| EliLeli a întrebat:

Care este mai importanta la om: partea animala sau partea rationala?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Oare cati gandesc intr-adevar dincolo de nevoi? big grin
Cu riscul sa imi ridic in cap majoritatea filosofilor, as spune ca "pentru viata in general", cum tu ai spus, ambele sunt importante, cu predilectie prima, daca trecem de intelesul trivial al "partii animale", unde majoritatea vede asta cand vecinul isi bate nevasta, si asta crede ea, majoritatea, ca inseamna "parte animala".
Daca oamenii nu ar avea ratiune, am ramane in viata ca orice alta specie, fara sa evoluam, folosind doar partea animala.
Ce facea un rechin de acum 200 de milioane de ani, face si un rechin din 2024, si va face si un rechin peste 1 miliard de ani.
Ce facea si un cal de acum 55 de milioane de ani...ai inteles ideea, partea animala ne tine in viata.
Si acum vine partea interesanta. happy
Ne-ar tine in viata doar ratiunea?

Ce sa iti fac daca ai specificat cu manuta ta: d.p.d.v. "a vietii in general"? happy
Daca nu o spuneai, filosoafa te numeai, si primeai si niste raspunsuri sub forma de roman foileton.
Nasol e ca oricat de voluminoase ar fi, tot nu pot sa bata amaratul meu de raspuns de 19 de randuri.
Pentru ca asta e viata. In primul rand animalul, si mai apoi, spiritualul. big grin

| EliLeli explică (pentru Darkmagic):

Intentionat am spus "a vietii in general". Totusi, viata in general e ce conteaza cu adevarat, nu faptul ca pot sa leg cateva cuvinte si sa fac cateva socoteli. Daca am fi lasati fara partea animala cred ca nu prea am sti incotro sa o apucam.
Ideea e: putem controla si indeplini rational tot ce e nevoie d.p.d.v animal, instinctual?!

| Darkmagic a răspuns (pentru EliLeli):

Nu.

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Partea rațională. Animalul din noi trebuie ținut sub control, pe când părții raționale, dimpotrivă, e bine să-i deschidem orizonturi cât mai largi.

| Simpatic a răspuns:

Educatia dar mai ales caracterul, pe care unii nu il au din pacate happy

"caracter" definit conform dictionarului ca fiind "Ansamblul însușirilor fundamentale psihice-morale ale unei persoane, care se manifestă în modul de comportare, în ideile și în acțiunile sale "

| mODIN a răspuns:

Mai important din ce punct de vedere?

| EliLeli explică (pentru mODIN):

A vietii in general.

| Violleta2022 a răspuns:

De cand omul are o parte animala?

| EliLeli explică (pentru Violleta2022):

Nu are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EliLeli):

Poți deveni un animal dacă nai frică de Dumnezeu deveni un animal dacă nu muncești cinsiti și nu-ți câștigi pâinea cinstită și nu-ți iei pâinea copilor tăi din fața și gura lor și te duci săi bei și săi mănânci prin locuri murdare poți deveni un animal dacă iei viața unui om poți deveni un animal dacă trăiești pe bani și munca cinstită sărmanilor tăi părinți când ei muncesc zi și noapte și tu stai crăcănat la tiktok facook instragm snapchat poți deveni un animal dacă iei viața unui om nevinovat fie și vinovat ori care i-ar fi fost fapta nu ai voie sa iei viața nimănui pe pământul și lumea asta poți deveni animal dacă te iei de lume pe stradă și te bați cu ei să-le arăți tu "băițeală" "jmecherie" "bombardier" poți deveni un animal dacă îți bați joc de bunătatea lui Dumnezeu și mila lui Dumnezeu poți deveni un animal dacă îți bați joc de sufletul tău inima ta viața ta duhul tău poți deveni un animal dacă îți bați joc de tot ce ția oferit Dumnezeu și îți oferă și dacă îți bați joc de mila și bunătatea lui Dumnezeu poți deveni mai rău decât un animal.

Asta este definiția Adevărată cu Adevărat și diferența Adevărată cu Adevărat dintre un om și un animal noi nu suntem animale și oamenii Dumnezeu ne-a dat mai mult decât am meritat și noi îl umilim considerândune animale? Pentru cine și dat viața Isus pe cruce? Pentru cine? Nu pentru noi oamenii? nu pentru mântuirea noastră sa nu devenim precum un animal? Suntem oamenii nu animale omul n-are nicio parte animală în el și poate deveni mau rău decât un animal dacă nu-l are pe Dumnezeu în inima sa sufletul său și fapta sa.

| ReddY25 a răspuns:

Cea rațională

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele in egală măsură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul are și Răul Și Binele în el omul deține harul darul mila bunătate lui Dumnezeu și bine înțeles omul deține și calitățile care Dumnezeu ilea oferit omul sa fie conștient de el însuși sa poată ști diferența dintre rău și bine sa poată avea rațiune sa judece ca un om. Nu ca un animal căci aicia și vom Vedea Adevărul și diferența Adevărată între un animal și un om. toate Dumnezeu ce ia oferi omului? Sufletul Duhul sfânt inima ia oferit ia oferit rațiune conștiința bunătatea mila harul sau iar omul ce face? Ajunge să se compare cu un animal? decât omul are în el o partea animală? De când omul a ajuns să-și compare viața sufletul duhul sfânt și inima cu un animal? Omul are liberul albitru poate face orice cu viața sa cu sufletul său cu duhul său cu inima sa dar omul dacă ajunge să se numească animală sa se considere un animal după toate calitățile oferite de Dumnezeu pentru om ca tocmai sa nu ajungă un animal fără rațiune și conștiința ca tocmai să nu-și bată joc de sufletul său inima sa viața sa prin locuri murdare și sa nu-și distrugă sufletul și inima și duhul fin el să nu-l bat jocoreacă și sa fie un om nu un animal.

Ați văzut cum trăiești un animal? Ați văzut ce mănâncă un animal? Ați văzut cum vine un animal pe lume și pământ?

(nu neg faptul ca un om ar putea deveni un animal fără frica lui Dumnezeu și să-și bată joc de sufletul său inima sa viata sa duhul sau sau săi ia viața unui om nevinovat acel "om" este mult mai rău decât un animal și orice vietate de pe lumea și pământul ăsta)

Noi îl umilim pe Dumnezeu când ajungem săne considerăm animale noi îl dezamăgim pe Dumnezeu când ne consideră că avem o parte animală în noi căci el spune eu i-am da viață sufletul inima har omul duhul sfânt omului i-am dat rațiune i-am dat conștiința i-am dăruit mâncarea și apă curată de băut l-am pus lângă semeni săi frați săi surorile lui lângă părinți lui lângă oamenii care îi îndrăgește și iubește i-am oferi bunătatea mea omului grija mea și nu l-am lăsat săsi plătească toate păcatele și greșelile la iertat la oclotit l-am mântuit la ținut și-l țin trează cu toată negarea lui către mine iar acum el ajunge să se consideră un animal? De când ia lipsit omului mielul și carnea de pe masă el nu vede cu ochii săi sacrificiu pe care îl are pe masă? Cum poate închide ochii omul la ce vede ce aude și știe ce face?

Dumnezeu nu ne-a pus în hangare și nici cotețe și nici nu suntem sacrificați noi nu numai căl umilim pe Dumnezeu da noi ne umilim și față de animale căci dacă dai o pâine cinstită unui animal să mănânce te va ține minte dar dacă dai omului o pâine cinstită ști ce va prefera sa creadă? Lam fraierit și prosti. Noi oamenii avem ce învăța de la animale da noi nu cred ca putem săi învăț mai nimic pe animale căci noi am ajuns atâta de dușmănoși și de invidioși de rău de răutate și prostie în noi ca nu mai putem face diferența între un animal și om este drept faptul ca trăim și printre animale oamenii fără frica lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu Tea lăsat sa devi un animal Dumnezeu ne-a adus ca oamenii cu toată fința cu Tot sufletul și inima pe care nea dăruit.

| EliLeli explică (pentru anonim_4396):

Vezi de ce te-am blocat?

| Neo12md a răspuns:

Științific noi suntem animale dar noi am evoluat destul că devenim "ființe intelectua".

| sabin89 a răspuns (pentru Neo12md):

"Științific noi suntem..." - Și neștiințific? Neștiințific suntem altceva?

| Neo12md a răspuns (pentru sabin89):

Neștiind noi suntem niște ființe intelectuale.