| madalina_7017 a întrebat:

De ce toate femeile care sun maltratate de sotii. iubitii etc nu vor sa se desparta de aceea persoana? pentru ca, daca' iubesti o persoana nu iti bati joc de ea... nu-i asa?

20 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt nesigure pe ele. Nu se cunosc deloc, nu isi cunosc calitatile. Se vad incapabile sa o ia de la capat. Da, daca iubesti o persoana (si chiar daca nu, e o chestie de bun simt) nu o lovesti, nu o jignesti, nu o subminezi, nu o manipulezi. Unele gasesc puterea sa plece; numai de femeie depinde chestia asta. Iar copiii, locuinta etc sunt PRETEXTE pentru a nu-si asuma lasitatea. E mai usor sa spui: ce daca ma bate, poate se schimba, avem 2 copii impreuna, am muncit o viata impreuna bla bla, decat sa spui: da, mi-e frica de mor sa plec si sa imi salvez viata si integritatea. Mi-e frica si de-aia prefer bataia. In orice relatie, oricat de dezechilibrata ar parea, ambii parteneri au ceva de castigat. Nimeni nu e martir, nimeni nu e atat de generos. CEVA tot primeste in relatie de nu vrea sa plece. Cand chiar nu mai primesti nimic, o rupi. Atata timp cat incasezi pumni si picioare si stai, inseamna ca asta vrei. Ce primesti iti e suficient ca sa suporti bataile.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Masochism, obisnuinta, interese materiale, teama si rusinea de gura lumii, lipsa fortei si hotararii de a schimba situatia in bine, poate si teama de ce vor spune copiii, care nu prea pot intelege... lipsa confortului si securitattii materiale, locative, etc, etc,... Plus, ar trebui sa stie ca nici macar sotul nu are voie sa bata sotia, +, s-a legiferat si violul intraconjugal!, pentru ca unele sunt umilite si abuzare si asa!, caz in care trebuie sunat urgent la 112! 1 Fara pardon!

mlm
| mlm a răspuns:

Nu cred ca din lasitate, parerea mea este ca in multe cazuri sint ani la mijloc si femeile se gandesc la ceva fi in viitor daca al vor lasa pe sot, prieten si va lua altul oare va fi mai bun, in unele cazuri si din lipsa materiala, barbatul fiind unicul intretinator al familiei si ea este dependenta de el, financiar vorbind.

regis
| regis a răspuns:

Pentru ca atat le duce capul si pentru ca fara sa isi dea seama le place sa se victimizeze. Sunt perfect de acord cu ideea ca TOATE femeile maltrate nu vor sa se desparta, de obicei cine nu se desparte dupa a doua palma (considerant ca prima a fost o intamplare) se complace de bunavoie in situatia respectiva.
Nicio justificare de ordin material sau sentimental nu sta in picioare cand este vorba de violenta. Ce iubire poti astepta cu coaste rupte si ochi vineti? Cati bani trebuie sa aduca celalalt in casa pentru ca tu sa ii suporti loviturile? Ce familie ii poti oferi copilului in conditiile in care o incasezi frecvent?
Cunosc indeaproape suficiente cazuri de violenta domestica incat sa pot sustine asta: in toate cazurile victima poarta mare parte din vina. In trei din cazurile acestea s-a ajuns in final la divort si in fiecare femeia agresata s-a mai culcat cel putin odata cu "fostul", cu toate ca era implicata intr-o alta relatie.

| cribus a răspuns:

Tu crezi ca o femeie care e maltratata de sot il mai iubeste? eu pe aceste femei le consider slabe, ele merg pe ideea nu se despart pentru ca sunt copii la mijloc, dar se intreaba copii aceea sunt fericiti? sa stii ca nu vb din carti am trait pe pielea mea!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca unii dintre noi suntem pur si simplu mai... sadici?! Ca sa o faci geloasa... ca sa razi de ea, stiu eu. Depinde de relatie, de varsta, etc.
Spor!

| andreutz a răspuns:

Pentru ca femeia este mai "lasa" si mai "sentimentala" ca barbatul... fara nici o suparare... dar o femeie daca este batuta de exemplu, zice "lasa ca trece...doar nu oi fi nebuna sa o iau de la capat...cine se mai uita acum la mine?" nu generalizez, or mai fi si exceptii... dar este valabil pentru majoritatea oricum...

| miry a răspuns:

Depinde de persoana, nu toate raman cu sotul dupa o bataie, dar majoritatea se gandesc la anii petrecuti impreuna, la copii pe care ii au, sau isi iubesc sotul prea mult, difera de la caz la caz

| ShaKuri a răspuns:

Daca se desparte..primeste alta bataielaughing

| milida a răspuns:

Marea majoritate nu au venituri care sa le permita sa locuiasca separat si nici sa se intretina si in cazul ca exista si copii e mult mai dificil, asa ca suporta calvarul mai departe.In plus, daca apeleaza la ajutorul politiei, ori este amendat pentru agresiune si ea o ia inca o data, ori, in cele mai multe cazuri ignora fara sa se gandeasca la urmari.Multe femei nu stiu nici unde pot apela, nestiind un numar de telefon unde pot fi adapostite cele agresate.Primariile trebuie sa fie obligate ca sa se implice mai mult in viata comunitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maltratul are la baza anularea persoanei din punct de vedere psihic si fizic(nu esti buna de nimic., nu esti in stare...)in mediile rurale este si mai puternic aceast fenomen datorita traditiei si lipsei de sprijin din partea autoritatilor.in societatea romaneasca de astazi si nu numai, autoritatile nu faciliteaza nici un fel de sprijin economic si moral iar legile nu se respecta sau nu exista.in marea majoritate a cazurilor femeile sau barbatii maltratati nu au posibilitati financiare pentru a se intretine pe ei si copii.santajul psihic -iti iau copii si plec si nu o sa ne mai vezi niciodata, amenintarile continue-si lipsa legilor pentru a pedepsi pe santajisti sau neaplicarea lor duce la o neincredere fata de legi si automat la acceptarea situatiei in sine. daca guvernul nu este in stare, eu cred ca populatia trebuie sa actioneze si sa ceara sprijinul unor organizatii sau al primariilor. este nevoie de creerea unor posturi de munca sau facilitarea incorporarii in campul muncii a persoanelor maltratate si construirea unor locuinte care sa fie subventionate de stat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Injosirea unei persoane este de departe cea mai grea piatra de moara ce poate fi atarnata de piciorele ei. O femeie supusa prin bataie este o femeie care a atins cel mai de jos prag al umilintei. Din pacate, se pare ca umilinta creeaza un fel de dependenta. Atunci cand iti pierzi toate reperele, sperantele si orice sistem de valori, umilinta devine o mlastina din care este practic imposibil sa scapi. Devine singura certitudine!
"Mai rau de atat, nu mi se poate intampla nimic!" Asta, creeaza un soi de..."confort". Este singurul lucru pe care, ca femeie batuta, il stii cu siguranta: "nu mi se poate intampla nimic mai rau de atat..." Iar de siguranta avem nevoie toti...
Cu timpul, acest sentiment de "siguranta" ajunge sa primeze in fata sentimentului de umilinta. Injosirea devine irelevanta, pentru ca nu are la ce sa se raporteze, fara un sistem de valori.
"Bataia de joc"? Ia-o ca pe un.joc de cuvinte. Incearca sa intri in adancul expresiei si o sa vezi cum se goleste de inteles: "ba-ta-ie. de. joc"...Nu-i asa ca nu-ti mai spune mare lucru?sad

...Nu-i asa ca orasele luminate sunt doar o iluzie? Tu esti aici, cu picioarele infipte in mâl, departe de tot si de toate... E bine sa nu te zbati...Va trece...Asa a vrut Dumnezeu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si eu o victima a unui sot care bea foarte mult nu condamna_ti pina nu stiti situatia pling si in momentul de fata chiar cind scriu ma simt asa de singura cite o data cred ca ma_m nascut sa sufar am doi copii fac o sc de asistente medicale nu sunt in situatie prea buna de aceeia suport nu am unde pleca cu cei doi copii ai mei pina numi termin studiile imi e jena ca am un asemenea om linga mine si ca_l suport inca unde mai pui ca e subofiter in armata romina chiar nu stiu ce sa mai fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este insa in cazul in care intre cei doi a aparut un copil sitoatia se schimba mama are impresia ca copilul ei trebuie sa creasca cu ambi parinti. Insa eu sunt de parere k le face mai mult rau copiilor. A doa varianta ar fi acea cand sotiile nu au nici un sprijin din partea nimanui si nu au unde merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat daca iubesti nu iti bati joc, dar mai sunt si probleme, unde se pot duce daca nu au casa, masa loc de munca si toate astea.fiind in strainatate e mai greu,, unde sa te duci fara bani,, fara casa si loc de munca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am un raspuns pentru tine! vreau sa spun doar atat:intr-o familie unde exista un maltratador...nu ai o singura victima! fetelor sau femeilor, care cititi acest mesaj, nu se merita pentru nimic in lume sa stati sa fiti batute! va rog din suflet:puneti punct violentei! voi sunteti cele care trebuie sa faceti ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o minciuna sa crezi ca te iubeste atat timp cat te loveste.
Eu am fost casatorita 20 de ani si la prima palma am divortat. Sa nu crezi ca a fost usor dar am considerat ca dupa prima palma urmau si altele si crede-ma ca nu meritam noi femeile si mame fiind sa ne expunem unor riscuri mari si sa ne maltratam psihic copii intr-o casnicie chinuita. Nu mai suntem pe vremea bunici cand ascultam ce spune satul. Sfatul meu indiferent cat de greu ii este unei femei sa se desparta de persoana pe care o iubeste daca este lovita sa o faca fara ezitare, ii va fi mult mai bine daca v-a avea liniste sufleteasca alaturi de copii si copiii sa stii ca apreciaza acest lucru.Va spun din propria experienta.
Mama a 3 copii de 22; 24; 28 ani, Nina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat pentru prima data bataie o palma peste fata si vreo doua peste cap pentru ca i am spus ca a cazut copilul din pat, si nu stiu daca o sa se mai repete, pe langa palme m-a umilit in ultimul hal prin cuvinte dureroase nu stiu daca era cazul sa reactioneze asa.cine pote sa ma ajute cu un raspuns.credeti ca am meritat

| agata a răspuns:

Traiesc cel mai dificil moment din viata mea! M am casatorit acum 2 ani cu un barbat pe care parintii mei nu prea l au agreat, dar pentru mine au cedat. Avem un copil de 1 an. La 6 luni dupa casatorie am primit prima palma, apoi au mai urmat alte. Acum sunt insarcinata cu al doilea copil in prima luna. Sotul meu m a lovit cu telescopica din metal peste picioare si in cap pentru ca i am inchis telefonul in nas deoarece nu i mai supportam jignirile. Am o situatie foarte buna din punct de vedere material, dar imi e rusine de parintii mei si de prietenii care mi au spus mereu ca nu e de mine. si recunosc ca sunt lasa si vreau sa depasesc momentul asta si sa i au atitudine. El imi spune ca imi va lua copilul daca ma voi desparti de el. Teoretic stiu ca nu are cum sa faca acest lucru, cel putin nu legal, dar imi e frica pentru ca stiu ca e in stare de orice. Nu stiu cui sa ma adresez, mi e frica ca daca ma duc la politie ma va lovi iar si nu vreau sa pierd sarcina. Ce sa fac?

| adriana89 a răspuns:

Viata nu e asa cum credeti.eu sunt una din cazuri am 22 de ani iar al meu viitor sot este fff gelos iar daca mai bea ceva vede lucrurile cum nu sunt, am luat bataie cum nu credeam ca a mai luat cineva dar fara urme, iar acum a mai venit ceva pe cap am ramas insarcinata si vrea sal pastrez, eu nu mai stiu nimic ca imi e frica ca nu se schimba si mai vine si un copil pe lume, am vrut sa plec de multe ori dar nu am putut, mai ales ca el sta la mine si nu vreau sa afle ai mei. e grea viata mai ales cand tio faci cu mana ta