| StefanGGXX a întrebat:

De ceva timp dorm singur in camera si imi este frica, ma puteti ajuta cu sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Si eu mai am o senzatie asa rarerori, sunt mai multe idei care au legatura aici in care nu o sa intru.
In principiu tu esti ok, tot ce traiesti este creatia ta, nimic nu ti se poate intampla. Deci in acele momente sentimentele care te cuprind vin din gandurile care ti le faci, modificati gandurile in consecinta.
Alta idee ar fi sa te pui fata in fata cu frica; crezi ca ii ceva dupa perdea mergi acolo si misca perdeaua, sau ca apare ceva, ii spui: dispari din prezenta mea si orice ar fi o sa se conformeze.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind am facut armata la graniceri, faceam paza pe granita noaptea pe cimpuri pustii de unul singur pe raza de sute de m, si asta nu ma oprea de la a atipi cate un pic citeodata happy. Daca mie nu imi era frica atunci, in acele conditii, de ce sa iti fie tie frica acasa la tine, doar pentru ca esti singur in camera ta?
Despre o sursa de lumina ti s-a zis deja. Mai poti pune ceva muzica, muzica imbunatateste enorm starea de spirit, sau sa iti iei un animal de companie care sa stea cu tine peste noapte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dormi cu un bec aprins pe timpul noptii. un bec led care nu consuma mult si nu este o lumina puternică.

| Sn4k3 a răspuns:

Uita-te la The Conjuring 1, 2 si dupa la Annabelle 1, 2. O sa iti treaca. Eventual daca nu, vezi si The Exorcism of Emily Rose.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are de ce să îţi fie frică. Poţi cumpara o lampă şi să ţi-o pui lângă pat (dacă îţi este frică de întuneric).Sau poţi să te autoconvingi că nu are de ce să îţi fie frică. Succeswinking

Răspuns utilizator avertizat
| georgyanaaa a răspuns:

Ia un urs in brate, puneti un bec de priza sau mai bine roaga-te la dumnezeu sau du-te la parinti nin camera si nu mai dormi singur

| Puyasigeorgehora a răspuns:

Probabil ești mic 10-12 ani. Iti recomand sa te invelesti cu plapuma și să inchizi ochii. Gândește-te la altceva. De exemplu, eu când mă culc ma gandesc la viață și școală. "Oare ce fac maine" "De ce naiba nu ma ia somnul..." "Oare ce mai ce mai face..." Și așa ai ajuns să nu te mai gandesti la frică și ai adormit.

Cel mai important este să inchizi ochii. Nu te uita la ușă, o să crezi ca o să se deschidă

| StefanGGXX explică (pentru Puyasigeorgehora):

Esti geniu! Chiar am 10 ani