| GLA a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand barbatul incearca sa impace femeia dupa o despartire sau o cearta, femeii nu ii place ca barbatul sa fie fatalau? Adica sa o caute mereu, sa se roage de ea, etc? Si din contra indiferenta atrage femeia mai mult? Decat sa stai in fundul ei si sa o cauti mereu?

Răspuns Apreciat de Editori
| Hypefox a răspuns:

Dacă e despărțire propusa de ea, înseamnă că el trebuie sa se implice sa-și dea seama ce a făcut-o sa ia decizia asta. Deci practic sa nu fie indiferent. Dacă e propusa de el și vrea sa se întoarcă la ea, e ca ciorba reincalzita, degeaba te mai agiți, dacă ajungi la concluzia de drumuri separate și după o vrei înapoi, e toxic, nu ai ce rezolva dacă nu ai făcut din prima, înaintea despărțirii sa rezolvi situația.
Daca e doar o cearta, depinde, fetitele sunt de genu (lasă ma in pace- trebuie sa faci invers și sa o împaci cu vorbe bune etc etc).
Femeile îți spun ce și cum direct. Tu trebuie sa faci diferența dintre cele 2 și abia apoi îți dai seama dacă ori vrea indiferența ta ori sa o împaci. Dacă discutați fără perdea și calm și sa o rezolvi cu cap, din prima, nu va mai exista (sa o împac după cearta sau subiecte de despărțire). Dar la o femeie într-adevăr, sigur nu ai sa găsești gesturile (lasă-mă, dar vino înapoi, pleacă dar nu pleca). Cazul asta oricum mai exista și la femei de 30 de ani și le putem denumi tot fete fiindcă nu au înțeles ce este femeia. A fi femeie se învață și unele învață greu.

12 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Femeia vrea ca bărbatul să alerge după ea, dar îți lasă acolo un indiciu că merită, că există sentimente. Dacă nu îți arată asta chiar dacă a fost și o despărțire și e indiferentă până în măduva oaselor nu mai are niciun sens. Probabil mai mult o satisface ideea că și-a dat seama bărbatul că a greșit și s-a întors la ea deoarece nu a găsit pe cineva mai bun decât ea.

| mgtow a răspuns (pentru JustDeedee):

Fatalaii alearga dupa femei, barbatii adevarati le schimba cand au chef. Asa si ele cum nu mai rezista cu unul singur ii schimba cand au chef

| JustDeedee a răspuns (pentru mgtow):

Nu e vorba de chef. E vorba de respectul de sine.

| mgtow a răspuns (pentru JustDeedee):

Nu mai sti cine are de gand sa ramana o vesnicie cu tine, te risti si vezi cum fiecare in parte pleaca pana nu mai suporti si decizi sa ii schimbi la ocazie (unele asa fac) si eu recunosc din cauza problemelor din trecut, tradari, dezamagiri acum lucrez in armata britanica si in weekend cand vin acasa imi fac de cap cu ele. Multi ani de sperante pentru o relatie fara rezultat numai materialiste si-sau pe interes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare femeie este diferita deci nimeni nu stie exact ce vor ele

| Freya1 a răspuns:

Eu una nu sunt asa.
Adică bine, nu stam sa plângem in genunchi unu langa altul dar nici sa fi indiferent daca ne-am certat.Imi place sa vad ca vine si din partea celuilalt dorinta de împăcare, sa fie mai atent cu mine sa imi treaca supărarea si invers.
Dacă te doare la bascheti ca ne-am certat si ma ignori, sigur se va gasi unul sa ma asculte.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde de situație. Dacă a greșit el, e cazul sa insiste sa vadă și ea ca ii pasa, dacă mai mult a greșit ea e mai bine sa fie indiferent. Chestia asta cu indiferenta este un joc periculos sa zic asa fiindcă nu tine mereu și trebuie sa stii în ce doze sa o aplici

| dinaprilie a răspuns:

Din mormanul de "poate" ai extras o posibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iti raspund din perspectiva unei femei happy
Daca e indiferent, inseamna ca nu e interesat de mine. Acesta e mindset-ul meu.
Mie, indiferenta imi taie orice urma de interes.

Pe mine indiferenta ma atrage in directia opusa lui, spre cineva care nu e indiferent cu mine. Adica spre cineva care e intersat, caruia ii pasa. Nu obsedat sau insistent, desigut, ci doar caruia sa ii pese happy

Adica, pe bune, de ce sa umblu eu dupa el numai ca sa ii hranesc ego-ul?

Iar la faza cu despartirea, daca ne-am despartit, sigur au existat motive bine intemeiate pentru care sa recurgem la asta, si nu are rost sa facem acelasi lucru de doua ori si sa ne asteptam la un alt rezultat.
Nu sunt genul care sa creada in schimbare.
Unele trasaturi de caracter si obiceiuri sunt prea bine aprofundate ca sa poate fi schibate, si sunt suficiente persoane in lume.
Nu trebuie sa ma intorc din nou la acelasi. happy
Daca insista sa mai fim impreuna, o sa il refuz politicos.
Acesta e raspunsul meu

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Ma vede vagabont desi nu sunt, am picat un test facut de ea, nu stiu ce test, am gresit inca 1 data punand altceva mai presus decat ea fara sa imi dau seama, adica voiam sa ma duc la sala si sa ma duc cu 1 ora mai tarziu la ea, despartirea a fost din cauza ca mi-a verificat telefonul si-a gasit un conv cu prietena noastra comuna cand am intrebat o daca iubita mea are ceva la ureche ca eu vazusem ceva dar ea se ascundea, fata aia mi-a zis ca iubita mea are aparat auditiv, a 2 a zi am vb despre asta a zis ca da are aparat si mi-a promis sa ramana intre noi si asa am facut. A vazut conv aia si s-a desparit de mine si mi-a dat block, asta e motiv de despartire ca dupa logica mea eu nu i am incalcat promisiunea sa nu zic la nimeni, eu vorbisem cu fata aia dinainte de ai face ei promisiunea si plus ca n am facut ceva rau, m-am informat despre ea sa stiu cine sta langa mine, ce parere ai?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Intr-adevar, nu e neaparat vina ta pentru ce s-a intamplat. Insa probabil (nu zic sigur, ci doar fac o presupunere) s-a suparat ca nu ai intrebat-o direct pe ea si ai apelat la altcineva. Probabil a simtit ca ascunzi ceva de ea. Sau poate are deja multe probleme sau suparari pe cap si nu le-a mai putut face față.
Intr-adevar, a reactionat dur.
Daca vrei, daca e un loc unde nu te-a blocat, ai putea sa ii scrii un mesaj in care sa clarifici situatia, ceva de genul:
,, Imi pare rau ca am vorbit de acel aparat auditiv. S-a intamplat inainte de a-ti face promisiunea si nu stiam ce este"
Ceva in genul asta.
Poate ea nu stia ca conversatia a fost inainte de promisiune.
E bine sa comunicati.
Iar daca nu doreste sa continue relatia, atunci este decizia si nu mai are rost sa incerci.
Insa, daca continuati relatia, ar fi o idee buna ca pe viitor sa fii mai atent cu ea. S-o intrebi pe ea mai intai.
Iar asta e valabil pentru fiecare relatie in general happy
Succes in orice alegere faci

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Pai asta am si facut eu pe ea am intrebat o cred ca de 5 ori in seara cand am vazut din greseala ca are ceva la ureche dar nu vazusem exact ce si nu a vrut deloc, eu dupa ce am ajuns acasa fiind foarte curios dc se ascunde atunci am intrebat o pe fata cealalta. I am explicat ca daca comunica cu mine si nu imi ascundea eu nu mai intrebam pe nimeni despre ea si crede ma ca i am explicat de 16 ori situatia reala dar este mult prea exagerata si orgolioasa

| GLA explică (pentru AMATTO):

Asta am si facut, sunt un om care ii place mult sa comunice dar ea nu a vrut deloc sa imi zica despre problema ei, si ma facuse prea curios cand se ascunsese cu treaba asta plus ca nu stiam exact ce vazusem dar vazusem ceva si dupa am intrebat o pe fata aia si mi-a spus ce si cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru că oamenii sunt diferiți, nu îți poate da nimeni un răspuns clar.
Am să îți enumăr câteva posibilități:
- dacă femeia respectivă se simte atrasă/are sentimente față de bărbatul respectiv, ea va vrea să accepte atenția acestuia, bucurându-se de ea; nu îl va considera fătălău, ci va conștientiza că bărbatului e interesat de ea;
- sunt si femei care în relații întră în rolul de "cuceritor" și pentru a menține controlul, ele sunt interesate de bărbat până în momentul în care acesta începe la rândul său să fie interesat de ele; astfel, nu poate fi vorba de o relație sănătoasă, încât atunci când iubești nu încerci să îl controlezi pe celălalt; în cazul lor, indiferența bărbatului pare o provocare, dar o relație nu are prea multe șanse de reușită.
- sunt femei care atunci când interacționează cu un bărbat indiferent nu își vor dori o relație cu acesta, întrucât consideră că nu există atracție din partea lui;
- depinde de motivul despărțirii; dacă cei doi sunt dispuși să accepte ce s-a întâmplat și doresc să mai dea relației lor o șansă, e important să demonstreze celuilalt partener că își doresc împăcarea; indiferența nu prea e potrivită în situația asta.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa e cum spui tu ca barbatul mai trebuie sa lase de la el.

Răspuns utilizator avertizat
| yooshi a răspuns:

De ce vreti sa va complicati gandindu-va la tot felul de scenarii, ca daca vorbesc sunt fatalau, sa nu o caut, sa nu ii spun nimic si toate prostiile astea.Indiferenta e de ****, o relatie sanatoasa se bazeaza pe comunicare si incredere.Trebuie sa vorbesti cu persoana respectiva.
Nu sunt de acord totusi cu mentalitatea ca doar baietii ar trebui sa faca asta. Daca ea nu te cauta deloc si asteapta doar ca tu sa faci asta, mi se pare gresit.Dar avand in vedere ca am crescut intr-o societate in care se spuna ca barbatul trebuie sa te "vaneze" and *** e understandable.
Si am vazut ca despartirea a fost din cauza ca ea nu a fost prioritara in viata ta si ca s-a uitat in telefon... LEAVE HER.E atat de gresit.Partenerul tau nu trebuie sa fie pe primul loc in viata ta si nici nu mai vorbesc de verificatul telefonului

| Cracanul a răspuns:

Daca s-a despartit adio milogeala e pentru cersetorii de pe strada
Indiferenta nu atrage.
Asumarea independenta astea atrag