| belliza a întrebat:

Dragii mei! Am o problema si incerc sa gasesc o rezolvare. De fiecare data cand vorbesc cu cineva, nu reusesc sa ma concentrez la ceea ce spune. Si nu e vorba ca e o persoana neinteresanta sau neimportanta, doar ca sunt sau ma simt asaltata de ganduri si ma trezesc ca nu sunt atenta la ceea ce se vorbeste.
Cum pot asculta efectiv? Nu vreau sa se simta prost persoanele cu care vorbesc zicand ca nu sunt atent la ceea ce spun.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu cumva ai ADHD? La scoala esti atenta, te concentrezi ca lumea? Esti asa putin mai impulsiva? Ai asta de cand esti?
Ca daca ai ADHD trebuie sa mergi la medic sa vezi ce spune.

| Nilsson a răspuns:

Încearcă să îți antrenezi mintea că să te poti poți focusa mai mult timp.
Consider că cititul ajută foarte mult.
În conversații trebuie să fii mai activă, să pui mai multe întrebări, să spui ce simți.