| Sfinnx a întrebat:

De ce unele persoane sunt atat de dornice de a fi/sti ca sunt iubite de o persoana anumita? De ce ne dorim atat de multa afectiune si iubire, seriozitate in relatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu doresc iubirea sa ne distruga dar vezi tu ca de multe ori iubirea te distruge si nu altceva.Cel mai frumos sentiment se poate transforma in cel mai brutal esec. Iubirea este ca o boala care te macina si daca nu e tratata la timp se agraveaza si din iubire se transforma in obsesie iar din obsesie in paranoia.De ce unele persoane sunt atat de dornice de a fi iubite? Pentru ca stiu ca oricat de mult ar gresi fata de orice, acolo, departe, undeva cineva il iubeste asa cum este, si cu bune si cu rele.Cand iubesti adevarat esti in stare de orice pentru persoana iubita, orice.Si aici ma refer la lucruri rele(sinucidere, crima, cruzime). Daca fiecare sa-r putea iubi pe el insusi la maxim nu am mai avea prieteni. Daca oamenii sa-r putea iubi unii pe altii la maxim tinand unul la altul nu ar mai exista certuri, despartiri si razboaie.Ar fi dragoste peste tot, insa acest lucru nu este.Ai nevoie de dragoste mai ales ca sa crezi in tine ca poti face orice si ca persoana care te iubeste crede in ea ca poate sa faca pentru tine orice sa te faca sa te simti bine. Punct si nimic mai mult.

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

E normal sa ne dorim iubirea celor pe care ii iubim: familie, partener, prieteni apropiati.
Nu stiu daca la asa ceva te referi...

| RAY a răspuns:

Pentru ca suntem finte emotionale care avem nevoie de asa ceva,aceasta dependenta afaectiva depinde de materialu mostenit genetic si difera de la individ la individ,de cele mai multe ori suferim in prima dragoste pentru ca nu avem experiente din trecut si credem orbeste in persoana iubita la a doua,a treia iubire apare trecutul care ne avertiseaza ca am mai patit-o o data asa ca apare dezamagirea,paranoia,generalizarea si ne transformam noi in persoana care tia batut joc de noi asa intram in ruleta iubiri adica fiecare isi bate joc de cine poate, uni cauta sinceritatea doar ca pretextet sas bata joc de alti, adv e ca iubirea asta e mai mult bataie de joc, la inceput e frumos pe la mijloc apare obisnuinta apoi la sfarsit realizam ca am pierdut timpul aiurea cu persoana gresita, rar cine se iubeste cu adv cred ca poate prima iubire poate fi sincera celalante e doar razbunare si atat

| danay72 a răspuns:

Pentru ca am fost create cu aceste necesitati.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pleci mai optimist in viata, stiind ca cineva se gandeste mereu la tine.In felul asta iubirea are si un scop, de a oferi incredere, eventual un sens in viata asta...traind pentru celalalt etc, bla, tralala