| anonim_4396 a întrebat:

Cine credeti voi ca sufera mai mult dupa o despartire barbatul sau femeia? Poti sa uiti o relatie de un an de zile in cateva luni? De ce apare indiferenta?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut! Va suferi evident cel care a tinut cel mai mult la relatia asta, cel care a investit cel mai mult timp si iubire in ea. Poate suferi atat barbatul cat si femeia, dar cine va suferi mai tare, depinde de situatie.Chiar daca a durat un an, nu o sa uite nici un-ul din ei de ea.Macar o amintire din ea va ramane pentru tot restul vietii si va avea un loc in suflet oricat de mic.Cu timpul doar durerea va disparea si relatia la fel, dar nu si unele amintiri.De ce apare indiferenta? Pentru ca cu timpul ambii accepta faptul ca relatia lor s-a terminat si nu o sa mai fie niciodata ca inainte, accepta ca de acum nu mai sunt impreuna.In acest timp,in viata amindurora vor aparea persoane noi, persoane care poate ca vor fi mai bune si-i vor iubi mai mult, si in acel moment durerea dispare complet, si apare astfel indiferenta fata de vechia relatie, pentru ca ea nu mai exista deja atunci.Ideea e ca cel mai greu e sa accepti ca o relatie s-a terminat, si atunci cand poti accepta acest lucru, durerea dispare si ramai doar cu experienta acumulata din ea.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce prostie, nu poti generaliza dupa gen, tine de felul fiecaruia

| RAY a răspuns:

Barbati =daca vorbim de sinucideri din cauza unei despărțiri tot ei mult mai greu găsesc pe cineva si tot ei intentează divorț in proporție mai mica, problema cu barbati e ca ei se cred psihopati lipsiti de sentimente, daca le intrebi ai suferit vor spune ca nu, si asta e marea diferenta barbati sufera in tacere si ajung la sinucidere, femeile suferinta prin a se descarca la alti si cauta mult mai repede un partener, parerea mea barbati simt iubirea mult mai intens si sufera mult mai mult, femeile iubesc ceea ce detine acel barbat si cand numai detine cauta pe altul

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Sigur ca da laughing

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Http://www.psychologies.ro/......le-2151707

eu nu vorbesc de badboys si de nice guys

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Si eu vorbesc de barbati in general. Nu cred in studiile astea, sunt aiurite, au intrebat sa zic 1000 de persoane din care s-a nimerit sa fie mai multi barbati care au spus ca sufera. Dar stiu cercetatirii aia sigur? Au stat langa ei de fiecare data cand s-au despartit?
Studiul a fost realizat un marea britanie, daca luau o alta tara poate rezultatul era altul si tot asa si mentalitatea poate juca un rol important.

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Eu am afirmat ca
1, barbati se sinucid mai mult decat femeile https://ro.wikipedia.org/wiki/Sinucidere
2,femeile intenteaza divort http://www.capital.ro/......ortul.html 80% vs 20%
3, am afirmat ca barbati isi gasesc mai greu o partenera http://www.aktual24.ro/......espartire/
Barbatii, in schimb, sunt mai incapatanati in aceasta privinta, astfel ca pierderea unei femei pe care o considerau o partida buna o pot resimti luni si chiar ani. „Barbatul va simti profund pierderea pe o perioada foarte lunga de timp si isi va reveni greu pentru a porni din nou in lupta de cucerire a unei alte persoane sau, si mai rau, va considera ca cea pe care a pierdut-o este de neinlocuit", spune Morris.

Si tocmai pentru ca femeile au mai mult de pierdut de pe urma unei relatii, e mult mai probabil ca ele sa divorteze. In SUA, 70% din actiunile de divort sunt intentate de femei.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred că dacă s-au iubit ambi suferă destul de mult.
Eu am trecut peste una de 8 ani dar aş fi ipocrită să spun că am uitat definitiv de respectivul sau că îmi e indiferent. Nu mai am tangenţe cu el dar nici răul nu îl doresc.

| sofisis a răspuns:

Nu exista nici o regula. Eu, de exemplu, nu am suferit prea mult dupa nici unul. Nu mi-e firea.

| Nemessys a răspuns:

Sufera cel care a pus mai mult suflet in relatie, indiferent daca e barbat sau femeie...

Depinde de caracterul fiecaruia si ce activitati are in fiecare zi. Daca e genul de persoana cu caracter slab, cade in depresie si nu face nimic toata ziua decat sa stea in casa uitandu-se la seriale si amintindu-si de fostul partener, ma tem ca o s-o uite foarte greu. Dar daca e genul ala de persoana mai puternica pe principiul,, asta este. viata merge inainte", are hobby-uri care-o fac fericita si poate la scurt timp isi gaseste pe altcineva, atunci o sa treaca mult mai repede peste acea despartire chiar daca relatia a fost de 1 an.

| Mircea08 a răspuns:

O relatie bazata pe adevar nu se uita niciodata, restul relatiilor nu au nici o importanta.
Indiferenta este un defect sufletesc, la fel ca ura, invidia, etc. Ea nu apare, ea exista!

| Doja a răspuns:

Femeia isi poate gasi mult mai usor pe cineva care sa-i aline suferinta. Baiatul trebuie sa munceasca pentru asta, si nu o poate face cum trebuie cand e stresat.

Asta, si faptul ca femeile se despart de multe ori de cineva cand deja au pe altcineva pregatit sa le primeasca.

| gabriielaaa a răspuns:

Mie mi-a trebuit un an sa inteleg ca nul mai vreau si ca e bine sa pun punct cei drep erau 9 ani si nu mie usor sa-o înlocuiesc chiar de am avut cum.

| asdf2kpower a răspuns:

Depinde de caracterul fiecăruia.