| Tony87 a întrebat:

De un 1 an sau 2, am inceput sa imi dau seama cine e mama cu adevarat, toata familia o uraste, tata a plecat in alta tara din cauza ei si pe strada am numai dusmani, se ia cu lumea la bataie, o injura pe mama ei si daca nu sunt prin preajma sare si la ea la bataie, intrebarea care vreau sa o adresez este: cum as putea sa nu imi mai pese de ea in totalitate? Am luat pastile de anxietate pentru a imi scadea sentimentele si am realizat ca daca voi continua nu voi mai putea avea un partener de viata, partea mea rationala vrea sa-i dea in fiecare zi pumni in cap dar partea mea animala tot o vede ca pe o mama si vreau sa plec de langa ea cum au facut toti dar nu pot ce ma fac?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

În funcție de ce vârstă ai și ce posibilități ai, poți pleca acum, sau poți pleca altă dată.
Mie îmi pare că mama ta ar avea o problemă mentală te tip schizod sau post traumatic. Trebuie să ai în primul rând grijă de tine, chiar dacă e mama și vrei să ai grijă de ea. Să nu-ți pese, nu poți. Nu e partea ta "animală" care nu te lasă, ci cea mai umană parte din tine.
Încearcă să îți contactezi tatăl și să îi ceri ajutorul. Încearcă să îți cauți de muncă, pentru a putea să te descurci singur.
Poți să îi prezinți și ei situația și să o rogi să meargă la un consult psihiatric. Există pastile care o pot domoli. La urma urmei nu tu ești cel care trebuie să ia pastile. Probabilitatea să nege este mare, totuși.
Vei găsi o cale, oricum. Doar nu pumni în cap, te rog.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"dar nu pot ce ma fac?"
N-ai explicat de ce nu poţi.

| sierra1 a răspuns:

Câți anișori are partea ta "animală"?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foloseste-te putin si de ajutorul legii. Violenta domestica este pedepsita. Asigura-te ca este pedepsita atunci cand merita, fa-o sa mai stea prin arest din cand in cand.
Nu trebuie sa renunti la sentimentele ce te leaga de ea, este cea mai importanta fiinta din viata ta. Dar atunci cand greseste, nu trebuie sa inchizi ochii. Una e cand un om normal greseste, regreta si evita sa repete greseala, alta e cand un om distruge vietile tuturor, fara sa ii pese. Anunta politia de cate ori comite agresiuni, explica-le agentilor de politie din zona ce apucaturi are. Va avea cazier, si va dormi in arest de fiecare data cand o ia razna, iar tu vei putea sa traiesti linistit in alta parte.
Si eu am episoade mai naspa cu parintii, desi sunt oameni ok. Uneori ma chinui sa le explic ceva, iar ei fac pe prostii, ma sfideaza, si spun ca sunt eu prea nervos; in momentele alea vad stele verzi, si sunt in stare sa-i bat ca pe hotii de cai. Deocamdata m-am abtinut, dar daca ei vor continua cu sfidarea, cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles cum se poarta cu lumea, dar cu tine cum se poarta?

| Tony87 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma injura, poate fi si motivul ca nu ii dau din banii mei proprii iti dai seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bolnava psihic de ce nu incercati s-o duceti la medic

| Pisicatttrgbg a răspuns:

Soțul nu este legat de soție pentru totdeauna
Soacra nu
Doar părinții și copii rămân legați, este dificil sa rupi legăturile cu mama ta având în vedere ca ea ti-a dat naștere și a fost prima ființa de care te-ai atașat.
Unu la mana, multe mame nu știu sa fie mame, multe nu își iubesc copiii, nu ii hrănesc iar pe măsură ce copiii cresc se îndepărtează de ele
Doi la mana, presupun ca ești mare te poți îndepărta, neavând nevoie de susținere financiara.Sufletul tău nu se poate îndepărta oricât ai încerca, dacă mama ta s-ar schimba ar ușura foarte mult situația.În cazul în care ea nu se schimbă trebuie sa o abordezi spunandu-i ca nu mai rezisti asa, ori se îndreaptă, ori te îndepărtezi tu. Daca este o mama bună va încerca să se îndrepte, dacă nu..nu este o mama buna și nu ar trebui sa ai o relație apropiata de ea dar mama tot mama rămâne deci sa te îndepărtezi DEFINITIV nu poți