| anonim_4396 a întrebat:

Deci... Inainte de a incepe noul an scolar, eu aveam doua prietene : M si A. Eram sigura ca prietenia dintre mine si cele doua nu se va sfarsi, desi urma sa fim in licee diferite, in clase diferite. Desi cele doua nu se suportau, deoarece erau caractere foarte diferite, eu am reusit oarecum sa ma inteleg cu amandoua, mai bine spus sa ma impart intre o fata impulsiva, mai nebunatica, care mereu imi aducea zambetul pe buze(M) si una matura, glumeata, cu care puteam impartasi orice problema, si care incerca mereu sa ma ajute(A). Aveam mereu discutii cu M din cauza lu' A, mereu imi zicea cat de falsa este. Ma intelegeam la fel de bine cu amandoua, dar increderea mai mare mi-o pusesem in A. Am tinut legatura pe tot parcursul vacantei, insa prin august am avut niste toane iar A s-a suparat pe mine. Ideea e ca ma suna foarte des si aveam nevoie de putin spatiu. si raspundeam sec la telefon cu : aha, da. desi nu imi gresise cu nimic. A urmat un timp in care nu am mai vorbit. Apoi a urmat ziua mea, la care niciuna din cele doua nu mi-a trimis nici macar un mesaj. Cu M ma certasem cu cateva zile inainte. A mi-a trimis urmatoarea zi, scuzandu-se, spunand ca nu a avut credit. Eu stiam ca are o familie numeroasa, si i-am spus ca de un mesaj putea sa roage si un prieten, un parinte, o sora, dar i-am multumit oricum. Ea a zis ca sa cred ce vreau. Iar M, m-a sunat dupa vreo 2 saptamani ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, sa iesim in oras. De prin 20 septembrie nu am mai vorbit deloc cu A si nici nu ne-am mai vazut. Ideea este ca cele doua au ramas la aceiasi scoala. iar M ma mai suna cam de 2 ori pe luna, mai bine spus cand are chef de mine, sa imi povesteasca ce mai e nou. Acum ele sunt prietene foarte bune, merg in fiecare zi impreuna acasa cu inca un grup de colegi, se intalnesc in pauze. m-au exclus de-a dreptul. Nu am crezut niciodata ca se vor intelege asa bine, am avut incredere oarba in A. Am crezut ca e. diferita. De la M ma asteptam oricand la asa ceva. Ideea e ca. mi-e dor oarecum de ele, nu am mai vorbit de mult timp cu niciuna, si stiam ca odata cu inceperea scolii ne vom distanta, dar nu credeam ca o sa ajungem sa nu ne mai sunam, sa nu mai vorbim. Ce parere aveti? Credeti ca am si eu o parte din vina? Sa astept de la ele un sms maine cu 'Craciun fericit' sau sa le trimit eu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Fifylici a răspuns:

Pai sincera sa fiu tu nu ai facut nimic (gresit) direct sau daca ai facut-o, o facusei involuntar fara ca tu sa realizezi.Eu nu am fost in situatia ta dar am avut si eu patanii in legatura cu prietenele mele.Si eu am 2 prietene minunate, Ella si Alina. 2 persoane total diferite, cu caracter diferit si ganduri diferite. Daca cu Ella pot vorbi chestii distractive care ne fac sa radem incontinu si face diferita nebunii impreuna, cu Alina e altfel si ea e amuzanta si distractiva dar pe umarul e ma pot plange, stiu ca are cinee sa ma asculte. Le iubesc pe amandoua in acelasi mod si intensitate si nu fac diferenta intre el si ma pot declara o supravietuitoare ma pot adapta foarte bine dupa amandoua desi sunt diferite.
Si revenind la tine, ar trebui sa le trimiti de fapt chestia nu consta in ar trebuie fiindca asa spunem noi, daca tie inima asta iti spune si doresti sa le cauti decizia iti apartine.
Bafta si Sarbatori fericite!

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Din nefericire pentru tine, am o informatie foarte proasta pentru tine! Niciodata in viata, sa nu fii intr-un cerc de 3 prietene! Pur si simplu nu e recomandat! O prietena, sau inca 3. Cel mai bine este este sa nu ai incredere prea mare in prietene, pentru ca poti avea surprize neplacute. Cea mai buna prietena, trebuie sa ramana mama ta, sau sora, daca o ai.Mai bine cauta-ti un prieten, uneori sunt mult mai fideli.

| xAnita a răspuns:

Waiilaughing
nu stiu cum ai avut rabdare sa scrii atatwinking dar intr-o situatzie tensionata ca si a ta, as face la fellbatting eyelashes. Nu pot sa-ti daw un sfat sigur. Nu am trait pe pielea mea setnimentul, dar incerc sa-l identifikbatting eyelashes.
In primul rand as vrea sa spun ca intr-o oarecare masura ai tu vina ta! Dar la fell cum ai scris mai sus, M a fost falsahappy. Iar A naivahappy. S`aw imprietenit respingandu`te! Au putina dreptate in gestul lor. Dar sincer parerea mea e ca ar trebui sa le trimitzi un sms cu "Sarbatori fericite" iar in 2011 sa incerci sa-ti ceri scuze pentru vina ta... Sashi ceara si ele. Si sa remediatzi lucrurilehappy.
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy. Carciun fericit!

| Bianca18 a răspuns:

Multumesc! Va urez de asemenea Sarbatori fericite si binecuvantate!

| Miha1308 a răspuns:

Te inteleg in multe privinte, eu am fost nevoita sa imi fac mereu alti prieteni, am facut scoala generala in orasul natal, liceul in alt oras iar acum la facultate.Am avut doua prietena acasa cu care ma stiam de cand eram mica, iar de cand am plecat eu in sibiu lal iceu ne-am indepartat si uite asa de cativa ani au fost luni fara sa stim nimic una de alta, dar acum de ceva timp ne intelegem super, chiar daca uneori vb mai rar.De cand am fost am liceu am cele mai bune prietene, Ale si Alina, pe care le-am cunoscut in perioade total diferite dar care sunt cele mai bune prietene ale mele.La fel acum sunt plecate si ele, Ale in Spania si vorbim cam odata pe saptamana si Alina e la ea acasa, vorbim aproape in fiecare zi la telefon.Mai aproape de mine sunt acum doua colege de facultate cu care la fel ma inteleg super bine.Cam asta e pe scurt povestea mea.Si sincer iti spun sa faci tu primul pas de data asta, sa te impaci cu ele...nu merita sa iti pierzi cele mai bune prietene din orgoliu, sau din cauza distantei.Nici una din prietenele mele de mai sus nu e aici si pentru asta tot am reusit sa fim cele mai bune prietene si nu ne-am indepartat. Da-le tu mesaj de sarbatori si cere-le eventual si scuze daca crezi ca trebuie si simti asta.Mult succes si sper sa va impacati:*

Miha

| anotherhumanbeing a răspuns:

Eu cred ca ai un pic de vine, si mai bine faci tu primul paswinking

| ColoradoM a răspuns:

Eu zic sa le trimiti u sms ca sa le arati ca nu tii ciuda pe nimeni si sa fii u cea care face un pas inspre impacarea oarecum cu ele daca nu accepta nici asa inseamna ca nu sunt prietene adevarate ork succes si craciun fericit!winking