| minime3 a întrebat:

Heeelp! Voi ce ati face, daca verisorii vostri de pe mama, verisorul de 29 de ani si verisoara nu v-ar suna absolut niciodata, desi la intalnirile de familie va vedeti? Cum ati gestiona situatia? NUMAI eu ii sun, la ceva timp desigur, dar daca nu as face-o, ei nu ar suna niciodata. Si eu am impresia ca sunt rautaciosi, sau c anul le pasa...desi verisoara mea de 22 de ani de care va zic, imi zice ca ma iubeste, dar la ocazii, de 8 martie de exemplu, sau de ziua mea. Ei nu iau niciodata initiativa. Sa nu-i mai sun cu anii? Sa nu-i mai intreb de sanatate? Ce sa fac? Mi-e dor de ei, si din cand in cand vreau sa ii mai aud, sa stiu cum le mai e, ce mai fac? Voi cum ati proceda? Ideea e ca am si un nepotel de la verisor si nu pot intrerupe relatia cu ei tocmai datorita lui...dar ei nu ne trimit niciodata poze, numai eu trebuie sa cer. Sunt tare nelinistita! Poate ma ajutati. Multumesc!

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ei nu te-au cautat niciodata, si doar tu i-ai sunat ani de zile rand, atunci este cazul sa nu-i mai cauti!

| Violleta2022 a răspuns:

Le-as da pace si nu i-as suna, ca nu-i obligatoriu sa tii legatura cu ei. este suficient s ava vedeti odata pe al la diverse ocazii, ca nu-ti sunt rude de gradul 1.

Fii nelinistita cu familia ta apropiata: parinti, frati, surori si copii si lasa-ti verii in pace, nu-i mai obliga si stresa cu atata cerinte de poze si sunat, ca oamenii au treburi mai importante in viata asta, decat sa te informeze pe tine ce fac ei, unde merg, unde se duc copiilor lor samd.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. Am taiat legatura cu astfel de veri si verisoare. In momentul cand am incetat sa-i mai caut, nu au mai dat un semn de viata. M-am impacat cu ideea si mergem inainte.

| TheGentleman a răspuns:

De ce ții neapărat la aceste lucruri? Poate că sunt ocupați, au o viață, au probleme sau pur si simplu sunt firi mai reci cărora nu le plac dulcegăriile și apropierile astea

Acceptă-i cum sunt și iubește-i în continuare.

Nu știu câți ani ai tu, dar verișorii tăi la 30 de ani sunt adulți în toată firea. Dacă ești abia la început sau adolescentă e normal să te afecteze, dar fii rațională, calculată și oportunistă.

Ce ai face dacă verișorii tăi ar fi avut nu 30, ci 50-65?

| TheGentleman a răspuns:

Uite, o sugestie: încearcă să aflii cu ce se ocupă și dezvoltă o relație profesională cu ei. De exemplu, una dintre verișoare îmi este medic curant. Când mi-e dor de ea, îmi fac o programare la cabinet laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine nu mă sună niciodată verișoarele, nici numărul meu de telefon nu îl au, așa că se poate și mai și.

| Miruna333 a răspuns:

Nu as face absolut nimic. Nu as forta relatia cu ei. Cand efortul vine doar dintr-o singura parte, nu iese nimic. Ei n-au vreo obligatie fata de tine. Faptul ca sunteti rude, nu inseamna nimic. Inteleg ca iti e dor de ei si ai vrea sa tii legatura, insa daca ei nu isi doresc acest lucru si vezi ca mai mult tragi de ei, nu rezolvi nimic. Ramai cu persoanele care te vor si care te aleg. Faptul ca ai un nepot, nu conteaza. Poti intrerupe relatia cu ei in orice secunda. Ei nu sunt obligati sa iti trimita vreo poza cu copilul lor, daca ar fi vrut sa faca asta, ar fi facut-o de la sine, nu ar fi trebuit sa le ceri tu. Ai mult prea multe asteptari de la ei. Cu nepotul cand se face mai mare poti avea o relatie. Incearca sa te detasezi putin sentimental si sa privesti situatia realistic.

| LaviniuA a răspuns:

Este normal. Nu toate rudele sunt apropiate. Vin si ei la intalnirile de familie ca sa nu para ciudati.

Poate te vad ca pe o straina. Nu le esti sora. Tu esti fata sorei tatalui/mamei lor daca calculez bine. Traiesc in alta casa sau in alt oras, au colegii lor, prietenii lor etc.

Iar acel nepot nu este al tau. El al parintilor, care l-au facut. N-ai de ce sa spui ca e al tau happy O sa ai nepotul tau cand o sa fii la pensie big grin

Deci fa-ti viata ta si prietenii tai happy

| minime3 explică (pentru LaviniuA):

Eu nu am surori, nu am frati, nu am mama...am doar un tata, care si el e la distanta, in alt oras...si ii am pe verisori, cu care voiam sa pastrez o relatie apropiata. Aaa si mai am o singura prietena, ca restul sunt in fara tarii. Deci sunt mai mult singura. Lor poate nu le e greu, ca au parinti, au copil, partener etc, insa eu nu am nici partener de cuplu. Si mi-s dragi, tin mult la ei, dar doar eu ii sun, fac pasi spre ei, in timp ce ei nu. Sunt destul de indiferenti. Asta e!

| norisorulpufos a răspuns (pentru minime3):

Cred că mai bine-i cauti doar tu fara sa faci atata caz de asta.

| LaviniuA a răspuns (pentru minime3):

Rudele alea nu se pun in locul tau si nu te inteleg ca esti singura.
Cauta iubirea si in alta parte happy