| anonim_4396 a întrebat:

Eh..si totul a inceput odata cu clasa a 9 a. daca cineva mi-ar fi spus anul trecut pe vremea asta ca o sa ajung sa ma indragostesc asa de tare.l-as fi scuipat intre ochi si i-as fi ras in nas. Inainte sa-l cunosc pe el, eram convinsa ca eu nu o sa ma indragostesc degraba. Toti baietii ii consideram inferiori..niciodata nu puteam sa gasesc pe cineva suficient de interesant care sa aiba macar 30% chestii in comun cu mine, de aceea eram dezgustata de toate prietenele mele care aveau iubiti fara numar, pentru ca ma gandeam ca la varsta mea nu exista dragoste adevarata..totul este doar asa, ca lumea sa se afle in treaba. Mereu ma amuzau fetele..cu problemele lor in dragoste, chiar ma dezgustau.

Si iata ca l-am intalnit pe el. A fost atat de aproape de mine si totusi atat de departe in acesti ani. Locuieste in acelasi oras..la doar cateva strazi de mine si totusi nici macar nu stiam ca exista! Ne-am inteles atat de bine din prima clipa cand ne-am cunoscut. De la inceput simteam ca intre noi o sa fie ceva, iar dupa 2 luni in care am vorbit non stop, am ajuns sa fim impreuna.Tin sa mentionez ca el are 19 ani, iar eu 16. Dupa cum spuneam..eu sunt a 9 a.iar el este a 12 a. In cateva zile el urmeaza sa termine.urmeaza Bac-ul, o vacanta de vara.dupa care urmeaza plecarea la facultate.iar asta consta in mutarea intr-un alt oras. Urmeaza sa ne vedem doar in vacante si poate ocazional cand el n-o sa fie plecat. I-am spus ca atata timp cat vom ramane la fel de deschisi unul cu celalalt, totul va fi bine. Insa el spune ca treptat vom ajunge sa uitam unul de celalalt pentru ca vom avea alte indatoriri fiecare. urmeaza deci sa uitam de NOI. I-am spus ca asta nu se va intampla.i-am spus ca totul va fi bine, trebuie sa avem doar incredere in noi.

I-am spus ca in 3 ani, dupa ce as pleca si eu la facultate..am urma sa fim impreuna din nou..insa el spune ca nu are rost sa ne chinuim asa 3 ani. El crede ca ar trebui sa luam o pauza, in care eu sa cunosc mai multi baieti, sa am mai multe relatii..nu vrea sa fie singurul barbat din viata mea. Nu vrea sa am un singur prieten pana ma casatoresc.

Mama mea mereu imi spune sa-l las in pace.Imi spune sa astept pentru ca au fost oameni care s-au cunoscut la fel in liceu.10 ani nu au mai stiut unul de altul, iar apoi dupa ce s-au reintalnit au ajuns sa se casatoreasca.
Il iubesc foarte mult, insa ajung sa ma indoiesc de el. Ma gandesc ca peste 3 ani nici n-o sa mai vrea sa ma vada. Sunt egoista. vreau sa-l pastrez doar pentru mine. Stiu ca poate in acesti 3 ani care urmeaza el poate o sa aiba diferite relatii neserioase..insa inima mea se rupe in doua cand ma gandesc la el cu o alta fata..nimeni nu l-ar iubi mai mult decat o fac eu.
El mai spune ca nu poate sa se concentreze pe studiile lui din cauza ca e indragostit. La mine este exact opusul.Cand stiu ca el ma iubeste..devin mult mai productiva, ma concentrez mult mai mult la scoala..primesc acea liniste sufleteasca.
Insa el spune ca dupa ce o sa fim realizati pe plan profesional o sa putem sa ne ocupam si de relatia noastra.Stiu ca aici are dreptate..insa imi este mult prea frica sa las totul in voia timpului.Simt ca doar alaturi de el voi fi fericita.Toti ceilalti baieti voi ajunge sa ii compar cu el. Nu stiu daca sa imi fac sperante. Daca as stii ca intr-un viitor indepartat, drumurile noastre urmeaza sa se intersecteze din nou, m-as simti cea mai implinita, insa nu am de unde sa stiu ce se va intampla.
Nu pot sa-mi iau gandul de la el stiind ca urmeaza sa plece..chiar daca este inca luna mai si mai este ceva pana el va pleca.
Gandurile astea imi trec prin minte in fiecare zi. Iar asta ma afecteaza. Nu mai pot sa invat..nu mai pot sa fac toate lucrurile care le faceam din placere, ajung sa ma gandesc ore in sir ce se va intampla.
Ah, nici macar nu pot sa-mi imaginez cum o sa fie viata la scoala fara el. oriunde as merge in liceu, amintirile ma bantuie si ma fac sa ma simt trista.

El imi spune sa ma relaxez..sa fiu fericita pentru ca in final totul o sa fie okay. Imi spune ca noi poate vom fi la fel in cei 3 ani ca acum..insa nimic nu e sigur. Sansele ca sa ramanem la fel de indragostiti sunt de 50% iar sansele ca sa ne indepartam unul de celalalt sunt tot de 50%.
Sunt o persoana care mereu pune raul inainte, deci evident ca balanta mea se inclina spre partea unde noi sfarsim despartiti.

Am scris romane aici..multumesc tuturor celor care vor avea rabdare sa citeasca tot.

Intrebarea mea este acum: Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ah dragostea, ai gasit baiatul perfect iar acum urmeaza sa-l pierzi, trebuie sa uiti de relatia ce a existat odata sau astfel vei ajunge sa traiesti din trecut neputand sa te bucuri de prezent, ascultati prietenul are dreptate, eu cred ca peste 3 ani o sa te vrea inapoi ma mult ca sigur nici eu nu cred ca as uita o asemenea relatie, oricum bucurate de viata, de timpul prezent, iesi si tu cu prieteni in oras, distreaza-te, sa nu cumva sa dai in depresie, incearca sa-ti mai faci o relatie baietii ca el mai gasesti, rar dar totusi gasesti.Succes.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Ar trebui să îți asculți inima, deși nu știu unde va duce această poveste. Poate că el se gândește la un viitor serios cu tine, și acum cât încă sunteți tineri și e vârsta nebuniilor să vă trăiți viața amândoi până ce veți intra apoi într-o relație ce va duce spre căsătorie. Tu poți să mai cunoști și alți băieți și el alte fete, lucru ce e chiar indicat pentru că având toată viața un singur partener e imposibil să nu te întrebi "oare cum ar fi fost dacă?", mai ales pentru un băiat.
Va fi dureros la început, dar dacă te iubește cu adevărat veți rămâne împreună până la final.
Uite, ca să vezi că nu toate cuplurile ajung la despărțire după ce unul dintre parteneri se duce la facultate, o am ca exemplu cel mai bun pe vecina mea. Erau împreună încă de când ea era în liceu, el tocmai terminase și nu se dusese mai departe. După ce a terminat și ea liceul, ea a ales să plece la facultate iar el să o aștepte 5 ani! (3 facultă+2 master). Și a așteptat-o. Mai mergea pe la ea, venea și ea des acasă și după ce ea a terminat cu studiile s-au căsătorit și acum recent ea a născut o fetiță superbă. Deci se poate și așa, fără pauze. Încrederea însă și rezistența la tentații trebuie să fie foarte mari și puternice.
Nu cred că ai fost vreodată la vreun chef studențesc să vezi cam ce e pe acolo happy.

| AndaluziaM a răspuns:

Dragostea invinge mereu ai rabdare cu el

| MeGustaTeGusta a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti ca mai sunt baieti pe lumea asta, baieti mai buni decat el care poate stau in fata ta, dar tu esti prea ocupata sa te gandesti la el. poate ca pare egoit gestul, dar lasa-l sa plece. vei suferi putin (putin mai mult ) dar iti va trece pana la urma. era sa trec si eu prin asta sad si crede-ma, NU ITI IROSI VIATA TA ASTEPTANDU-L PE EL, FIINDCA NU SE MERITA!

| Teolps a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu..cam asa gandim noi barbatii, mai vedem si partea proasta a lucrurilor.iar voi incercati sa vedeti totul in roz. Tie iti va fi greu sa iei o pauza. poate pentru el e mai usor din prisma faptului ca e baiat si priveste altfel lucrurile. Poate ca ar fi bine sa pastrati legatura dar sa numai aveti o relatiei in perioada pentru ca exista riscul ca unul dintre voi sa "calce stramb"...