| rafael11 a întrebat:

Dragii mei am o ff mare dilema! 
De aprox o jum de an am cunoscut o tipa, eu 30 ea 35 ani. S-a despartit de sot si a traversat o perioada fff grea, perioada in care i-am fost alaturi si am ajutat-o sa treaca peste. In continuare am asociat-o cu mine in afacere sa aiba o sursa de venit. Ne intelegem bine si imi zice tot despre problemele ei, despre familia ei si m-am atasat de ea f mult. De fiecare data cand are o problema sau intampina o situatie neplacuta i-o rezolv instant, iar cand e trista ma suna si imediat isi revine. Ea are incredere f mare in mine si tot iesim si nu ma refuza niciodata. Ideea e ca m-am atasat de ea si am inceput sa o plac insa nu stiu daca i-am dat semne ca o plac desi i-am facut cadouri, am scos-o aproape zilnic in oras etc Azi i-am adus mancare din oras si mi-a zis daca raman cu ea sa manance si din pacate am avut treaba si a trebuit sa plec. poate a interpretat gresit gestul meu ca am plecat. Ideea e ca e f atasata de mine si are proiecte de viitor pe plan professional cu mine insa in mesajul din seara asta dupa ce am plecat mi-a zis ca sunt cel mai bun prieten al ei (bine…nu ar fi avut ce sa zica altceva).Ea depinde de aproape tot de mine. Daca eu o las balta ramane cu un copil si fara surse de venit. Credeti ca am vreo sansa sa fiu cu ea? Oare ea isi da seama ca o plac? Ar fi pus oarecum o bariera daca nu ar fi vrut? Cum ma sfatuiti sa procedez sa fiu cu ea? Sa mai astept …sa bat in retragere sa vad cum reactioneaza? Sa-I zic chiar mi-e jena sa nu stric tot. Ideea e ca din ce in ce ne intelegem tot mai bine.

Va multumesc tuturor!

17 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cred ca avrut,, sa te intepe,, ci doar sa te faca sa te hotarasti. Vorbeste-i deschis, despre ceea ce simti si ce-ti doresti pe viitor.

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa incerci ceva mai mult.Mai ales ca ai ajutat-o cand a dat de greu.Ce ar putea sa se intample? E adevarat ca poate inca este sub influenta problemelor prin care a trecut.Dar nu strica sa incerci.Printr-o discutie purtata la modul serios.Iti doresc succes! Sa-mi spui ce ai rezolvat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hei! Ia-ti inima in dinti si spune-i ce te doare. Spune-i ceva de genul: "Uite! Ramanem prieteni oricare ar fi raspunsul tau dar eu tin foarte mult la tine si mai mult, te iubesc. In concluzie vreau sa-mi explici daca am vreo sansa cu tine sa-mi devii iubita (prietena. Cum vrei sa-i spui). Si gata. Esti om matur! Ce atata ocolite?

| mihai69 a răspuns:

Nu te-ai săturat să tot pui întrebarea asta aici?!?

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa fii fericit, atunci in primul rand trebuie sa te temi de Dumnezeu. Daca incepi in felul acesta, atunci este bine; dar daca nu, atunci eu zic sa iti stabilesti prioritatile mai intai de a face ceva.
De ce spun asta? Pentru ca inima omului numai Dumnezeu o poate cunoaste. Nici noi nu putem spune ca ne cunoastem pe noi insine.
Domnul Hristos spune asa: "Eu, insa, va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara de pricina de *desfranare, si ia pe alta de nevasta *pacatuieste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat *pacatuieste." (Matei.19:9) A doua parte a versetului te priveste in mod direct. Tu trebuie sa cunosti exact cauzele divortului si cine l-a intentat.
Statul roman aproba divortul din multe motive; dar Dumnezeu este de acord doar cu un singur motiv: daca unul din cei doi a comis adulter.
Sunt multe de spus aici; si Dumnezeu ingaduie recasatorirea in anumite circumstante. Dar nu vorbesc despre ele acum.
Ce vreau sa spun este ca daca trece cineva peste cerintele divine, sa fie sigur ca binecuvintarea lui Dumnezeu nu va fi peste relatia aceea. Noi nu putem sa facem tot ce dorim. Dragostea este si rationala, si nu doar sentimentala. Ea este un principiu.

*-> textul biblic este altul; dar administratorii nu imi da voie sa il scriu.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ii duci cadouri si o scoti in oras, i-ai transmis deja mesajul ca iti doresti mai mult de la ea si ca o placi. E femeie, precis l-a receptionat happy
Ea nu iti poate da semne ca si-ar dori mai mult, este intr-o pozitie de vulnerabilitate si dupa parerea ei tu ti-ai putea inchipui ca o face din interes. Dar faptul ca are incredere sa te primeasca in casa ei ma face sa cred ca este deschisa la mai mult decat o simpla prietenie. Daca nu ar fi fost asa, oricat de prieteni sunteti, si-ar fi pastrat spatial privat pentru a-ti transmite mesajul ca exista o bariera.
Amandoi sunteti maturi, ati avut parte de greutati si stiti foarte bine sa va apreciati unul pe celalalt. Dupa parerea mea ar trebui sa faci un pas catre ea dar astfel incat sa inteleaga ca vrei ceva serios. La varsta voastra cred ca ar fi in regula sa ii spui exact ce simti si ce iti doresti. Ai insa grija sa ii lasi si o cale de retragere.
In nici un caz nu face un pas inpoi, ii transmiti mesajul ca vrei sa te detasezi de ea!

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Ca sa discutam la modul mai concret, eu as proceda in felul urmator. Odata cand stiu ca merg la ea acasa, I-as comanda si trimite un buchet mare de trandafiri rosii. Il trimmit inainte ca sa aiba timp sa digere ce urmeaza, sa nu fie luata prin surpriindere dar mesajul trandafirilor ar trebui sa ii fie clar.I-as duce cadou o bijuterie frumoasa, probabil un pandantiv (nu inel pentru ca inelul triansmite un mesaj prea agresiv). Mi-as gandi bine textul, i-as spune ca o plac mai mult decat ca pe o prietena si mi-as dori sa fim o familie.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca ar trebui sa reglezi aceasta situatie de cel mai bun prieten al ei, daca crezi ca o iubesti.Este o situatie jenanta si cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea in aceasta privinta, ca doi oameni adulti.Macar ca ea nu are cum sa se intretina, gandeste-te ca tu ar trebui sa iti faci o familie si daca nu va fi ea va fi alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti maturi, tu ai 30 de ani.Ai scos-o in oras aproape zilnic si ai avut grija de ea sa-i fie bine. Ia taurul de coarne si intreab-o daca vrea sa fiti mai mult de atat si sa fiti un cuplu, iubiti. Spune-i sentimentele tale (daca intr-adevar esti indragostit de ea). Daca tu crezi ca e perfecta pentru tine si vrei sa traiesti alaturi de ea, spunei.Nu mai sunteti copii sa fiti rusinosi. Poate ei, ca femeie, nu va face pasul si nu iti va spune sentimentele ei pentru tine sa nu crezi tu altceva.Deci tu ca barbat, pune-i intrebarea cea mare. Nici cea mai mare intrebare adica sa fie sotia ta dar sa fiti iubiti. Cred ca la 30 de ani nu iti este rusine sa-i spui ca o consideri o femeie in toata firea si ca te-ai indragostit de ea si vrei sa fiti un cuplu. Daca viata de cuplu va merge bine un an doi, ii poti pune si intrebarea cea mare, sa o iei de sotie.In cazul in care nu e divortata de primul sau mai stiu eu ce. Curaj, TU trebuie sa faci primul pas. Ea ti-a spus ca te considera cel mai bun prieten, dar poate i-a fost teama sa iti spuna mai mult. Discutati ca doi oameni maturi.

| frostxtq a răspuns:

Te considera un prieten bun si un mare ajutor, mai ales ca esti mereu alaturi de ea. Te sfatuiesc sa discuti odata cu ea cand iesiti in oras si sa ii spui exact cum ai scris aici, ca ai inceput sa o placi intr-un fel diferit, ca ai dori o relatie cu ea si ca este o persoana speciala pentru tine. Daca astepti prea mult timp asa in postaza de bun prieten risti sa ramai doar la stadiul de prieten si ea sa gaseasca pe altcineva, tu neputand face nimic pentru ca nu ti-ai marturisit sentimentele si ea nu stia ca o placi ca pe o potentiala iubita.

Ai mare atentie totusi, daca ar accepta o relatie cu tine sa nu fie din interes. Daca spui ca esti sngura ei sursa de venit, sa nu cumva sa accepte relatia cu tine doar ca sa nu ramana fara bani si cu un copil de crescut. Mai sunt si femei care ar face orice sa nu ii lipseasca nimic copilului si accepta orice fel de relatie. nu te lasa orbit, fii foarte atent la gesturile si cuvintele ei sa vezi daca e din suflet sau din interes cu tine, asta in cazul in care ar accepta sa fie iubita ta.

Intotdeauna cea mai buna cale a adevarul, indiferent de rezultat, spune-i ce simti, asuma-ti riscul si poate castigi. E mai bine decat sa stai cu speranta si cu semne de intrebare.

| rafael11 explică (pentru frostxtq):

Iti multumesc pentru raspunshappy As vrea sa mai fac o completare. Ideea e ca eu o si alint cand vb cu ea si chiar nu o deranjeaza. Spre exemplu acum 2 seri avea nevoie d ceva pentru copil si am strabatut tot orasul ca sa gasesc acel ceva pentru copil. Ideea e ca nu prea imi da semne ca ar vrea o relatie..bine ..nici eu in mod direct. Dar oare ma place daca are atata incredere in mine? Imi da cardul sa-i fac retrageri, masina etc. Sincer o plac f mult si am zis sa nu grabesc lucrurile sau sa creada ca o ajut doar ca o plac. O ajut ca imi pare rau si de ea. Crezi ca ar fi pus vreo bariera daca nu ar fi vrut?

| rafael11 explică (pentru frostxtq):

Ce m-a surprins e ca mi-a dat mesaj dupa ce i-am adus mancare din oras ca sunt cel mai bun prieten al eisad Oare a vrut sa puna bariera prin asta? Sau sa ma intepe stiind ca o plac si nu fac nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru rafael11):

Exact ce spuneam, poate vrea mai mult, esti cel mai bun prieten a ei si poate vrea mai mult.hai ma ca nu e greu sa te dai la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum sa spunem mai in serios mai in gluma,mesajul ar fi sunat ca esti cel mai bun prieten dar nu ar strica daca ar fi mai mult. Poate se simte singura si neiubita, tu nefacand pasul inca. Mai starnge-o in brate, cauta sa te apropii cu buzelel de ea sa vezi cum reactioneaza, daca se retrage iti da ceva de inteles nu? Daca vrea mai mult, va sarutati ce naiba? Apoi totul vine de la sine.

| frostxtq a răspuns (pentru rafael11):

Daca nu ar fi vrut ti-ar fi spus mai direct. E trecuta printr-o despartire, iti dai seama ca e vulnerabila si probabil inca nu ar dori o relatie, dar lasa lucrurile sa decurga normal pentru ca in tine are incredere.
Oricum, imi mentin ideea, pentru linistea ta, ar fi bine sa discuti cu ea, e o femeie matura si vei stii un lucru sigur. Chiar daca nu ar vrea o relatie acum, nu renunta. Sunt sigura ca in timp veti fi impreuna.

| Dracoola a răspuns:

I-ai acordat prea multa atentie, prea mult ajutor, femeile nu-s chiar atat de "inocente". Te vrea mai mult ca amic, mie asa imi suna. Nu o mai ajuta atata. De ce trebuia sa zici si de varsta? Ai vreun complex de inferioritate din cauza ca ea are 35 de ani si tu 30? Nu mai fi atat de amabil si bun cu ea. Nu iti zic sa fii nemernic, dar daca ea te vede doar ca pe un amic atunci nu ai ce face, daca te distantezi poate iti va simti un pic lipsa. Ai facut prea multe pentru ea si gandul tau era sa iti fie iubita, ea se face ca n-a inteles sau poate chiar nu ti-a inteles intentiile(exclus din punctul meu de vedere), poate si-a gasit pe altcineva, cine stie?

| alecsicu a răspuns:

Esti in stare sa ii spui ce simti si sa zicem ca ea spune nu tu sa ramai la fel?