| roxana10 a întrebat:

Funda! Exista vreo limita de varsta atunci cand vrei sa adopti un copil? Stiu o familie care doreste sa adopte un copil din Japonia (au ramas foarte multi fara parinti dupa dezastrul care a avut loc in urma cu ceva timp) dar cei doi sunt mai in varsta, el are 51 de ani si ea are 49 si au un copil de 26 de ani.

Răspuns Câştigător
| Astralux a răspuns:

12. Exista o limita maxima de varsta pentru persoana care adopta?
De regula, varsta maxima a adoptatorului este nelimitata si nu poate conduce la refuzul incuviintarii adoptiei decat in conditii exceptionale, cand nu se poate realiza scopul adoptiei.

Sursa: http://www.legal-lawyers.com/......suri_2.htm

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa aiba minim 18 ani si persoana care vrea sa adopte copilul trebuie sa demonstreze ca ii ofera conditiile necesare pentru a-l creste. Daca sunt persoane batrane si de abia au pensie pentru medicamente nici nu pot infia.

| InDePeNdEntGiRl a răspuns:

Varsa intre care se poate adopta este 24-55.parinti trebuie sa demonstreze ca au un apartament de minim 80 metri patrati, in care asistentul social, care face cererea de adoptie trebuie sa verifice spatiul disponibil pentru copil.trebuie sa demonstreze ca au un venit mai mare de 2.500.000 a persoana, si apoi trebuie sa treaca examenul psihologic.asta stiu sigur pentru ca a facut-o matusa mea... sper sa iti fie de folos raspunsul meu

| Oliveoo a răspuns:

Roxi, pentru a adopta un copil trebuie sa ai in vedere: Persoanele trebuie sa fie casatorite, majore, sa aiba conditii [copilul sa aiba un spatiu in care sa se desfasoare liber, spatiu pentru invatat- depinde de varsta-] Si sa nu fie prea in varsta pentru a se putea ocupa de copil, sa aiba din ce il intretine [banibig grin] si sa aiba timpul necesar dedicarii unui copilhappy
Sper ca te-am ajutat.
Funda?:X:X

| sonyaminia a răspuns:

Da exista niste reguli Perrsoanele trebuie sa aiba un loc in care sa il creasca si sa aiba minim 18 ani cei care vor sa il adopte.Asa ca persoanele care vor sa il adopte pe copilul respectiv pot sa o faca

| CostyMe a răspuns:

Nu exista nicio limita... Funda? big grin