| daniela97D a întrebat:

De ceva timp m-am reintalnit cu un băiat, o veche cunostinta, am depanat amintiri, am ținut legatura, am glumit si am vorbit in fiecare zi timp de câteva săptămâni. Am discutat cam despre orice, foste relații, colegi, locuri de munca, familie, mancare, mai puțin sex sau chestii intime. Iar acum câteva zile acel băiat sa imi spună ca el simte pentru mine lucruri, el deja avea senzația ca din discuțiile noastre noi deja am fi pe cale sa avem o relație sau chiar avem o relație. Când i-am spus ca imi place interacțiune dintre noi și nimic mai mult, el a început sa caute portite, gen ca nu este nimic acum dar pe viitor poate fi ceva frumos, ca el este dispus sa aibă răbdare pana când eu o sa fiu hotărâtă, ca sentimentele lui nu se schimba.
Mi se pare ca am intrat într-o zona in care nu vreau sa fiu și orice as spune el se agata de orice ca să mențină interacțiuna ca pana acum. Vreau sa ma retrag pentru ca nu imi doresc sa am cu el ceva. Nu vreau sa il rănesc dar nicio secunda nu mi-am imaginat ca el se gândește asa departe.
Ce sa fac? De cand mi-a spus ce simte pentru mine, ma bombardează cu mesaje siropoase, ma cauta la job, e foarte insistent si ma deranjează. I-am spus sa nu mai vina la mine la job, dar dacă nu ii răspund la mesaje e singurul loc în care ma găsești și stie ca nu am cum sa il gonesc.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Cred că cel mai bun lucru pe care poți să-l faci e să-ți schimbi tonul. Spune-i clar și răspicat că nu ești atrasă de el și dacă nu are de gând să înțeleagă acest lucru, cere-i să te lase în pace. De altfel, ignoră-l. Când mai vine la locul de muncă, dă-i de înțeles că ești ocupată și acordă-i cât mai puțină atenție.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca esti singura vinovata, fiindca ti-a placut sa-l intarati si acum nu stii cum sa scapi de el.
Daca erai cinstita si serioasa de la inceput, nu intindeai joaca si relatia, sa se ajunga aici.
Acum suferi consecintele faptelor tale!
Fii matura si trateaza problema cu seriozitate, macar odata in viata ta spune-i in fata omului: sa te lase in pace, ca nu poate fii nici un fel de relatie intre voi!

| daniela97D explică (pentru Violleta2022):

Nu l-am întărâtat cu absolut nimic. Am si precizat ca nu au avut loc discutii intime sau care sa duca cu gandul in spre o relatatie. Tocmai de asta sunt socata. Repet am vorbit ca niste vechi prieteni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru daniela97D):

Nu exista prietenie intre o fata si un baiat, care sa nu duca in final la o relatie inima. Un baiat nu va pierde niciodata timpul cu ofata, daca simte ca ea nu vrea mai mult, pe cand tu ai continuats a te intalnesti cu el, sa te joci practic, sa flirtezi si spui, ceea ce i-ai confirmat baiatul ca este cale libera si poate sa mearga mai departe.
Jocul tau nu a fost cinstit fata de el!
Fii sincera si spune-i omului adevarul in fata, ca ristis a-l enervezi si cine stie ce-ti mai face, daca continui sa-ti bati joc de el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Napoleon, mare general și cuceritor pe lumea asta, doar că nu a știut cum să se oprească. El spunea așa, că, sigura soluție cu femeile e fuga. El era într-o situație similară cu a ta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil e un tip fără niciun succes la fete (cam ei sunt așa răbdători și dispuși să te aștepte oricât) și când se agață de cineva, încearcă să nu-i mai dea drumul. Te-a și văzut mireasa lui.winking
Dacă ai vorbit deja cu el, si nu a înțeles, înseamnă că nu ai folosit un ton hotărât, ci unul amabil și blând, ceea ce i-a dat speranță. că te poate face să te răzgândești, prin insistențele lui.
Evită astfel de oameni enervanți si posesivi.
Fără supărare, să știi că ți-a zis adevărul și @ Annastassia.

| daniela97D explică (pentru floresdemayo):

Asa e, i-am explicat pe un ton bland. Nu am vrut sa il ranesc.