| cosmin986522 a întrebat:

Este munca o rusine in ziua de azi? Adica intamplator in oras am stat de vorba cu o doamna si cand m-a intrebat unde lucrez si i-am spus ca in auchan casiera a inceput sa zambeasca ca daca mama nu a avut bani sa ma duca la facultate. Pana la urma unde e problema? Adica nici ea nu cred ca era o mare directoare la cum era imbracata. Probabil era mai bine sa stau acasa pe banii parintilor sau sa devin o asistata sociala decat sa lucrez undeva

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii din ziua de azi nu ştiu să mai aprecieze ce fac ceilalți oameni pentru ei. Spre exemplu doamna respectivă nu s-a gândit că în cazul în care voi casierii nu ați exista, treaba nu ar mai funcționa cum trebuie.
Nu trebuie să pui la suflet răutățile oamenilor, dacă ei te tratează urât, tu tratează-i cu bunătate. Tu îți vei câştiga banii, vei avea un suflet împăcat că ai fost un om bun şi ai procedat cum trebuie şi îți vei primi şi bănuții bine mertați şi evident, nu o să stai pe banii părinților cum fac majoritatea in ziua de azi. Succes!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, munca nu este o rusine. Femeia aceea era pur si simplu prost educata, nu trebuie sa o bagi in seama

suntserios
| suntserios a răspuns:

Munca nu e o rusine
snobismul respectivei e o rusine

| sierra1 a răspuns:

De ce ar fi munca o rușine? Madama o fi zâmbit amintindu-și că ea e doar femeie de serviciu

| Freya1 a răspuns:

Chiar despre asta vorbeam si eu in ultima vreme.
Toti sunt mari patroni cu facultati si alte rahaturi din bani de la mami, sau din furat si se uita de sus la oameni normal cu meserii normale.
Nu este o rusine sa muncesti, iar daca uni nu si-ar mai da atatea aere cu facutatile lor si cu faptul ca mama e in Germania sau tata e patron altfel ar functiona lumea.

| Dalmore a răspuns:

Nu gresesti nicaieri, nu trebuie sa-ti fie rusine cu jobul tau, cat timp castigi bani cinstiti orice munca e respectabila.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Eram in locul tau ii ziceam in fara cucoanei că nu e o rusime să muncesti sau cv si ii dădeam ex tau cu asistații sociali si paraziții care stau pe banii părinților

| Mircea08 a răspuns:

Acea "doamna" era plecata cu pluta! habar nu avea de ce s-a nascut. Este normal ca orice om sa munceasca pentru a avea cele necesare, atata timp cat lucreaza cinstit si corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o rusine, chiar te respect pentru ceea ce faci.Dar "doamna" aceea nu o poti numi decat o nesimtita sa nu zic mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde și cum vezi lucrurile, Adica la 18-19-20-23 de ani e Ok sa lucrezi la casierie/locuri de munca mai prost plătite, dar de exemplu dacă la 35-40-45 de ani in sus cineva lucrează la casierie, mec, muncitor pe banda, etc... da e rușinos, pentru ca însemna ca este un om leneș și slab ce nu a putut sa se dezvolte, părerea mea, Adica e clar ca dacă o persoana, bărbat sau femeie, lucreeaza in tara, pe 15-20 de milioane la 40 de ani, prestând munca de jos e o Rușine, o rusine pentru persoana respectiva in primul rând, dar și pentru familia ei

| Daniel9901 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze ca intervin dar tu ai habar ca cei care lucreaza chiar si pe salariu mic sunt platitori de taxe si impozite? Adica medicii( cu ex celor de la privat), pompierii, politistii, profesorii, pensionarii sunt platiti fix din banul alora care zici ca e rusine. In caz ca nu ai aflat ce iti spun acum te poti documenta si singur. Sunt 1, 3 milioane de romani care muncesc pe salariu minim, daca aia daca fac o greva se alege prafu de pensionari si toti cei enumerati de mine mai sus.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti sunt doritori de a avea nu stiu ce cariera si nici castiguri mari, iar modestia nu inseamna saracie si nici prostie, este antonimul mandriei si asta inseamna ceva deosebit de pozitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

Dacă tu crezi ca e bine, poate așa e, însă la vârsta aia mulți au familii, cu 1-2 copii, și nu cred ca spre binele copiilor ca in familie sa fie 2 salarii minime sau de maxim 2000 lei

| cosmin986522 explică (pentru anonim_4396):

De asta populatia tarii e intr-o continua scadere, ca ''multi'' au 1-2 copiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt atatia oameni lenesi care stau acasa si nu fac nimic, tineri care stau pe banii parintilor
Pentru mine sunt de respectat oameni care muncesc si fac bani corecti, decat sa fure sau sa faca alte ilegalitati

| Unravel a răspuns:

Si daca faceai facultate tot la Auchan lucrai. Nu-ti mai bate capul. In tara asta putini fac niste facultati cu rost si chiar ii ajuta. Daca nu esti prea harnic sau nu te duce capul, n-ai o pasiune/talent, n-ai sanse sa depasesti un anumit nivel specific oamenilor mai simpli.

| Addict3d a răspuns:

Eu nu gasesc dracu un job si tie iti e rusine cu ea? hai facem schimb...

| Addict3d a răspuns:

Salut Cosmin, eu din martie pe cand a inceput pandemia am ramas fara munca, si tocmai azi am gasit azi m-a sunat de la ultimul interviu, si mi-au spus ca am fost ales! am fost barman iar patronul barului m-a bagat in somaj tehnic o luna dupa care a vandut barul, si din martie pana in ziua de azi nu am gasit de munca sub nici o forma, iar azi am primit telefon si m-am angajat ca si consultant vanzari la digi!
rusine sa le fie celor in varsta care te judeca dupa ce fel de munca ai rusine sa le fie lor pentru ca habar nu au cat de greu e in ziua de azi sa gasesti ceva, orice!