| anonim_4396 a întrebat:

Eu si sotul meu am hotarat sa avem un bebe... timp de 3 4 ani am luat anticonceptionale marvelon... e posibil sa dureze mult timp pana o sa avem un bebe?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multe femei raman foarte usor insarcinate la intreruperea anticonceptionalelor, tocmai fiindca ovarele scapate de inhibitia ovulatiei exercitata de anticonceptionale, ovuleaza foarte activ. De altfel asa apar si unele din sarcinile cu gemeni.
Oricum, cu 3 luni inainte de a va apuca sa lucrati la bebe, tu trebuie sa te duci la ginecolog pentru consultatie, secretie de col uterin, test Papanicolaou si la medicul de familie pentru ceva teste de sange (HIV, hepatite, sifilis, Toxoplasma, Chlamydia, Mycoplasma). In plus, se recomanda ca 3 luni inainte de a ramane insarcinata sa iei acid foloc pentru a imbunatati dezvoltarea neurologica a bebelusului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc pe cineva care a ramas intr-un an, chiar se speriase un pic si cand s-a hotarat sa se duca iar la doctor a aparut bebe. happy
Eu zic sa te duci la control, si asa trebuie sa iti faci niste analize inainte si asa poti vorbi cu ginecologul de toate nelamuririle.
Iti doresc sa devii mamica cat mai curand. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Este in functie de reactia organismului.
Pana ieri, era sub controlul pilulelor; de astazi este liber si produce singur hormoni si elimina menstra.
Problema se poate pune daca intr-un interval de 1.6-2 ani nu ramai insarcinata, esti considerata sterila. Daca in interiorul acestui interval de timp, ramai dar pierzi sarcina (indiferent in care luna erai de sarcina) te consideri infertila - nu duci sarcina pana la capat.
In concluzie, o vizita la medicul ginecolog pentru un control de rutina este bine venit si ulterior daca nu apare bebeul trebuie vorbit cu doctorul pentru dozarile hormonale atat ale tale, cat si ale sotului.
La conceperea unui copil participa ambii parteneri, deci responsabilitatea fertilitatii va apartine reciproc.
Sanatate.
Pa, pa.