei ca nu esti buna de nimic ca sa te impiedice sa faci ce iti doresti.Fii tare ca viata e dura, iar daca te lasi usor invinsa vei pierde multe in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana si avatarul pe care l-ai ales te defineste, mica ascultatoare slabutza, curioasa, ochii mari si tristi, culori nu prea vesele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii tai sunt nefericiti impreuna, se cearta, nu au curaj inca sa se desparta, sunt poate egoisti si preocupati doar de nefericirea lor, preocupati de care din ei are dreptate, cine este mai vinovat si uita ca tu esti inca mica, ca ai nevoie de atentie, de caldura imbratisarii lor, de un sfat, de grija. Pacat ca nu sunt suficient de maturi ca sa nu uite de puiul lor. Tu, fetita draga, fii tare si intelege-i, iarta-i, dar nu uita sa le spui ca problemele lor nu trebuie sa te afecteze pe tine; spune-le ca tu nu esti vinovata pentru nefericirea lor; spune-le sa ia o decizie buna pentru amandoi, dar sa se ocupe de tine pentru ca tu ai nevoie. Pana atunci, draga mea, ne ai pe noi happy Da, suntem aici si pentru tine! Vino aici cand esti necajita si vorbeste cu noi, chiar si in privat; te vom ajuta si vom fi langa tine. Spune-le parintilor tai ca prietenii tai de pe TPU tin la tine si te vor sprijini mereu. Te imbratisez! Ahhh sa nu uit...noua, ne pasa de tine :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti face un scop din a le pasa altora de tine.Important e sa-ti pese tie de altii cum ar fi, sa zicem de parinti, asezindute astfel pe invatat si treaba serioasa dovedindu-le ca iti pasa de ei pentru ca asta vor sa vada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! capul sus! Peste 3 zile e Craciunul, trebuie sa porti o discutie cu familia! Si Dumnezeu daca ne-a creat, ne-a dat un rost in viata fiecaruia! Toti avem defecte, dar avem si parti bune! Priveste partea buna a lucrurilor! Asa am purtat eu cu mama ieri o discutie pentru ca ea ma ignora. Eu aveam un telefon, si deodata, dupa ce m-am intors din vacanta, nu l-am mai gasit. Am inteebat-o pe mama ce s-a intamplat cu acel telefon, si ea a zis ca l-a vandut. M-am suparat si am inceput sa plang, dar ea mi-a zis ca a vandut acel telefon, numai ca sa avem bani, sa imi ia un telefon preformant. Atunci mi-am dat seama, ca o judecam gresit pe mama, si mi-a mai zis ca nimic nu este mai sfant ca mama, si mamam si fiica trebuie sa fie cele mai bune prietene. Asa ca poarta o discutie cu mama ta, si ea te va ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca exagerezi si ti-ai facut o falsa impresie despre parinti.Chiar daca nu ti-o arata, poate si din cauza incordarii dintre ei, e imposibil sa le fii indiferenta.Fii mai optimista. gaseste-ti calitati si convinge-i pe cei din jur ca esti importanta si au nevoie de tine.Priveste in jur si bucura-te de orice fleac:un animalut, un glas de copil, o zi insorita etc.Capul sus si... zambeste!

| Ađııa a răspuns:

Eu te ascult waiting, mie imi pasa de tine, eu te iubesc, dar cared ca esti prea preocupata cu pb tale ca sa observi asta :-

| ynacuf a răspuns:

Pai.sti cevalaughingincearca sa nu-ti mai pesebig grinpur si simplu tot ce face fiecare si in special ceea ce scot pe gurita sa-ti intre pe o ureche si sa iasa pe cealaltahappye cel mai bine si probabil esti la varsta aia cand te simti inutil si crezi ca esti cel mai mare fraier de pe Terra insa nu'i deloc asalaughingsi parintii astia la naiba frate cu ei ca nu ne controleaza vietiile [[eu sunt fata si am prieten de ceva vreme (cateva luni). ai mei nu stiu si ceea ce ma face sa ma simt bine e ca chiulesc de la liceu pentru el sunt campioana abesentelor in clasa si iau pe furis adeverinte de la mama (e doctor)si pentru mine conteaza sa ma simt bine]]] deci fa si tu ceva nebunesc care sa te faca sa te simti binelaughingsi nu mai asculta ceea ce zic altiiwinking
Succes!happy

| kAps UNikA a răspuns:

Buna, te inteleg, dar trebuie sa te gindesti la viitorul tau.Nu cred ca nimeni nu te iubeste!

| amantdeokazie a răspuns:

Nu ai cum sa nu fi buna de nimic, cum spun si alti pe aici, cauta pe cineva in care sa primesti ce nu ai acasa, sa te poti descarca, sa ceri un sfat, afectiune etc, incearca prin a te analiza si a vedea ce te caracterizeaza, in a-ti pune in evidenta calitatile si in acest fel vei observa ca esti buna de ceva, asta este viata buna rea, nu toti avem parte de ceea ce ar trebui, poate soarta e cam cruda cate o data, incearca sa ridici capul sus priveste inainte ca avem o viata scurta, bafta si sper sa ne spui rezultate in bineeee