| cosmin986522 a întrebat:

E ceva rusinos ca la 24 ani sa nu ai copii sau sa fii insurat? Dupa spusele unora de peste 35 ani asa zic. Pana la urma nu inteleg care e problema ca daca e sa o luam asa de ce populatia tarii e in scadere? Spre exemplu din 1990 si pana in prezent populatia a scazut cu 4 milioane de locuitori

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci cu tine ce vrei și când vrei. De ce ar fi rușinos?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am 25 si inca nu ma judeca nimeni pentru asta...
Ba chiar am vazut ca sunt judecati cei care se casatoresc pe la 20 de ani, dupa 1-2 ani de relatie.
S-a schimbat societatea destul de mult, multi stau in facultate pana la 24 de ani, deci cu 0 venituri, si le e imposibil sa creeze o familie asa. Dupa mintea mea, ai nevoie de 5 ani vechime, ca sa fii in stare sa te pui pe picioare (financiar), apoi te poti apuca de lucruri serioase (mutat de la parinti, familie, locuinta proprie, etc).
Eu inca vad cum ma maturizez de la an la an. Ar fi fost o prostie sa fac alegeri importante la 21 de ani, de exemplu. Mi-am schimbat principiile de atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde si de gen. Daca erai una de 25 deja te freca lumea la icre " dar ce? Nu sot? Puradei? ". Imi e mila de multe fete pentru chestia asta sa fiu sincer.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate, doar dacă ești rrom. La ei căsătoriile au loc la vârste fragede. Ei au o altă mentalitate, alte tradiții etc.
Dacă nu, nu-i cazul să îți faci griji.

| relian a răspuns:

E foarte bine ca populatnia este in scadere, poate or sa disparem cu totu, mai bine lipsa decat cu asa popor laughing ce sa te mai inmultesti, suntem deja 7 miliarde pe planeta asta, plus ca romanii ce viitor au? Daca mai faci si tu unu cine stie ce Dracnea o mai iesi din el laughing asa ca mai bine lipsa decat cu un viitor de genul asta.
Populatia in RO a scazut pentru ca aia 4 milioane au plecat din tara, nu ca au murit laughing de bine ce este in tara oamenii au spus ca vor sa vada si sa simta si ei greu la care sunt su. pusi altii in alte tari, sau dus in alte tari sa-i ajute pe aia, sa le dea si alora din binele lor laughing
Referitor la faptul ca tu nu ai copii, de ce sa fie rusinos? Fiecare face ce doreste cu viata lui. Daca intrebi chestii de genul asta pe aici sigur ca nu stii nici copii sa faci laughing poate ai nevoie de ceva ajutor, mai stii

| Freya1 a răspuns:

Nu este rusinos.
Sunt uni ce abia atunci termina facultatea, sau abia atunci se angajaza asa ca e normal sa nu poti sa si intreti o familie.
Sa ai o relatie este ceva normal, sau sa locuiesti cu o persoana dar nu sa te casatoresti si sa faci si copii.Nu este nimic gresit daca iti permiti, dar daca nu mai bine lasa.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai tu te iei dupa altii? Depinde de fiecare. Dupa parerea mea e pacat sa iti faci familie asa de tanar, ca doar cand mai traiesti. Dar daca altii nu vor altceva decat familie, asta e.

| mentholinks a răspuns:

E rusinos doar pentru cei cu mentalitate mai veche si inchisa. In ziua de azi, la 24 de ani, unii abia termina facultatea.

| Lioana a răspuns:

Nu e rușinos sa nu fii căsătorit și tata la nici o vârstă, darmite la 24 ani.
Dezavantajul e că posibilitățile ți se reduc odată cu înaintare a in vârsta și iti va fi ție mai greu sa găsești pe cineva potrivit. Dar nu e cazul sa te panichezi la 24 ani.

| Emma30555 a răspuns:

In ziua de azi sunt putini care au familii la varsta asta, in plus nu ar fi o rusine sa o ai mai tarziu sau daca nu vrei sa ai vreodata familie tot nu ar fi motiv de rusine deoarece fiecare e liber sa ia decizii pentru viata lui

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai terminat gimnaziul, maeste!? care-i legatura de cauzalitate dintre varsta casatoriei si scaderea populatiei din Romania? este cumva mult mai proasta samanta insurateilor si nu germineaza!?winking laughing laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

E nebunie pe site. Pe toti ii mananca de legat de cap si copii de la 18 ani. Ce naiba.

| anamariarot a răspuns:

Viața e prea scurtă pentru a o trăi după concepțiile altora big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rusinos doar sa fii o țață fara viata si sa-i judeci pe altii pentru cum aleg sa-si traiasca viata.
Si mai ales, e rusinos sa faci copii doar ca sa ai pe cineva sa aiba grija de tine la batranete. (motivul pentru care mai toti vor sa faca copii) si sa te casatoresti fiind presat de familie/anturaj.

| Raducons a răspuns:

Nu este rusinos, eu am 30 si nu am nici macar o relatie, ai timp deocamdata, este f bine ca te gandesti la asta, eu nu m-am gandit cand eram ca tine.

| vjr1979 a răspuns:

Tu hotarasti daca e rusinos sau nu.