| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA ! Salut TPU ... am o maaare problema . Am 14 ani si nu pot dormi singura . Stiu ca e jenant, dar nu pot . Nu ca nu vreau, dar efectiv nu pot . Ma simt singura...Nu pot adormi si stau pana dimineata treaza . Am o fobie si imi este foarte greu . Cand aud ca trebuie sa dorm singura imi vine sa vomit, ma doare burta capu etc . Va rog frumos, spuneti-mi cateva sfaturi . Va implor ajutati-ma .

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Trebuie sa te obisnuiesti sa dormi singura, cateva zile iti va fi greu.
Eu de la 10 ani singura am spus ca vreau sa dorm in dormitor,prima zi a fost frumos pana sa intunecat, cand s-a intunecat am fugit in pat la parinti laughing, apoi a 2-a zi am reusit sa adorm singura. Daca tot te simti singura ai putea sa dormi cu o jucarie de plus,eu si la varsta mea o mai fac,il iau si dorm cu el in brate. Poti incerca cu televizorul,il lasi aprins pana te trezesti sau lasi muzica aprinsa, daca ai vreun animal tine-l cu tine in camera cel putin pe perioada noptii.
Gandeste-te ca nu esti singura care doarme singura, toti o facem odata si odata.
Succes!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tias sfatui sa dormi cu :bunici, parinti sau cu cine esti noaptea acasa. Daca nu poti dormi cu ei incepe intai cu un animal impaiat.(Pare copilaresc dar peste 2 ani max o sa poti dormi noaptea singura.

Răspuns utilizator avertizat
| ir3al a răspuns:

:d da si eu am frica de intuneric si am tot 14, bine dar chestia este ca eu am mai trecut prin intamplari,, paranormale'' vorbes foarte serios.Cea mai buna solutie ROAGA-TE in fiecare seara.Citeste Biblia si stropeste in camera cu apa sfintita.Pe bune incearca si ai sa vezi!

| ionut1134 a răspuns:

Este din cauza parintilor nu teau lasat sa dormi singura eu am 13 dorm si singur in casa nu stiu de ce tie frica de monstri care ies de sub pat si din dulap nu exista stai linistita nu ti se intampla nimic nu te mananca babau

Răspuns utilizator avertizat
| Unia23 a răspuns:

Stiu ca suna ciudat dar incerca sa dormi impreuna cu un ursulet de plus sau o alta jucarie.

| MrXbook a răspuns:

Pai incearca sa dormi cu televizorul aprinsbig grin

| Dalina27 a răspuns:

Desi ador noaptea si nu`s fricoasa de fel, cand raman singura acasa adorm foarte greu. Mi se face pielea de gaina, dar nu le spun parintilor sa ramana acasa. De obicei imi fac un ceai fierbinte de tei si ma uit la filme pana mi se face somn si adorm imediat. Si stiu ca poate parea o prostie, dar este bine sa meditezi big grin adica puneti intrebarea de ce nu poti sa dorm singura? ce te sperie de fapt? big grin este bine sa ti infruntzi temerile si poate asa vei descoperi care este problema tongue
Un alt sfat, stai in pat si gandeste te la ceva ce te face fericita... poate prima si a2a noapte nu o sa dormi, dar in cele din urma corpul tau o sa aiba nevoie de somn :d si o sa reusesti sa adorm singura tongue

| AmyAmeliaIMIPLACCEREALELE333x2 a răspuns:

1. gandeste-te ca daca ai avea un frate mai mare ti-am fi mai usor ca pana la ora 2-4 nu te-ar lasa sa dormi
2.stai cu un ursulet
3.gandeste-te ca parinti sunt in cealalta camera
4.lasa usa deschisa sau incuitete(te inchui daca ti-e frica sa nu inter cineva)
5.i-ati un razator(iepure), papagal sou ceva micut razatorul il inveti sa muste si papagali sa tipe la cel mai bizar sunet.

| Neagu_Ciprian_1979 a răspuns:

Buna trebui sa te obisnuiesti sa dormi singura ia-ti un ursulet de plus si asculta muzica pin casti