| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca un barbat sa tipe si sa ridice tonul la femeie si ea sa fie obedienta sa se supuna?
Intreb ca eu niciodata nu as putea sa fac asa ceva. Iar vecinul meu tipa mereu la sotia lui si vad si pe strazi cum barbatii agreseaza verbal femeile.
Sunt uluit cum poate o femeie sa stea cu unul ca acela, e ceva normal sa se comporte asa sau e anormal ca eu sa fiu asa calm si bun?

Răspuns Apreciat de Editori
| Daz01 a răspuns:

Nu, nu este normal. Motivele pentru care se întâmplă asta sunt numeroare și de puține ori identice. Ce vezi tu din exerior este doar că el țipă la ea sau poate invers, dar nu cunoști motivul pentru care face asta și nu poți ști exact cum ai reacționa tu în acea situație, deci este greșit să afirmi că tu nu ai face niciodată asta, când tu nu ai trăit ce au trăit ei. Dacă comportamentul vecinului tău este frecvent și neîntemeiat, soția ar trebui să ia cât mai repede inițiativa de a pleca.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Unele chiar merita, dar nu e asta o solutie.
Nici pentru tine nu e bine sa te superi/enervezi.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica vecinul tipa la sotia ei? Nu e normal dar mai sunt si tampiti pe lumea asta.

| sabin89 a răspuns:

"vecinu meu tipa mereu la sotia ei" - la soţia ei sau la soţia lui?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

E acelasi imbecil care a pus si intrebarea de aici,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18319754/
Asta ce viseaza noaptea, intreaba la S&F, indiferent de domeniul intrebarii, el aici le pune pe toate, ca atat ii poate capul.
Culmea, se gasesc destui plictisiti care sa-i raspunda la astfel de nerozii. :D

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Trebuia sa apara si frustrstii cu adhd happy cine te a pus sa comentezi? Putem vorbi in privat daca vrei sa mi reproeezi ceva. Poti sa ma si injuri aici, nu am sa ma supar, sunt imum cu specia umana care doreste sa ma indispuna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Norma ta nu este aceeași cu norma lor.

| Freya1 a răspuns:

Nu te mai supraestima, ca momentan nu cred ca ti sa spun de foarte multe ori ca tu esti bun, sau mai bun decat x sau y.Asta ca si o paranteza.

Nu, nu e normal sa ragesti ca boul la nimeni nu doar la o femeie.Si mai ales ca cealalta persoana sa iti stie de frica, ca deja aici miroase a abuz.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ma crezi ca de 2 ani tot tipa la ea rau de tot, dar acum deja o consider fraiera ca sta cu un descreerat ca ala.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Firea oamenilor e diferita.Dar într-adevăr, daca el țipă la tine continuu nu ai de ce sa stai si sa rebzi asta.Iar daca tu trebuie sa tipi la cineva continuu pentru ca nu pricepe, nu trebuie sa stai cu un om pe care îl consideri atat de tut sa nu inteleaga.

| Catrice a răspuns:

Se numește lipsa de educație de ambele părți.

| Zuzu1991 a răspuns:

DAP, e foarte normal
nuuuu, nu din cauza ca asa ar trebui sa fie, ci din cauza ca femeia are capul adanc infipt pana sus unde soarele nu patrunde si nu isi da seama ca aici nu e islam, mormons, Rusia, societatea de rahat imbecil burgheza din secolul 19 samd si deci poata sa ii dea una scurta barbatului direct in bijuteriile de familie si sa inceapa "saracutul de el, de bully oropsit si amarat" sa urle pe ton de soprana

| Sophieka a răspuns:

Eu m-am bagat odata si am fost lovita de catre individ.

Nu te baga. E prostia ei. Daca ea nu pleaca si tolereaza toate acestea, tu nu te poti baga sa schimbi nimic.

| dinaprilie a răspuns:

laughing statistica spune ca mai multi barbato sunt "agreeati" zilnic decat femei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I se permite de aia tipa. Nu e normal sa te comporți cu niciun fel de persoana, femeie sau bărbat. Nu mai zic de copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În niciun caz nu e un comportament normal ceea ce face vecinul tău. Ceea ce descrii tu e o relație toxică, bazată pe frică nu pe iubire.

| Flavianadx a răspuns:

Ce ingeras avem noi aici? Sunt curioasa cum faci la nervi, sigur tu nu ridici tonul?

| anonim_4396 explică (pentru Flavianadx):

NU ma enervez happy nu stiu de ce, cand mama tipa la mine cand eram mai mic, efectiv nu ractionez, sunt imun, datorita parintilor m-am obisnuit.