| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu mai stiu ce sa fac.am probleme la scoala fiindca sunt din grupa celor carora le-a ajuns si am incercat sa fac ceva! Nu e corect! Eu in clasa sunt tipul cel rau fiindca am incercat sa-mi cer drepturile! Sa va spun.i-am spus dirigului meu ca nu e corect ce face,ne ia intruna cu lista de export cu punctele la purtare si chiar ne-a dat afara din clasa prietenul cel mai bun, si de-atunci suntem in razboi, profa de romana ne da o gramada de teme si daca ne prinde cu lectia neinvatata ne da de scrs de 50-100 de ori.Si in ziua in care trebuia sa invat pentru teza la mate s-a gasit sa ne dea de 50 de ori de scris aia si am incercat sa ma impart cu invatatul si cu scrisul.am terminat de scris numai ca n-am mai avut timp de invatat la mate si am luat 3 si am ramas corigent si m-am certat cu profa si mi-a pus 2 in catalog! Cu profa de mate nu m-am certat (inca,nu o suport dar nu ma pun la mintea ei,ca e javra) dar zice la dirig ca sunt nu stiu cum ca nu tac din gura si tot asa.Voi sunteti intr-o situatie de genu? V-ati gandit vreodata sa renuntati la "revolutiile" astea? Sa ridicati tonul in fata lor? Eu sincer nu,fiindca nu vreau sa tac si sa inghit toata viata,dar altceva n-am ce face.voi ce ziceti? Mentionez ca nu mi-e frica de note mici, puncte la purtare si exmatriculari, doar ca nu e corect.

2 răspunsuri:
| Just1dream a răspuns:

Stai calm... cate nedreptati exista din partea profilor si nu numai! da, am oarecum ceva experiente, dar lucrurile nu se conformeaza in favoarea ta daca procedezi asa. ai dreptate, o groaza de lucuri nu sunt nici pe departe corecte, majoritatea profilor de liceu sunt un pic tacaniti (cel putin in liceul meu) nu zic ca nu sunt si profi buni, dar au o groaza de fixuri si exagereaza. nu sunt in situatie de corigenta, deci nu pot sa fiu chiar in asentimentul tau, dar chiar daca sunt la catedra si au avantajul catalogului, profesorii sunt si ei oameni si isi coordoneza orele dupa un anumit tipar... incearca sa ii cunosti si sa te strecori, sa impusti note. unii asculta copiii care sunt la catalog cu numarul datei din ziua respectiva, sau fac un calcul cu data laughing unii dau doar lucrari, unii nu ne invata numele nici cu slujbe, iar daca nu te uiti la ei si nu te misti prea mult nici nu te baga in seama. trateaza-i dupa personalitatea lor.
spre exemplu am un prof de logica care se aseaza la scaunul de la catedra, aseaza catalogul si ne spune la inceputul fiecarei ore, uitandu-se crucis :"Acum ma simt mai important.", ne repeta mereu ca nu ii plac actorii pentru ca nu au schelet, daca indraznesti cumva sa iti umezesti buzele cu limba, ne zice ca e gest obscen si el nu e pedofil, ne-a zis ca el nu are acasa calculator ca toti porcii care se plimba cu carucioarele prin bila. sunt tot felul de jigniri pe care trebuie sa le suportam. plus ca nu accepta sa reformulezi propozitiile pe care ti le-a predat atunci cand te asculta si da note mici. fiecare ora cu el e o incercare de a-mi tine nervii sub control (pentru ca m-a facut porc implicit) si de a ma ascunde in spatele colegilor din fata, dar nu am de gand sa ma pun cu el. orice as spune in secunda 2 va uita continutul, nu te baga nimeni in seama, dar o sa imi tina minte figura.
trage aer in piept, lumea in sine e nedreapta, dar fa universul tau corect, in lumea ta tu esti seful si acolo au loc doar cei care te iubesc si pe care tu ii iubesti. profesorii cu care nu te intelegi sunt doar personaje pasagere de la care trebuie sa iei ceea ce e bun, ce te ajuta si restul... sa ignori pur si simplu. de ce inseamna atat de mult pentru tine gesturile si cuvintele lor cand sper ca iti dai seama ca adevarul si realitatea ta sunt luate doar drept obrasnicie?
la intamplarea cu teza eu as fi luat-o in ordinea prioritatilor: teza e o data pe semestru si 25% din medie, deci as fi invatat la teza, iar pentru romana: doamna am avut teza, nu am avut timp! daca are un gram de logica, intelege, daca nu asta e. si mai cred si ca profii au avut ceva de furca cu voi daca au ajuns sa foloseasca metodele astea (sa scrii de 50 de ori). daca cineva vede ca te straduiesti cat de cat, te lasa in pace (in mod normal cel putin)

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa nu uiti ca tu esti elevul, iar ei sunt profesorii.Iar la scoala mergi sa inveti.
In orice societate exista niste reguli (cel putin de bun simt) care ar trrbui respectate.
Tu faci parte din acei elevi rebeli, si din pacate profesorii te vad rau.Stiu ca esti la varsta adolescentei, care e naibii de grea si ca nu suporti regulile.Dar vei vedea ca tie iti faci rau cu acest comprtament. Pune mana pe carte, asculta de profesori si totul va fi bine.
Eu am terminat de mult scoala, dar nu mi-am permis niciodata sa ridic totul la profesori.