| Edyez a întrebat:

Salut.
Am o bunica din partea tatălui cu care n-am mai vorbit și nu am mai văzut-o de multi ani.
Ce știu e ca trăiește și ca nu prea o caută nimeni, singura persoana cu care mai vorbește e fiica si asta pe skype(fiica ei trăiește in Germania).
Tatăl meu nu știu cât a mai cautat-o, mai vorbea cu ea, dar rar.
Ideea e ca nici acum nu sunt prea mare, am 16 ani și când o vizitam eram mic.
Nu știu multe detalii, știu doar că s-a certat cu mama mea și de atunci nu am mai căutat-o.
Ideea e ca acum mă simt ca un prost, deoarece atunci nu gândeam, eram mult mai mic, nu am conștientizat situația.
Acum vreau sa o întreb pe mama mâine subtil ce s-a întâmplat, de ce am rupt legătură cu ea, mai exact. Vreau sa judec eu situația și indiferent ce a fost sa o vizitez.
De atunci, nici ea nu ne-a mai căutat pe noi(pe nepoții ei, mai am 2 surori).
Asta e totusi nașpa, până la urmă orice a fost, pe noi ne putea totuși caută. Dar nu caut scuze sa nu fac pasul sa aflu ce s-a întâmplat și să o vizitez.
Poate și ea a gresit, poate și părinții mei care ne-au spus sa n-o mai căutăm, dar eu consider că așa ceva nu e drept, azi, mâine, poate moare și eu nu mai știu nimic de ea.
Consider că orice a fost, sa o gonesc din viața mea cum au făcut părinții mei nu e o soluție.
Vreau sa judec eu situația.
Întrebarea e: Voi ce credeți despre situația asta?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

M am referit la faptul ca orice ar fi greșit aceasta bunica merita sa fie iertata, în sensul ca copiii pot fi influențați de părinți. Sa ii mai dea o șansă. Asta am zis și eu la fel ca dumneavoastră, nu a greșit fata de nepoți dar în cazul ca i ar purta pica bunicii pe fapte sau certuri cu părinții, el sa nu fie influențat. În unele familii orgoliile sunt prea mari

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O mama se mai cearta cu fiica ei. Adica mama ta cu ea. Dar asta e problema lor. Tu ca nepot o puteai vizita si o poti vizita oricand. Ce te impiedică?

| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent de natura problemelor dintre ai tai si bunica ta, tu nu ai nici o vina sau problema cu bunica si ar trebui, din respect macar, sa o vizitezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Singurătatea nu este bună pentru oameni decât în cazuri rare. Un bătrân singur suferă. Dacă părinții îți permit, dacă nu deranjezi pein asta, fă-i o vizită bunicii, o să se bucure.Și dta la fel.

| Emma30555 a răspuns:

Sa vorbesti cu mama ta apoi poti asculta si versiunea bunicii. Si oricum orice ar fi facut sa ierti o persoana e un gest nobil si uman. Cred ca se va bucura sa vorbeasca cu nepotii ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emma30555):

Mi se pare gresita judecata ta!
De ce sa pornestid e la premiza ca bunica i-a grsit ceva acestui copil si copilul sa o ierte?
de ce sa nu pornesti de la premiza ca, certurile si neintelegerile au fost intre bunica si parintii baiatului, iar copii nu au fost implicati.
Eu nu cred ca bunica a facut ceva rau ca sa-si puna nepotii in primejdie si ca atare, nu are de ce sa-si ceara iertare de le nepotul ei.
Unde Dumnezeu este bunul simt fata de parinti, bunici si oamenii in varsta?

| Emma30555 a răspuns (pentru Violleta2022):

M am referit la faptul ca orice ar fi greșit aceasta bunica merita sa fie iertata, în sensul ca copiii pot fi influențați de părinți. Sa ii mai dea o șansă. Asta am zis și eu la fel ca dumneavoastră, nu a greșit fata de nepoți dar în cazul ca i ar purta pica bunicii pe fapte sau certuri cu părinții, el sa nu fie influențat. În unele familii orgoliile sunt prea mari

| Crisstinayy12 a răspuns:

Sa vorbesti cu parintii tai. Si eu am o situatie asemanatoare. Dar bunicii sunt langa mine.

| Ştefania1989 a răspuns:

De obicei oamenii cand ajung batrani sunt indepartati, lumea nu ii mai suporta chiar si propriul copil nu te mai suporta. Este foarte bine sa vorbesti cu ai tai sa deschizi subiectul acesta si sa insisti sa te duca la ea acasa. Daca ei nu isi mai vorbesc este pacat, doar tu ii poti lega din nou. Altfel o so viziteze la inmormantarea ei. Bafta multa?

| Dinu_Gabriel_2002_Av5q a răspuns:

Sa încerci sa vorbesti cu mama ta pls si am aceași vârstă nu sunt adult eu asa as face