| Sus01234 a întrebat:

Deci imi vine sa plang. Mai exact, sunt baiat, am 12 ani, dar nu am niciun prieten. Poate m-ati intreba,, De ce nu iti faci unul"? Am un singur motiv: sunt timid.
Cu toate astea am incercat sa ma bag in seama cu un baiat care mi s-a părut mie de treaba (era si destul de frumusel).
Eu fiind timid imi era rusine sa ma duc la el sa ii spun, asa ca am luat legătura cu el pe Insta.
Nu e cea mai inspirata locatie unde sa iti faci prieteni, dar era ok. La început se comporta bine, imi era si drag de el doar ca a fost de acord sa fim prieteni fara nici macar sa ma cunoasca.
Si aici incepe povestea. Era el de treaba, dar niste colege de-ale lui s-au gândit ca ar fi o idee buna sa se ia la cearta cu mine, dintr-un motiv sau altul.
Deci baiatul respectiv ma saluta iar fufele alea (scuzati-ma) faceau misto de mine, au ajuns pana si sa spuna ca sunt gay. Ce a facut el oare dupa cateva zile? S-a luat si el dupa ele. Dupa el i-a zis lui maica-sa, care ma injura pe insta. E POSIBIL ca informatia asta sa fi ajuns si la diriginte, dar nu a dat nume cine exact a facut ce spunea, adica zicea ca sa nu vorbim cu ceilalti de la alte clase. Tot am insistat sa fiu prietenul lui. Adevarul e ca il iubesc (ca si prieten, bineînțeles) si chiar vreau sa fiu prietenul lui. Ce s-a întâmplat doar incercand sa imi fac un prieten... Ma poate ajuta cineva cum sa fac sa fie prietenul meu? (inca nu e tarziu) Serios ca daca nu e prietenul meu nu imi mai fac niciodata vreun prieten.
Mulțumesc anticipat.

29 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Niciodata sa nu spui niciodata.
Esti inca la inceputul vietii de adolescent, cand incepi sa treci de la copil la puber. Ce ti se intampla sunt lucruri trecatoare. Singurul lucru pe care trebuie sa il ai in vedere este sa nu le pui pe toate la inima. Nu esti singurul baiat timid. Dar gandeste pozitiv.
Faptul ca mama lui te injura pe insta este ceva grav. Trebuie sa le spui parintilor tai si dirigintei. Chiar daca ai fi gay, nu ar trebui sa fi injurat.
Tu trebuie sa discuti cu el. Daca nu vrea, el nu merita sa-ti fie prieten.
Trebuie sa ti cont ca nu oricine ne place, ne place si el.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Ce sa discut cu el mai exact?

P.S. : Am văzut ca mi-ai trimis un mesaj pe TPU aici, dar nu iti pot raspunde pentru ca nu sunt,, utilizator senior" pentru ca chiar as vrea sa răspund la mesajul ala.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Referitor la mesajul pe care mi l-ai trimis:
Imi place enorm de mult de el, il iubesc. El e frumos ca un inger. Dar nu as fi in stare sa ii dau o palma peste fund, chiar daca ma, excita putin, da, chiar ma excita putin baiatul ala. Eu de la început am stiut ca nu e bine sa ii spun ca il iubesc. Pentru mine prieteni e suficient.

Deci ca sa iti raspund la întrebare, da îmi place de el la nebunie, simt ca si cum nu as putea trai fara el. Il iubesc necondiționat, cu bune si cu rele. Il iubesc pur si simplu ca asa e el, nu ca sunt disperat dupa baieti. De asta vreau sa fiu prietenul lui, nu voi mai gasi pe altcineva pe care sa iubesc cu adevărat.

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Unde sa-ti scriu: aici sau in privat? O sa-ti spun parerea mea despre atractia ta.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

E bine si aici.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Eu pe acel baiat il iubesc din tot sufletul meu.
Nu voi mai iubi atat de mult pe cineva niciodată.
I-am spus recent doar un,, te iubesc", si si-a asumat ca sunt gay. (cel mai probabil chiar sunt)
Dar dupa i-am spus ca il iubesc ca si prieten (am mintit, il iubeeeesc mai mult ca pe un iubit)
si el a spus ca el nu ma iubește ca si prieten.
Nu pot renunța la el, sunt conștient ca nu voi mai iubi pe cineva cum l-am iubit pe el.

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Am vrut sa-ti scriu aici, ceea ce o sa-ti scriu in privat, dar nu am vrut sa transform subiectul intr-o arena de manifestare furibunda a homofobilor sau a bigotilor religiosi.
Trebuie sa intelegi ca dragoste cu de-a sila nu se poate. Iubeste-l in tacere, nu-l mai deranja, ca ti-l transformi in dusman.
Esti prea tanar ca sa iti dai seama ca sunt ale vietii valuri si e posibil sa ai destule refuzuri sau esecuri in dragoste.
Nu, o sa mai iubesti in viitor, doar trebuie sa treaca valul acesta.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Vreau sa fiu prieten cu el...
Il iubesc, ar fi prietenul perfect, dar ca sa fiu sincer sunt unii bagatori de seama care isi cauta atentia pana si in prietenia noastra. El ce putea să faca, sa isi dea neamurile, pe masa, si colegii la o parte pentru mine? NU. Vina e fix la acea turma, nu a lui. De unde stiu ca chiar nu vrea sa fie prietenul meu?
Daca chiar nu a vrut, de ce a vrut la inceput? Suna ca un paradox

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Pai tocmai ca sa nu fie asociat si el cu un gay, adica sa-l considere lumea ca este gay. La inceput a vrut sa fie prietenul tau deoarece nu era la mijloc problema asta. Mai ales ca aintervenit chiar si mama sa.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Ca sa nu fie asociat cu un gay...
In primul rand 1.Era el asa de sigur, chiar si fara sa ii zic, sau sa ii dau de inteles ca sunt gay?
In al doilea rand 2. ,, ca sa nu fie asociat",, sa-l considere lumea gay"
pai treburile astea au si ele consecinte. Daca eram prieteni, nu se mai putea spune asa ceva. Dar daca totusi prin absurd se spunea, ii puteam spune la doamna lor diriginta, sau la domnul meu diriginte, ori la directoare. Nu poti face o persoana gay pentru ca e prieten cu un gay care tot asa e pentru ca asa zice X. Nu e vina lui. E vina la care a fost atat de gelos.

As vrea sa mai spun inca ceva.
La început, cand as putea spune ca eram prieteni, el m-a pus pe un grup de whatsapp cu colegii si prietenii lui. Cum am spus doua dintre colege au spus ca sunt iubitul lui si faceau misto se mine si una care era admina (una dintre alea doua care faceau misto) tot ma scotea din grup, iar el tot ma baga inapoi. Cand ne întâlneam el mă saluta, ele faceau misto. "Heeeei, uite-l pe Casi aici! Nu il mai cunoooosti? Uite-l pe iubitul taaaau!" si tot strigau in fata colegilor mei si ma faceau de rasul cainilor.

Pe maica-sa, ea mai mare bagatoare de seama are cea mai mare vina. Pentru ce a trebuit sa ma ameninte atata, sa ma bata si pe mine si pe el atata la cap? Pacat ca nu ii pot face nimic, si pot doar sa o las in plata sfantului si sa o ascult cum zice ca ma omoara, ca imi taie picioarele, ca ma ingroapa de viu, etc.

Pe toti ii urasc dar pe el il iubesc.

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Cateva sfaturi pot sa-ti dau.
1. Pentruca te ameninta trebuie neaparat sa le spui parintilor si dirigintei.
2. Chiar daca ai fi gay, nu are voie nimeni sa te ameninta, sa-si bata joc de tine. Si acest lucru trebuie spus dirigintei.
3. Daca el nu vrea sa-ti fie prieten, lasa-l. Nu te merita.
4. Daca poti sa o faci, discuta cu parintii. Esti prea tanar sa cunosti meandrele vietii.
5. Viata de gay este grea: mereu se gasesc inculti care vad in asta ceva rau. Treci pe langa aluzii. Cauta sa raspunzi prin glume sau pozitiv cand ei ar vrea o reactie negativa. Nu te stresa din ce spun altii.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Ai mare dreptate. Dar ma poti ajuta sa il impac? Adica sa comporte cum facea la început. Macar sa il fac sa se comporte bine si sa nu ma faca de ras daca nu putem fi prieteni. Desi parca nu as putea renunța la el, pur si simplu il iubesc...

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Eu nu o sa pot. Singurul care poate esti tu. Trebuie sa-l rogi sa aveti o discutie, in care sa-i spui ca vrei sa aveti relatii normale ca intre doi colegi.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Il iubesc si pot face orice. Ce sa vorbesc cu Casian mai exact?

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Trebuie sa specific asta in fiecare mesaj, il iubesc nespus de mult, nu pot renunta la Casian. As vrea sa fim prieteni toata viata. Dar nu stiu cum sa fac?, vreau neapărat sa fim prieteni. Cum pot face? Daca ma ajuti voi fi cel mai recunoscator.

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

In primul rand iti ceri scuze ca l-ai pus in postura de a fi considerat gay. In al doilea rand sa-i spui ca vrei sa fiti in relatii bune, in calitate de colegi.
Despre iubire, ca-ti pace de el nu sufla nici o vorba.
Cu timpul urmareste reactia lui fata de tine, dar nu da de banuit ca-l iubesti.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Eu il vad in fiecare zi, dar niciodată nu il vad sa se dezlipeasca de fufele alea. Si nu stiu cum sa il iau separat si sa vorbesc cu el.

Si mai exact, ce replici sa ii dau?
Daca totusi vreau sa fim prieteni ce replici sa ii dau, fara sa se supere?

Il iubesc si fac orice, desi incerc sa nu ii mai spun asta inca o data.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Cum il pot lua separat si sa vorbesc cu el daca tot timpul il vad cu fufele alea? Si mai exact, ce replici sa ii dau?

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Ii spui ca vrei sa discuti cu el ceva. Replici? Nu-ti trebuie replici, trebuie sa iti cer scuze ca l-ai pus in postura proasta si ca vrei sa fiti colegi ca inainte.

| Sus01234 explică (pentru mi25):

Si cum sa vorbesc cu el? El tot cu fufele sta... Si eu sunt cam timid sa ma bag in seama de fata cu toti colegii. Sa stii ca clasa mea e după-amiază iar a lui dimineața, deci cand iese de obicei la 12 prin curtea scolii cu fufele, dar evident ca sunt si colegii mei de fata. Cum sa vorbesc cu el?

| mi25 a răspuns (pentru Sus01234):

Sa-ti faci curaj.

| DovleacTurbat a răspuns:

Prieten, destul de frumușel, îl mai și iubești. happy
Când vei creste mai mari, vei înțelege că prietenii nu îți sunt prieteni. In lumea noastră nu prea mai există prieteni, iar un prieten nu se dă după cum bate vântul.
Axează-te pe școală, fa un sport, alege ceva ce îți place, iar acolo ai șansa și de a cunoaște oameni noi.

| Sus01234 explică (pentru DovleacTurbat):

Am zis si eu asa frumusel, nu e frumusel, e frumos ca un inger. Si da, il iubesc.

| nukeyly a răspuns:

Toate o sa cada de la sine, pe rand o sa le vezi, nu-ti mai tulbura mintea degeaba.

| SynapseNinja a răspuns:

Nu mai pune la suflet toate lucrurile care ți se întâmplă. De abia ai 12 ani, ai toată viața în față. Cu timpul vei descoperi că sunt alte lucruri mult mai grave decât atât. Axează-te pe școală și învățat, pe pasiunile tale (dacă nu ai, descoperă-le), fă un sport, du-te și fă diverse activități (spre exemplu, mergi la ceva pictură - dacă îți place sau ai talent sau studiază un instrument - dacă îți place muzica). Făcând aceste lucruri, cu siguranță îți vei face un prieten. Nu ești și nu vei fi niciodată singurul om timid, așa că nu te îngrijora.
Nu mai cerși prietenia și atenția oamenilor. Ascultă la mine, omul e cel mai rău animal... acum îți e alături, acum te părăsește sau te trădează. Când vei mai crește, vei realiza ceea ce scriu aici și îți vei da seama că, de multe ori, prietenii nu îți sunt, de fapt, prieteni sau poate că nici nu au fost vreodată. În lumea celor mari, prietenii (în adevăratul sens al cuvântului) sunt pe calea de dispariție, adică nu prea sunt. Iar cei care există, nu se găsesc pe marginea drumului. O prietenie se formează în timp, poate în câțiva ani, și după multe încercări. Decât să ai 30 de prieteni falși, mai bine să ai 5 sau 6 prieteni buni (în adevăratul sens al cuvântului). Iar dacă nu îi ai nici pe ăia 5 sau 6, mai bine e de unul singur. Trebuie să înveți că, uneori, e mai bine singur decât înconjurat de oameni falși. Familia, în special părinții părinții, frații și bunicii, sunt sau ar trebui să fie mereu alături de tine.
Respectivul băiat poate mai are și pe altcineva, pe alți tovarăși, iar tu ești pentru el o singură „opțiune". Nu te lăsa niciodată să fii o simplă „opțiune" pentru cineva, deoarece ai și tu demnitatea ta. Învață să fii demn, să te respecți și să ții capul sus. Lasă oamenii să vină la tine, ca să vă împrieteniți. Nu te mai du tu la ei, cei care te vor, vin singuri, de regulă. Doar că ai grijă... unii mai vin la tine și cu anumite interese, iar tu trebuie să îi depistezi.
Vezi-ți de viața ta, ai grijă de tine, stai în banca ta și nu te băga în diferite anturaje. De multe ori, în viață e mai bine să stai „mai la umbră" decât „să bată reflectoarele pe tine". Învață să ai grijă de tine, mulțumește-te pe tine însuți și ai încredere în tine fiindcă tu ești cel mai important în ecuația asta. Dacă tu nu ai grijă de tine și nu ești atent la/cu tine, nimeni nu îți va purta de grijă. Tu ești dator să ai grijă de tine, în primul rând, și după aia de restul.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Poate el are alți prieteni și tu vei fi mereu o opțiune să zic așa. Mai bine te focusezi pe altceva, pe învățat, prieteni oricum nu există iar daca există sunt și interese la mijloc, nu pierzi nimic mai bine stai din umbră îți vezi de treaba ta și cine o să vrea prietenia ta va veni și el spre tine nu doar tu spre el

| AlexBombaRusa a răspuns:

Multi am trecut prin mizerii in generala, eu de exemplu luam bullying in cauza numelui de familie care e nume de animal, o mizerie tipic romaneasca hai sa radem de el ma ca si-a ales numele.Ca sa-ti faci prieteni trebuie sa nu mai fi un papa lapte, adica trebuie sa te disciplinezi putin gandeste-te asa tu cand te vede lumea ce vede la tine? Un pusti care n-are prieteni si e disperat sa-si faca, nimeni nu se imprieteneste cu cineva care e disperat.Mai intai apuca-te sa faci sport, nu conteaza ce sport poti face si flotari si abdomene orice, sportu asta te disciplineaza si iti schimba gandirea din a fi un papa lapte o sa incepi sa gandesti ca esti bun si ca nu trebuie sa te imprieteni cu oricine si o sa devi mai tupeist si lumea o sa vina sa se imprieteneasca cu tine.Asa mi s-a intamplat si mie ma luau aia la misto din cauza numelui totul a inceput in clasa a 5 +ca eram slab rau nu aveam habar sa fac flotari si ma luau aia la misto si pentru asta ce am facut, am venit acasa am inceput sa fac flotari ca disperatu pana am invatat si dupa un timp cand ajungeam in clasa nu mai eram ala care se supara ca il iau aia la misto si cand au vazut si aia ca sunt mai tare in clanta si nu ma mai doboara nimic au inceput sa-mi fie prieteni ca au vazut si ei ca nu mai sunt papa lapte si tin si la glume.Asa trebuie sa faci si tu trebuie sa devi mai puternic mental.

| HuaweiCorporation a răspuns:

Eu zic asa: Te duci la el, il apuci de umar si ii spui: "Frate, eu te iubesc, dar, sa nu intelegi gresit, ca pe un prieten". Astfel, FUFele acelea nu vor mai avea ce sa zica, intelegi? Dragostea dintre doi baieti care abia s-au cunoscut pe Instagram e mai puternica ca orice de pe acest Pamant (chiar si ca un elefant)!

| Sus01234 explică (pentru HuaweiCorporation):

Nu as spune,, abia", ne-am cunoscut aproape acum un an, si inca mai voresc cu el, dar el tot zice sa il las in pace ca il fac de ras. Nu l-am lasat inca in pace pentru ca nici colegele si nici ma-sa inca nu il lasa in pace. Dupa ce termina alea spectacolul poate se mai gandeste... Cred.