| Andrada0025 a întrebat:

FUNDITA! Va spun pe scurt. Nu stiu ce sa fac. Am o relatie de 2 ani. A fost perfecta. El a plecat 5 luni in strainatate. Totul bine si frumos. Pe cand a venit, ne-am racit. Acuma e recita relatia, vorbim si nu stim cum sa continuam, ce a facem. Nu stim cum sa o salvam. Mi-a zis ca acum regreta ca a plecat si mai bine nu pleca si tot spune ca el e vinovatul. Ne vrem, dar nu mai e atractia, s-a stins, dar nici sa renuntam nu vrem. Am luat o pauza, sa vedem cum e unul fara celalalt. Voi ce parere aveti? Ce e de facut? Eu ce sa fac sau sa nu fac? :-

16 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

La rece vazand faptele, el a cunoscut si alte persoane. A prins poate si putin curaj in el si a inceput sa isi spuna pasul.

Relatia era blocata mai de demult, nu acum. Daca stai si te gandesti doar tu traiai cu impresia ca lumea e perfecta.

Unele lucruri asa sunt ele facute. Sa vina si sa plece. Nu are sens. E ca si cand te-ai bucurat la un pranz prelungit de bucate bune. Dar la un moment dat, in aceeasi zi, sau urmatoarea, etc... tot trebuie sa il scoti afara...

Nu are sens sa il tii in tine... te constipa grav. Fa-i un cadou: libertatea.

Fa-ti cadou si tu libertatea cat mai repede.

El nu mai vrea cu tone. Doar ca nu are inca solutie la tine. Si acum si-o cauta. Fa si tu la fel, ca sa nu te simti folosita.

Si intr-un fel ti s-a oferit o sansa: stii care sunt problemele din relatia din care tocmai iesi. Ai sansa sa iti faci una mai frumoasa.

Dar pentru asta trebuie sa faci primul pas: sa devii disponibila.

Poti sa stai sa iti prelungesti constipatia si sa amani iesirea rahatului sau poti sa scapi de el si sa te duci la o noua masa. Mai festiva.

La final stii si tu. Alegerea e a ta. Doar fa-o. Oricare optiune e la fel de buna daca intelegi si accepti riscurile.

| R0R0 a răspuns:

Arata-i cat de mult mai tii la el. (nu cred ca au disparut total sentimentele). Spune-i ca nu e singurul vinovat.Dar ca impreuna puteti recladi relatia voastră

| Divy a răspuns:

Dacă era perfectă nu se întâmpla asta, a da perfecțiunea nu există.
Manifestați-vă, faceți ceva decât nimic faceți orice ca dacă vreți să se schimbe ceva că stadiul actual e ca un punct mort.

O excursie la cabană happy sau ceva în genul
Dacă nu faci nimic nu se întâmplã nimic sari pe el, chestii, luptați dacă a fost și vreți să mai fie

| Andrada0025 explică (pentru Divy):

A zis ca vrea sa stea singur... sigh o vreme pana isi pune in ordine gandurile. Si i-am zis ca nu mai vorbim deloc daca luam pauza. Si a fost socat ca vreau sa nu mai vorbim deloc.
Ce zici de asta?

| Divy a răspuns (pentru Andrada0025):

Pentru că așa e vrei să îți oferi minciuni într-un ambalaj frumos?
Vrea singur, dar singur a fost, ce om
Ar fi bine să comunicați dacă și asta o opriți vă cam lãsați relația să atârne de un fir de ață și nu e prea bine

| Eastwood a răspuns:

Pai o sa-ti dai seama repede daca mai e sau nu ceva pentru el, iar la randul lui, si el la fel. Totusi sunt 2 ani, e ceva!winking

| Andrada0025 explică (pentru Eastwood):

Iti spun si tie: A zis ca vrea sa stea singur... sigh o vreme pana isi pune in ordine gandurile. Si i-am zis ca nu mai vorbim deloc daca luam pauza. Si a fost socat ca vreau sa nu mai vorbim deloc.
Ce zici de asta?

| Eastwood a răspuns (pentru Andrada0025):

Eu nu sunt de acord cu o pauza in relatie, o vad ca pe o scuza de despartire! Parerea mea.

| Andrada0025 explică (pentru Eastwood):

Si eu asta cred. Dar i-am zis "gata, s-a terminat" si a zis sa ma linistesc saluam o pauza, sa nu stric ce mai e.

| Eastwood a răspuns (pentru Andrada0025):

Deja e stricat...

| Andrada0025 explică (pentru Eastwood):

Oare de ce? Eu m-am straduit sa tin aprinsa flacara, dar na...nici macar nu stiu ce e. Ce sa fac. Esentilul este ca, il caut pe vechiul el, care nu mai e... S-a rupt ceva. Oare ce?

| Eastwood a răspuns (pentru Andrada0025):

Ori are pe altcineva, ori s-a distantat el sau te-a facut pe tine sa-l distantezi, doar el stie!

| Andrada0025 explică (pentru Eastwood):

Eu ce sa fac? Sincer... nu stiu cum va fi maine, cand ma voi trezi, nu am sa mai primesc mesaj de buna dimineata, nimic, nimic. Intr-un fel amandoi vrem, iar in alt fel niciunul... Va fi ciudat fara el.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai,pauză dacă există sunt puține șanse să se mai refacă relația.Eu consider ca borșul încălzit nu are același gust, asa ca nu cred ca se mai poate făcea ceva momentul, doar poate cu timpul să va intilniti din nou și să se reaprindă interesul recipro.

| MorganaM a răspuns:

Mi se pare tare dragut din partea lui ca nu iti reproseaza nimic. E chiar foarte dragut cu tine.
Eu cred ca ar trebui sa faceti ceva activtati impreuna, ca sa va mai apropati. De exemplu, sa vizionati ceva film, sa gatiti impreuna, sa mergeti cu sania impreuna sau alte activitati, care acum nu imi vin in minte.
Din moment ce nu a fost niciunul infidel si nici nu ati avut certuri monstruoase, aveti o relatie de invidiat.
Eu cred ca doar v-at plictisit de situatia in care sunteti, pentru ca nu mai inaintati cu nimic. Ati putea face activitati care il face pe unul sa isi cunoasca mai bine partenerul. Cred ca aceasta situatie e doar un semnal ca trebuie sa treceti la etapa urmatoare. Gandeste-te ce nu ati facut impreuna, si face-ti acum.
Chiar nu mi se pare a despartire si nu inteleg de ce voi considerati asa. Trebuie doar sa va cunoasteti si mai bine, prin alte metode decat cele din acesti doi ani. Trebuie doar sa fiti inventivi. Va fi totul bine happy

| Ihvnnm a răspuns:

Mai bine vorbiti la rece unul cu celalalt si bineinteles ganditi-va si boi separat la motivele acestei raciri a relatiei. In primul rând, v-ar ajuta sa gasiti motivul. Discutati deschis. Intreaba-l de ce a zis ce a zis. De ce nu trebuia sa plece? A cunoscut acolo o fata de care ii place? Ia facut pur si simplu rau aceasta pauza? In al doilea rand, daca nu detectati motivul, este bine sa faceti exact cum ai zis o pauza si sa vedeti ce se întâmplă. Intrebati-va de ce vreti sa continuati prietenia. Dupa aceasta pauza (o faceti atât timp cat considerati ca este nevoie), daca analizând motivele pentru care vreti sa ramaneti împreună constatati ca sunt solide si ca merita sa continuati prietenia (discutati împreună despre motivele găsite), încercati sa aveti o întâlnire undeva unde sa faceti ceva distractiv, gen sa spalati masina (va puteri stropi cu apa) sau daca e iarna la bulgareala. Luati-o încet. Ca si cum ati lua relatia de la început. Pe urma, mai este ceva. Eu nu am avut inca o relatie, însă imi place de un băiat de destul de mult timp. La un moment dat, pur si simplu mă plictisisem sa încerc sa aflu daca mă place. O pauza de vreo 2-3 luni mi-a facut foarte bine. Am ajuns sa mă cunosc mai bine si pe mine si pe el. Încercati sa veniti cu lucruri noi: sa faceti lucruri pe care înainte nu le faceati, sa mergeti in locuri unde nu prea mergeati. Cam atât. Sper ca te-am ajutat. De asemenea, desi in Romania nu prea e la moda asta, eu consider ca e un lucru normal: puteti merge la un psiholog, cineva care va poate da sfaturi. E bine sa vorbiti si cu parintii, sigur va va ajuta. Si daca mai ai nevoie de ajutor, poti sa îmi lasi mesaj si in privatwinking