| Nelly07 a întrebat:

Exista iubire adevarata sau doar in filme? Daca da, cum o definiti? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Cea mai buna definitie a iubirii este data in Biblie in capitolul 1 Corinteni 13.

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata."

De existat exista dar e foarte rara. Probabil o intalnesti doar o data in viata.

| Nelly07 explică (pentru Lioana):

Iti multumesc! Apreciez mult faptul ca esti crestina! Putini mai dau exemple din Biblie!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Exista la orice pas. Numai ca unii nu fac diferenta.

| Nelly07 explică (pentru darrio2007):

Si care ar fi acea '' diferenta''?

| darrio2007 a răspuns (pentru Nelly07):

Vezi raspunsul lui Caius de mai sus. Ti se pare ca acolo este dragoste adevarata?

| Nelly07 explică (pentru darrio2007):

Nu. Acum am inteles! Multumesc mult!

| darrio2007 a răspuns (pentru Nelly07):

Pentru putin.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca o iubire adevarata e acea iubire ce trece si razbeste orce greutate si da posibil sa mai existe.

| ALGator a răspuns:

Există iubire cit se poate de adevărată, mai mult decât ar fi nevoie. Cu e vin ura, gelozia și alte necazuri.

| ALGator a răspuns:

Nu exista "iubire adevarata" pana cand nu precizezi care iubire e adevarata sau care nu.
Riscul e ca "iubire adevarata" sa insemne de fapt "iubirea care imi convine mie" ceeace insemna ca nu conteaza daca aceasta iubire are alte efecte nedorite.
Iubirea in sine, a cuiva, sau in doi e bazata pe un mecanism neurologic care prin excelenta e irational, avand la baza un instinct dar nu urmindu-l intru totul. Sintem o specie care ne putem abate de la biologic/genetic (nu ne mai reproducem fara masura de exemplu, cum ne-ar cere instinctele).
Din punctul asta de vedere, orice iubire care urmeaza mecanismul neurologic de indragostire e "adevarata" pentru ca e reala, nu virtuala, zvonita, inventata. Dar e ea multumitoare pentru noi in orisice forma a ei? Greu de crezut. Iubirea include o energie psihica in care poate sa intre ura, gelozie dar si invers, altruism, sensibilitate, gingasie dar... uneori toate la un loc :-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existã dar nimeni nu are parte, femeile iubesc succesul iar barbatii fizicul. Sunt destule filme nu cele "romantice" care explicã destul de mult asta, sau mai existã dar nimeni nu are parte de ea, fie cã esti fatã nu vei ajunge sã primesti iubire de la barbatii care iti plac, chiar dacã nu stai cu ei pentru bani sau beneficii materiale, deoarece acesti barbati nu sunt de nasul tãu.

| Nevroza a răspuns:

Nu exista iubire, daca prin iubire trebuie sa iubesti conditionat, sau sa astepti ceva in schimb. De asemenea, iubirea adevarata este atunci cand, indiferent ca te desparti, esti constient de sentimentele celuilalt si chiar daca ai iubit mai tare. Ti capul sus, zambind si spui: "am facut tot ce imi sta in putere". Atunci o sa iti dai seama ca persoana care te-a parasit, a avut de pierdut ca nu a pastrat un asemenea om. Tu nu ai pierdut nimic, doar pe el/ea, nimic mai mult.

Cea mai sincera iubire este atunci cand te iubesti pe tine, dar nu trebuie sa fi egoist pana la incapatanare.
Daca te iubesti pe tine, stii ca oferi si nu suferi, chiar daca oferi muult. Iubirea exista in tine, nu in celalalt, daca nu ofera.

P.S: Iubesti un om doar cand accepti decizia celuilalt, daca va despartiti.
-Iubesti un om, cand il iubesti pentru ce este. Doar asa va completati.

Parerile sunt impartite dar eu asa vad lucrurile. Casnicia nu garanteaza "iubirea", deoarece totul e trecator. Viata, oamenii. iubirea din tine ramane vesnica daca o cauti in adancul tau, acceptandu-te.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Iubirea adevărată și curata nu cunoaște limite și definiție