| dimitris2018 a întrebat:

Dragii mei, sunt o tinara de 34 de ani, am o dizabilitate tetrapareza. Am 2 parinti severi, un iubit cu dizabilitati, nu poate merge. Noi ne dorim un copil mult dar parintii nu ma lasa sa il fac. Am mare nevoie de ajutorul vostru.
Dupa ce ramin gravida ce motiv sa le spun ca am ramas gravida? Exclus ca am ramas cu iubitul ca nu il vor ca nu poate merge?
Invatati-ma ce sa le spun cum am ramas gravida, sau ce inventie cum am ramas gravida? Dar va rog sa fie ceva credibil.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca parintii tai se gandesc ca nu cumva, viitorul tau copil, sa aibă aceeasi problema ca tine sau altceva mai grav. Si va fi un chin pentru tine sa il cresti. Stiu ca iti doresti un copil dar cred ca e bine sa asculti de ei. Au mai multa experienta de viata decat tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca la 34 de ani, tu depinzi de parinii tai, cred ca ar trebui sa asculti de ei, pentru ca ar insemna sa-i bagi in pamant curand, aducandu-le pe cap si un copilas, de parca nu s-ar chinui destul cu tine.
Fa macar lucruile cum trebuie, cu un barbat care este macar sanatos si te poate intretine si pe tine si pe copil, nu cu un invalid, de care parintii tai trebuei sa aiba grija.
Cred ca-s destul de afectati de asta, ca sa-i mai creezi si tu probleme si sa-i aduci inca un suflet de crescut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La ce poza de profil ai, poti sa le mai bagi o data povestea aia cu fiul barbosului adus de o fantoma...

| minrest a răspuns:

Draga Dimitris, daca tu ai calculat ca e fezabila si benefica o sarcina, mai ramane sa ii convingi pe parintii tai. Alfel nu vad. Faci cum crezi, dar altfel nu cred ca ai cum.

| oz_1736 a răspuns:

Gandeste prin eliminare. Poti sa intretii acel copil? Sa-i dai piept, biberon? Mancare cu lingurita? Sa-l schimbi de scutec si sa-i faci baie? Sa te duci cu el sau pentru el la medic? Lucrurile astea dureaza câtiva ani, apoi urmeaza cei mai greu. Plimbari prin parc, dus si adus de la gradinita. Si nu in ultimul rând situatia financiara. Daca tu cu iubitul tau sunteti dependenti de parinti, copilul de cine va depinde? Gandeste bine, copilul ala il veti creste voi sau parintii tai?