| Ara8890 a întrebat:

Deci vorbesc cu un băiat de o lună jumătate, el a trecut recent peste o despărțire şi mi-a spus că nu mai are încredere şi că nu se mai aruncă aşa uşor într-o relație pentru că fosta lui s-a despartit de el pe motiv că nu îşi arăta sentimentele față de ea si i-a spus lucruri cam naşpa...si nu mai are încredere deşi eu nu aş face aşa ceva nimănui şi chiar sunt o persoană bună. Noi vorbim prin mesaje, am iesit doar o dată si n-a mers bine mai deloc) am zis că ştergem cu buretele şi rămânem prieteni până când el îmi tot spunea că el nu consideră că suntem prieteni, că mă vrea, că mă place si i-am mărturisit ca îl plac şi eu şi că vreau ceva cu el dar el nu vrea să ieşim...mi-a spus că o să se gândeasca pentru că nu e sigur şi din astea.
Uneori este activ şi nu îmi răspunde 30 de minute sau chiar o oră, el mi-a spus că o să se gândească dar când? Vorbim deja de destul de mult timp...ar trebui să îl las să se decidă? Voi ce spuneți?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| geoconda a răspuns:

Of! Te rog frumos, abandonează-l! Urgent! Dacă vrei să fie bine! În medie, 8 luni sunt necesare pentru a trece peste fostul/fosta, dar asta diferă de la caz la caz, unii rămânând marcați chiar și până la 6 ani. El, s-a despărțit acum o lună de ea, ce este o lună? Parca e o secundă! Îți dai seama ca te vrea doar ca pansament! Îmi pare rău să o spun, stiu ca ai sentimente pentru el si ca tu crezi că el nu e prefăcut si chestii, dar asta este adevarul pur. Are nevoie de o consolare! Nu fi tu acel pansament, care după ce e folosit, este și aruncat! Treaba ta, faci ce vrei, dar eu spun sa rupi legătură cu el.
Fă pe indiferenta, nu te merită. El se va întoarce sigur la fosta! Are sentimente pentru ea, măi! Cum sa vrea pe alta asa de repede. Gândește si tu!

| Ara8890 explică (pentru geoconda):

în marte parte ai dreptate, nu vreau să fiu un pansament iar apoi să mă lase baltă dar el mi-a spus că nu s-ar mai împăca cu ea şi că aproape a uitat-o definitiv dar nu prea îl cred...ai foarte mare dreptate în legătură de timpul necesar pentru a uita un fost iubit/ă
eu am avut o relație de aproape un an care s-a terminat în august anul trecut şi abia acum câteva luni puteam declara că l-am uitat complet şi că nu mă mai gândesc la el dar sinceră să fiu uneori îmi amintesc momentele frumoase cu el deci de asta eu îl înțeleg foarte bine pe acest băiat că are nevoie de timp pentru a trece peste dar eu nu vreau să fiu doar aşa dar nici să fiu rea şi să îi spun gata o terminăm pentru că, cred că nu o să treci peste prea curând când şi eu am trecut prin asta şi mergeam pe strada de mână cu iubitul meu care acum este si el un fost iubit si mă gândeam la celălalt fost:/
îți mulțumesc frumos pentru răspuns

| geoconda a răspuns (pentru Ara8890):

Nu că am eu dreptate! Aceasta este realitatea. Așa am fost și eu pentru un băiat cu care vorbeam pe fiecare seară, dar de vreo 2 luni, nu a mai scris nimic, asta ce înseamnă? Că am fost o joacă sau un pansament! Și pot să îți garantez că asta esti pentru el! Îmi pare rău, dar asta e lumea in care trăim! Am suferit enorm eu, poate si acum ma mai gandesc. De asta iti spun, daca vrei să nu treci prin ce am trecut eu, este foarte greu. Crede-mă. Băieții mint, mint lucruri pe care nici ei nu și le imaginează măcar! Nu ai cum sa uiti o iubire, mai ales dacă ea l-a lăsat!
Nu îi spui că gata, am terminat. Bineînțeles, dar te poti distanta usor de el. Și cel mai important e să fii rece, să nu prinzi sentimente. Dar dacă tu alegi să fi împreună cu el, deși spui că nu prea te baga in seama și că îți răspunde după 1 ora, este clar...
Mda, foști după foști, până când?
Vezi ca nici unul nu e serios sad
Fundă? happy

| Ara8890 explică (pentru geoconda):

Îmi pare rău să aud asta dar te înțeleg perfect că şi eu am suferit şi aşa mai departe
Majoritatea băieților sunt la fel...dar vom întâlni cândva şi unul diferit, nu-i aşa?
Trebuie să mă gândesc bine şi să mă decid ce voi face...
Sigur, îți voi da fundă pentru că mi-ai dat cel mai frumos răspuns

| geoconda a răspuns (pentru Ara8890):

Nu știu dacă va veni acel moment când va apărea băiatul bun într-adevăr, dar să sperăm
Mulțumesc mult

| Ara8890 explică (pentru geoconda):

Cu mare drag
apropo, ai cumva insta?

| geoconda a răspuns (pentru Ara8890):

Da, de ce?

| Ara8890 explică (pentru geoconda):

Mă gândeam că poate vrei să mai vorbim

| geoconda a răspuns (pentru Ara8890):

Aa

16 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Îl lași un singur mesaj in care să-i spuii ce simți ce gândești
Pe urmă nu-i mai scrie deloc, nu are rost sa tragi de el daca e nehotărât ...pari disperată și nu-i ok
Nu te caută nu-i interesat

| Ara8890 explică (pentru SilentRain):

şi eu mă gândeam că par disperată având în vedere faptul că el nu şție dacă vrea sau nu ceva cu mine adică o să vorbim aşa prin mesaje pentru totdeauna? ...este cam naşpa sincer lucrul ăsta dar mă gândeam că totuşi am putea avea ceva frumos împreună

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti fata, e internetul plin de baieti, care cauta fete si care (baietii) nu sunt deja scrantiti DE TOT, asa cum e ala

deci, sa nu se arunce si sa stea pe uscat, adio si n-am cuvinte

| Ara8890 explică (pentru Zuzu1991):

Oh chiar nu ştiu ce să zic aici :/

| Eireann a răspuns:

Simt ca ai vocatie de martira. Fosta s-a despartit de el din cauza comportamentului dat el este ranit si nu mai are incredere? Tu esti o persoana buna fiindca nu te-ai despartii de un barbat care nu isi arata sentimentele si spune "lucruri cam naspa"? In general femeile tinere si cu suflet bun gasesc cate un dezamagit din asta si le apuca chemarea de "mama ranitilor" si se conving ca ele o sa ii vindece sufletelul ranit si o sa ii redea increderea in femei. Barbatul poate face cam ce vrea in situatia Asta fiindca nu e vin lui, fosta malefica l-a stricat si zana cea buna e atat de preocupata de misiunea ei Divina incat nu il abandoneaza pe el.

| Ara8890 explică (pentru Eireann):

Scuză-mă dar mi se pare că mă iei la mişto
şi cum adică am" vocație de martiră"?
eu nu vreau să îl vindec, el trebuie să facă asta singur când va simți nevoia, eu vreau ceva cu el, o relație

| Eireann a răspuns (pentru Ara8890):

Nu faceam misto de tine, imi pare rau daca asa pare. Situatia asta in schimb e foarte comuna si in viata reala nu se termina niciodata cu bine.

| Ara8890 explică (pentru Eireann):

Oh atunci am înțeles eu greşit, nu este nimic.