| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce criterii va alegeti partenerul de viata?

Va parut vreodata rau dupa o relatie?

Ati simtit ciuda cand fostului/fostei ii merge bine?

Va parut vreodata rau ca ati ales pe cineva in detrimentul alcuiva?

Ati regretat vreodata ca ati inceput o relatie dar sa nu mai puteti da inapoi?

Ati simtit vreodata sentimentul ca nu te intelegi nici cum cu o persoana ca nu este exact pe placul vostru dar cu toate asta sa il vreti cat mai aproape?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

1. În primul rând să ştie ce vrea. Să fie autentică şi să comunicăm deschis despre viață şi despre noi. O relație e un parteneriat zilnic. Nu poți acum să fii şi mâine să dispari din peisaj, apoi iar revii. În cuplu sunt zile când nu simți să iubești şi celălalt trebuie să iubească pentru amândoi. Dar cel puțin prezența ești dator să o oferi celuilalt, să simtă că are pentru ce lupta.
Altfel trebuie să aibă simțul umorului, să fie un pic ciudațică, adică să devieze cumva de la idealul frumuseții fizice şi al "corectitudinii politice".
Bineînțeles să fie independentă. Deciziile să îi aparțină complet şi să își câștige singură existența.
Să fie fericită şi singură. Să aibă pasiunile ei şi să celebreze momentele de solitudine.
2. Rău doar în ideea că aş fi vrut să meargă. Altfel am avut partenere deosebite şîn potrivite contextului în care mă aflam
3. Pe principiul că altcineva o face fericită şi eu n-am (mai) reușit, da. Dar aici era vorba doar de un "eşec" de moment al meu. Chiar şi când s-au spus vorbe mai grele între mine şi vreo parteneră am rămas perfect conștient de faptul că ea valorează pentru mine şi după despărțire tot atât cât valora atunci când eram împreună şi chiar înainte de asta. Diferența a făcut-o doar contextul de a fi sau nu împreună. Toate au avut şi au în felul lor succes şi le vreau doar binele. Chiar şi când cineva greșește îi doresc să realizeze asta pe viitor şi să se schimbe, nicidecum să îi fie rău.
4. Nu
5. Nu am fost niciodată în situația de a mă simți obligat să continui o relație. Am fost însă pus în situația de a continua o relație care nu avea viitor. Pentru că mă simțeam iubit şi pe moment era suficient. Nu prea mi-a plăcut niciodată să ucid din faşă o relație nepotrivită. An preferat să o consum atât cât simt că e în regulă, până când rațiunea şi emoțiile și ajuns la un consens.
6. Da, tocmai din cauza acelor conflicte interioare. Voiam să văd dacă nu cumva mă limitez eu şi viziunea celuilalt e cea corectă. Rațional simțeam că e așa, afectiv era greu să accept anumite adevăruri fin cauza educației primite, a viziunii societății care nu încurajează individualismul ci comuniunea cu orice preț, chiar şi cu cel al trădării de sine.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca am avut niste criterii obiective sau bine calculate. Au fost cateva, majoritatea prostesti: bunica imi spusese sa imi aleg un baiat cu facultate, fiindca credea ca facultatea iti deschide mintea intr-un mod in care nimic altceva nu poate; eu imi doream un barbat care sa aiba coapsele mai groase decat ale mele laughing si cu care sa pot purta o conversatie interesanta (sa nu ma plictisesc cu el).
Mi-a parut rau dupa relatiile mele care nu au mers, dar mi-a trecut.
Am simtit mereu bucurie ca fostilor le merge bine. Intotdeauna le-am dorit numai binele si i-am si ajutat sa le fie bine, in toate modurile in care am putut. Sunt mandra de ei ca si-au facut familii si sunt fericiti, m-ar fi facut de rusine daca ar fi ajuns niste ratati.
Nu am ales niciodata pe nimeni in detrimentul altcuiva, nu am avut niciodata mai multi pretendenti deodata.
Nu mi s-a intamplat niciodata sa nu pot da inapoi intr-o relatie, intotdeauna exista cai de iesire daca asta vrei. Nu am regretat nici una din relatiile mele, sunt barbati pe care i-am iubit si cu care am fost fericita.
Nici macar eu nu sunt exact pe placul meu, nu am cautat niciodata persoane perfecte. M-am inteles mereu cu cei pe care i-am tinut aproape. Nu inteleg relatiile complexe, in care partenerii sunt nefericiti dar se scalda in nefericire, mi se pare ca sunt smulacruri de relatie. Niciodata nu m-am temut de singuratate, asa ca daca o relatie nu ma face fericita, am sa plec din ea fara prea multe complicatii

| Adry05 a răspuns:

Sa rezonez cu el, nu stiu, pur si simplu imi place dar si sa merite adica sa tina la mine, sa ma respecte, sa fie sincer.
Da
Nu, foarte bine ca-i merge bine. laughing
Nu, nu aleg pe cineva decat cand sunt 100% sigura ca e ce vreau
Nu
DAAAAAAAAAA!

| Freya1 a răspuns (pentru Adry05):

Oare ultimul punct de ce?

| Adry05 a răspuns (pentru Freya1):

Nu stiu, pur si simplu. ORicum in general vrem mai mult ce nu putem avea

| RAY a răspuns:

Hallo naty
Dupa ce criterii va alegeti partenerul de viata
eu numai aleg/caut sexul opus,imi plac personale sincere,serioase,amuzante,rationale si fetele care ma atrag sexual,nu caut o relatie pentru ca numai cred in nimeni

Va parut vreodata rau dupa o relatie?

da mi-a parut foarte rau ca am dat increderea mea unei tarfe care nu merita iubirea mea

Ati simtit ciuda cand fostului/fostei ii merge bine?
am simtit ura si iubire dupa despartire,desi da am simtit multe,in fine
Va parut vreodata rau ca ati ales pe cineva in detrimentul alcuiva?
da mai bine alegeam una moarta nu ma parasea niciodata

Ati regretat vreodata ca ati inceput o relatie dar sa nu mai puteti da inapoi?
da am regretat asta mult sau nu chiar,totul e o experienta,iubirea e frumoasa nu regret ca am iubit

Ati simtit vreodata sentimentul ca nu te intelegi nici cum cu o persoana ca nu este exact pe placul vostru dar cu toate asta sa il vreti cat mai aproape?

da, mi-a placut mult de o vagaboanda nu stiu ce am vazut la ea, ne certam non stop, dar era sincera, serioasa, comica desi era rea de tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca faci un rezumat, iti raspund. Pe cuvant de mincinos!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invitatie speciala nu vrei?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Da. Iti si cant daca vrei. Desi sunt sanse bune sa se sparga mai tot din casa, eu ma sacrific.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Muzica maestro

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Astept rezumatul acum

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am cum ca sunt intrebari diferite

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Corect, corect. Atunci alege o intrebare la care vrei sa raspund. In afara de prima.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

3 si 6

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mama ei de matematica. Am zis 1 nu 2. Oricum, am facut An tan te, dize mane pe, dize mane compane...an tan te si mi-a iesit nr 3. Sa fiu sincer nu as vedea cum sa simt ciuda sau nu avand in vedere ca nu mai tinem legatura de ani buni (ma refer la ex ). Nu e ca despartirea noastra s-a lasat cu bataie. A fost ceva de comun acord asa ca "no hate" sa zic eu. Nu m-ar bucura nici intrista daca o duce bine. Imi este indiferent.

| Victor453 a răspuns:

Pentru mine eset important calitatile si cum se comporta cu mine
da
nu, mie indiferent
n-am facut asa ceva
sigur
intotdeuna simt asa ceva

| venividivici2017 a răspuns:

Raspuns la prima intrebare:
In primul rand sa ai ce discuta cu acea persoana, sa para interesata de tine, sa iti zambeasca.Pentru cineva sincer,nu m-as uita prea mult la situatia materiala,cu toate ca majoritatea fetelor tin sa intrebe baietii de "case, masini, salariu"...

Raspuns la ultima intrebare:
Am simtit asta recent, o fata ce m-a bagat in seama atat timp cat a avut nevoie de niste "foloase" iar dupa ce le-a dobandit, nu a mai dat 2 bani pe o comunicare, apoi mi-a vorbit despre case, masini.Am simtit asta pe moment, dar in cazul asta, judecand acum, prefer sa nu dau un scuipat pe astfel de persoane!

Răspuns utilizator avertizat
| CodreanuC a răspuns:

Chiar as vrea sa ajug la acele sentimente, daca intelegi cum zic happy