| Valeriuu a întrebat:

Daca sunt chemat la munca, in ziua libera de la stat, as putea sa stau acasa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sta acasa dar ar putea sa fii sanctionat disciplinar daca motivele chemarii, intr-o zi de sarbatoare legala, sunt intemeiate, de ex. daca la locul tau de munca se lucreaza si in sarbatori sau este vorba de vreo urgenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poți sta acasă dar probabil vei fi sancționat de angajator.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea. Iar apoi ai putea să îți pierzi locul de muncă.

| Brizbriz a răspuns:

Daca motivul e serios, de gen job cu foc continuu, sau on call, atunci poti sa iti pierzi jobul

insa, ORICUM ai dreptul sa fi platit ca ore suplimentare, iar daca nu esti, atunci poti sa faci reclamatie

| RxTx a răspuns:

Ia stai tu acasa sa vezi cum eu ca patron te scot lipsa la inventar sau iti bag bete in roate te pun toata viata la cele mai grele munci iti interzic sa mai ai scaun te pun sa vii cu sapca de plastic in cap cu ochelari de protectie cu manusi si cu salopeta si cu cizme de cauciuc cu fier pe talpa care nu se mai indoaie

Apoi te bag la antrenamete genoflexiuni doi incarca dou descarca
Ca am voie sa te pun lw munca atata timp cat esti la munca.
Si nu am treaba cu tine te oun sa incarci si sa descarci oiatra colțuroasa sa iti curga sange din tine
Doar ls soare toata ziua
Sau te tin in canalizare sa apesi pe buton cand se aprinde becul

Se gaseste ac pentru cojocul tau

Ai de sapat de varuir de dspalat canalizarea

Hai ca mai gasim colegi care le spun ca le maresc salariul sa faca pe langa wc si iar te pun sa strangi mizeria si toti or sa spuna ca tu ai facut treaba mare in mijlocul bucatariei.

Si o sa dau spaga la cel ce este cel mai putin scarbos sa te mangaie pe fata cu pupu in palma

Se gasesc tot felul de lucruri pe care ti-le pot face colegii

Trebuie sa schimbi becul de pe macara

Gasim gasim ceva sa iti facem in fiecare zi si nu eu ci colegii tai iti dau sa bei cu alcool iar ei beau fara stirea ta fara wlcool din sticle cu alcool apoi cheama protectia muncii si te prinde in timp ce umbli bear la fiere de curent ne autorizat.
DAR INAINTE DE TOATE TE PUN SĂ MERGI LA UN CURS
TE PUB SA TE IMPRUMUTI LA FIRMA 25000 EURO APOI TE TRIMIT LA UN CURS DIN GRECIA UNDE TU VEI PLWTI ACEI BANI aia isi opresc 1000 ruro si imi dwu restul banilor inspoi ca le dau eu o factura de un surub.
Dar ru nu stii asta sa ca tu esti daror la firma 25000 euro.
Asa ca nu poti ppeca de la firma fara sa dai banii pe care iai imprumutat.

Inafara de asta iti dau scule pe care le trec in wcte la 50 000 euro mai ciudate cumparate din rusia sa nu ai de ubde sa cumperi altele si ii pun pe colegii tai sa le distrugs si tu daca pleci va trebui sa le predai ca sunt pe inventarul tau pe gestiunea ta

Asa vei ajunge sa fii catelusul tuturor celorlalti colegi care vor sti toti ce ai patit tu ca si fost tupeist ca si svut srre fite si figuri

Asa toti ceilalti nu or sa imi vrea ri libere pentru ca nici unul nu va brea sa pateasca ce ti-au facut ei tie
.

Iar eu m-as preface ca subt cel msi bun prieten sl tau.
Chiar rias da din buzunarul mru 250 lei asa sa crezi ca te iubeec
Si te-as duce de 3 ori la restaurant sa te magulesc sa nu crezi cumva ca de la mine țise trage