| minime3 a întrebat:

Heeelp! Si eu am patit la fel ca alt utilizator de aici. Vreau sa imbunatatesc relatia de comunicare cu verisorii mei. Eu incerc sa vorbesc cu ei, ii intreb diferite chestii, dar ei imi raspund scurt si la obiect, sau monosilabic, fara sa dezvolte o conversatie, si asta se intampla cam mereu. Mereu numai eu iau initiativa si sa ii sun si sa le scriu pe mess. Daca eu nu i-as mai suna deloc, ei nu ar mai suna cu lunile probabil. Ma simt prost cand sunt momente de tacere intre noi. Ii iubesc foarte mult si as vrea sa fiu mai apropiata de ei. Cred ca si ei ma iubesc, dar in felul lor. Cum sa procedez? Am nevoie de sfaturi. Multumesc!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate imbunatatii realatia numai intr-un singur fel: mergi la ei si viziteaza-i, petrece timp cu ei!

| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu sunt genul de persoana ce sa stea bot în bot cu neamurile 24 din 24.Ma saluți, te salut, nu ma saluți îmi vad de treaba.
Cred ca nu ar mai trebui sa tragi de cineva, dacă acel cineva nu vrea sa aiba tangente cu tine.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde ce consideri tu a fi comunicare.
Sunt persoane (inclusiv eu) care nu suportă discuțiile redundante (trăncăneala, în termen popular) și sunt obișnuiți să vorbească/comunice scurt și la obiect.
Dacă tu consideri comunicare o discuție în care ramifici o frază în 5 direcții, comentând o grămadă de chestii banale și fără rost, doar pentru "a sta de vorbă", va trebui să înțelegi că sunt persoane care nu suportă așa ceva (fără să aibă nici o legătură directă cu tine ca verișoară a lor, de exemplu).
Am prieteni cu care conversez și analizez situații sau chestii care ne interesează pe amândoi, chiar și câte o jumătate de oră, uneori. Dar discuțiile sunt foarte concise și la obiect.
Dar există și persoane cu care vorbesc 10 min. (mai bine spus, vorbesc ele cu mine) fără să spună nimic exact. Doar trăncăneală. Ne despărțim și îmi dau seama că eu nu am rămas cu absolut nici o idee din 10 min. de "conversație", decât niște bla-bla-uri.

| anonimuIl a răspuns:

Ca verișoară nu ești importantă pentru verii tăi că nu ieși afară zilnic cu ei.

| minime3 explică (pentru anonimuIl):

Nu crezi ca esti cam radical? Nu ne vedem zilnic, dar ne intalnim la reuniunile familiei, si atunci nu prea avem ce sa vorbim, decat cand suntem toti. Eu zic ca suntem importnati unii pentru altii ca de asta suntem familie

| anonimuIl a răspuns (pentru minime3):

Nu sunt radical. Vărul meu locuia la mai puțin de 1.5 km de mine. Nu era printre cei cu care mergeam la film, la ștrand, la petreceri, afară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sunteti aproape(ca locatie) si sunt destul de tineri mare lucru nu poti face, cu atat mai mult cu cat nu faci parte din viata lor de zi cu zi.
Cand esti tanar si mai ales baiat nu prea pornesti conversatii cu rude deoarece acele conversatii sunt destul de incomode, nu prea sti despre ce sa vorbesti.
Este destul de normal si, dupa cum ai spus si tu, nu insemna ca nu te iubesc.
Continua sa ii suni ocazional, viziteaza-i daca poti. Va fi incomod pentru ei dar vor sti ca o faci pentru ca ii iubesti.

| minime3 explică (pentru anonim_4396):

Eu am un cerc de prieteni, ei alt cerc (mai numeros), si suntem in doua localitati diferite, eu intr-o comuna, gen orasel, iar ei in oras (judet). Suntem verisori de pe mama, am un verisor ( cu prietena lui pe care o consider tot verisoara mea) si o verisoara de 20 de ani. Ideea e ca atunci cand vorbesc cu verisoara pe mess, vorbim mai multe, dar fata in fata nu prea avem ce sa ne povestim, ea mai niciodata nu deschide niciun subiect, nu povesteste nimic despre ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minime3):

Pentru unele persoane contacul vizula este oarecum intimidant iar conversatia activa destul de incomoda. Pe mess are timp sa se gandeasca la ce spune, nu se simte intimidata si presata sa dea un raspuns imediat. Poate este genul asta de persoana. Faptul ca nu incepe sa povesteasca lucruri despre ea imi consolideaza opinia. Cu genul asta de persoane trebuie sa fi foarte apropiata si mereu in jurul lor ca sa se deschida dar in cazul tau nu prea ai cum.
Desigur asta este doar o opinie personala.

| ionur a răspuns:

Shaorma cu usturoi și suc fanta mergeți într-un parc și cam atat._.

| minime3 explică:

Eu nu vreau sa fie nimic fortat, vreau sa decurga totul natural, sa comunicam.