| andii a întrebat:

De vreo 3 luni si ceva parintii mei se comporta cu mine parca as fii straina.pentru ca am facut niste chestii foarte nasolale.bine si un dintre ele o aflat ca am fumat.crying ce sa ma fac? cum sa`mi recapat increderea?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi ce dacă ai fumat? Eu cred că mai degrabă s-au supărat că nu au aflat de la tine că te-ai apucat de fumat şi au aflat de la alţii fiind nevoiţi să se simtă nasol crezând că te cunosc.
Cel mai bine discută cu ei fără oclişuri şi fără minciuni. Greşelile recunoscute sunt pe jumătate iertate.

| Bacemi a răspuns:

Stii prea bine destule solutii. Probabil insa ca te gandesti ca e prea greu si astepti de la noi solutii mai usoare. Nu sunt! Daca vrei sa iti castigi increderea parintilor trebuie sa faci lucruri marete.

1. Lasa-te de fumat
2. Invata la scoala de parca ai fi un elev olimpic
3. Ajuta-i la gospodarie fara sa iti ceara ei

Cel mai important este sa le propui amandurora o discutie. Va adunati toti 3, si incepi sa le spui ce ai pe suflet. Spune-le ca regreti ca ai facut unele chestii de care nu esti mandra insa trebuie sa le spui si unde au gresit ei. Fii constienta daca motivele invocate de tine sunt cu adevarat reale. Vorbind sincer si deschis cu ei vei da dovada de maturitate si te vor intelege mai bine. Este nevoie sa le dai anumite solutii si lor pentru a sti cum sa se comporte cu tine. Si tine minte ca au voie sa fie mai restrictivi, tu ai gresit, nu ei. Totusi, fara acele 3 puncte si multe altele nu le poti castiga increderea. Totul depinde de tine.

| anad a răspuns:

Ei trebuie sa-si recapete increderea in tine si o vor face ca sunt parintii tai si te iubesc. Trebuie doar sa le arati ca stii ca ai gresit, sa nu repeti greselile, sa inveti, sa te achiti de sarcinile ce-ti revin. Va mai dura ceva timp ca se pare ca sunt mai severi si mai hotarati! Bafta!

| Farcas a răspuns:

Sa castigi incredere in cineva dureaza mult, dar o poti pierde intr-o secunda.Demonstraza`le ca regreti ca ai facut chestile alea nasole.
Ai putea incepe sa faci un efort pentru ei si sa te lasi de fumat.Inca ai timp, esti mica si exista o gramada de solutii totul e sa vrei. Apoi repara chestile pe care le-ai facut, intr-un fel sau altul si cere`le iertare. Te vor iertawinking

| kaya a răspuns:

Foarte rau ai facut mai ales ca esti fata sa fumezi nu e frumos.Incearca sa nu mai faci nimic din "chestiile foarte nasoale" spune-le ca chiar regreti si ca nu se va mai intampla.Demonstreaza-le ca ai cuvant si ai sa vezi ca in timp isi vor recapata increderea in tine, in acest timp fa sa fie multumiti de tine.Succes

| johnyy a răspuns:

Nimic, fumeaza mai departe si ai sa vezi ca intrebarile astea nu te mai preocupawinking

| spot a răspuns:

Lasate de fumat, invata bine la scoala, pe scurt incearca sa asculti de parintii tai pentru ca in final nu-ti vor raul. in legatura cu fumatul, cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stiai ce faci, si ce urmeaza.doar nu voiai sa te pupe ca esti tu odorul lor.acum stai si inghite pana vei demonstra ca stii sa faci si bune nu numai nasoale. oricum fumatul e cea mai usoara dintre ele nu?

| Alexia_7392 a răspuns:

Incearca sa le demonstrezi in primul` rand pentru cateva zile pentru inceput ca o sa te schimbi.Renunta la fumat(si eu am fumat si cu putin vointa am renuntat pentru ca NU ESTE BINE), invata, ia note bune la scoala, nu fi incapatanata si nu ridica vocea atunci cand iti zic sa faci ceva care nu`ti face placere.si practic incearca sa le zici ca no sa se mai inatample si ca regreti nespus ce ai facut. O sa te ierte pentru ca in fond esti copilul lorhappy