| anka a întrebat:

Din ce in ce mai multe familii renunta la ideea de a mai face al doilea copil. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| F. a răspuns:

Exista diferite motive.eu inca de cand eram micuta ii rugam pe ai mei sa imi mai faca un fratior/o surioara insa la inceput mami a vrut sa mai astepte iar apoi au zis ca ar fi deja diferenta prea mare de varsta intre frati.(cand aveam vreo 5 ani)
In fine.nu i am inteles atunci dar nici nu ii condamn si desi inca imi doresc sa nu fi fost singura la parinti exista si avantaje in asta.
Problema era ca eu am fost f bolnavicioasa cat eram micuta (eram racita la fiecare 2 saptamani) am facut si pancreatita si pneumonie. si au avut destule pe cap pentru a se putea ocupa calumea de inca un copil caci daca faci un copil ai obligatia sa te si ocupi de el nu il lasi asa in voia sortii sa creasca cum o apuca

Acum fiecare familie cu situatia sa. dar eu nu cred ca parintii mei au fost egoisti.ci din contra au incercat sa faca ceva bun cu mine. si nu as putea sa ma plang de nimic din partea lor pana la varsta asta [15 ani] : m-au lasat in toate taberele, excursiile. mi au cumparat tot ce am vrut, m-au ajutat mereu la teme cand am avut nevoie (amn2 sunt profesori) ma lasa sa stau destul de mult pe afara si au incredere in mine.si cel mai important lucru au incercat sa petreaca cat mai mult timp cu mine si mai mult decat partea financiara mi au oferit dragostea si sprijinul lor.

P. s. : Eu am dorinta totusi ca atunci cand voi avea familia mea sa fac 2 copii happy asta daca voi avea conditiile si starea financiara necesare.

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este destul de rau. Dar traim vremurile astea si cei mai multi nu se vad in stare, cu salariul lor, sa creasca mai multi, si unul este un sacrificiu destul de mare. Insa eu mi-as dori sa am 2-3 copii. thinking

Abh
| Abh a răspuns:

Stii vorba aia, un copil e prea putin si doi sunt prea multi? Ca sa faci doi copii, trebuie sa ai cat de cat stabilitate financiara, sa ti-l doresti pe al doilea si sa iti asumi responsabilitatea cresterii lui, cu bune si cu rele, cu bucurii si suparari. Un copil nu este usor de crescut, educat si iubit asa cum ti-l da Dumnezeu. Pentru ca, trebuie sa recunoastem, nu exista om fara defecte.

| anad a răspuns:

Sunt oameni responsabili care stiu ca nu le pot oferi strictul necesar si o viata decenta!(sau dragoste si atentie cei egoisti!) Ii aprob pe ei si nu pe cei care ii fac si-i lasa de izbeliste, sa-i cresca strada, cluburile sau statul!

| mgtow a răspuns:

Renunta pentru ca nu au bani sa mentina 2 copii salariile in Romania sunt prea mici ce sa mai zici si cu 1 copil e greu.

| shtephie a răspuns:

Parerea mea este ca parintii care au un copil isi dau seama cat de greu este sa'lcresti si prin urmare nu mai fac al doilea copil!
Yo sunt singura la parinti si intotdeauna mi-am dorit un frate!

| alexa_4370 a răspuns:

Eu as vrea sa fac 2 baieti happy e greu sa. i cresti dar ganditi-va la viitor. o sa aiba nevoie unul de celalalt mai tarziu.

| foxi a răspuns:

In aceste vremuri... e mult si unul! ce sa le oferi la doi, abia te descurci cu unul!

| Sweet00gum a răspuns:

In ziua de azi societatea o duce tot mai prost, in special in iubita noastra tara. Cand vad ce greu se creste un copil, si posibilitatile financiare sunt reduse, incearca sa ii ofere tot ce au mai bun singurului lor copil. Peste cativa ani, in Romania vor fi cativa mosi si cateva babe. In rest, cei destepti si care pot, vor pleca

| emima a răspuns:

Pai un copil acum e un lux pentru ca e criza economika

| GyeBaek a răspuns:

MAi putina mancare, mai putini bani consumati, mai putini nervi irositi cand copilul ia o nota mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egoisti, care cred ca inca un copil, le ia lor mancarea de la gura, si le reduce posibilitatile de a se distra si trai viata.sau fricosi care vad venirea unui copil in familie ca pe o nenorocire si nu ca o binecuvantare.

| Diana1777 a răspuns:

Parerea mea aste ca ...parinti au fost foarte neatenti cu sanatatea coipului ...toata lumea stie ca nu e bine sa fumezi langa un copil.(mic\mare)