| andreeaaa1 a întrebat:

Hei.Am o intrebare mai delicata.De anul trecut parintii mei sunt certati deorece tatal meu nu se duce la munca.A trecut Revelionul speram ca o sa se impace,dar nu s-a intamplat asta.Au mai vorbit mama i-a zis sa se duce la munca,el a zis ca nu.Si acum cateva zile a plecat la tara.Deoarece eram la scoala nu am putut sa vorbesc cu el si i-a zis bunicii mele ca o sa imi trimita bani in fiecare luna.Acum 3 zile cred mama a venit de la munca din tura de noapte si a primit un mesaj.Nu i'am dat importanta ma gandeam ca poate fi de la Orange,dar seara am umblat in telefonul ei si am vazut mesaje de la un alt barbat.Ma rog va da-ti seama ce reise din chestia asta.Am inceput sa plang si bunica m-a intrebat ce am patit.Eram nervoasa o uram pe mama din toata inima.Era 7 martie.I-am povestit ce am gasit si ea s-a dus sa ii zica.Nu am dormit noaptea si am stat mult si m-am gandit si mi-am dat seama ca am gresit pentru ca nu trebuia sa ii spun bunicii de chestiile vazute.Toate visurile mele erau spulberate.Ma gandeam ca o sa ma paraseasca pentru barbatul acela.si multe alte lucruri.Dimineata i-am zis bunicii mele ca mesajele erau trimise de o fata de pe telefonul mamei fiindca scria "Semnat Oana"{Bineinteles ca era o minciuna} mama m-a sunat sa imi pregateasca hainele pentru dansurile de la scoala[era de 8 martie.ma rog ziua mamei]si am vorbit cu ea si mi-a zis ca atunci cand mi-a citit jurnalul putea sa spuna si ea ce scria.Si mi-a zis ca nu m-a abandonat asa cum a facut tata.Acum se poarta frumos cu mine si incearca sa isi recompenseze greseala,dar nu e de ajuns am nevoie de o familie.Nu ma pot abtine sa nu plang.Sunt cu moralu'la pamant.Am inceput sa plang la cor cand cantam "Mama doar mama"Si ma simt prost fiindca toti colegii ma intreaba ce am patit.Si eu trebuie sa le spun ca nu am nimic fiindca mi-e jena sa le povestesc.Ma puteti ajuta cu sfaturi?Stiu ca am o poveste lunga .Multumesc celor care nu s-au plictisit citind-o.Sfaturi referitoare la cum as [utea trece mai usor peste chestia asta.Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

O mama adevarata nu o sa isi abandoneze niciodata copilul si cred ca mama ta e o mama adevarata.
Faptul ca intre ea si tatal tau s-a rupt relatia(desi nu e oficial)ii da dreptul sa aiba o alta relatie.E femeie,e inca tanara probabil si e normal sa simta nevoia unei alte legaturi.
Tu insa trebuie sa inveti sa ii respecti pe cei de langa tine si niciodata, dar absolut niciodata sa nu iti mai bagi nasul in telefonul cuiva.Iar daca o faci sa nu mai spui si altora ce ai gasit acolo pentru ca asta poate aduce neplaceri in familie sau adevarate drame.
Daca tot erai suparata, singura persoana cu care ar fi trebuit sa vorbesti despre acel lucru era mama ta.Si nu sa o tragi la raspundere(pentru ca nu ai acest drept)ci doar sa ii ceri sa te ajute sa intelegi ce se intampla.
Cere-i scuze mamei tale pentru ce ai facut si spune-i ca niciodata nu se va mai intampla acest lucru.
Cum sa treci mai repede peste asta? Cred ca te implici prea mult in viata lor.Chiar daca sunt parintii tai,au viata lor personala(asa cum si tu o ai pe a ta)si e fix problema lor cum isi gestioneaza relatia.
Tu vezi-ti de viata ta,de scoala,de cor,traieste-ti copilaria sau adolescenta cat mai frumos si bucura-te de ele! Preocupa-te mai mult de tine decat de problemele lor si asa vei reusi sa duci o viata normala.
Niciodata,dar absolut niciodata, copii nu au rezolvat problemele dintre parintii lor, ba chiar au reusit sa le agraveze prin implicare.
Iubeste-i si respecta-i pe amandoi si lasa-i sa isi traiasca viata asa cum vor.

9 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu mai plange - cand ai sa iti gasesti un baiat ai sa uiti si de mama si de tata - asa ca nu mai fii egoista - sigur ai sa o abandonezi asa ca nu mai te supara asa rau

| andreeaaa1 explică:

Multumesc tuturor de sfaturi si eu sunt de parere ca trebuie sa se duca la munca...dar nu il pot obliga.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Hmm, cam complicata povestea ta...
Din ce am inteles eu, parintii tai s-au certat ca tatal tau nu se duce la munca, deci gandeste-te ca mamei tale ii e greu sa intretina familia dintr-un singur salariu, asa ca eu ii dau dreptate in aceasta situatie mamei tale, cat despre tatal tau, cred ca ar trebui sa isi gaseasca un loc de munca, ca doar barbatul e capul familiei si el are responsabilitatea de a intretine familia, oricum, ca sfat iti zic sa iti vezi de treburile tale, capul sus si vezi-ti de scoala!

| INeverStopLoving a răspuns:

Sincer, ce ii va reuni cu adevarat pe ai tai va fi faptul ca tu iti vezi pur si simplu de viata ta iar daca ei vor fi multumiti ca-ti faci un drum in viata, va fi cea mai mare satisfactie a lor. Asa ca, in loc sa suferi pentru ei, mai bine ti-ai construi tu o familiewinking nu-i idee mai buna? ca oricum, chiar daca tu suferi, nu le vei rezolva problema alor tai. Be strong :*

| Danasilvia a răspuns:

Nu cred ca mama ta e problema aici. Ea nu te va parasi niciodata pentru nimeni, esti copilul ei si te va iubi mereu. Dar eu zic sa discuti cu tatal tau si sa-i spui sa se intoarca pentru a fi din nou o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturile linistitoare si care te'ar putea face sa intelegi le'ai putea primi doar de la mama ta! nimeni altcineva, decat cei care au trecut sau trec prin ceea ce treci tu, nu poate sa iti spuna ce sa faci, decat acele sfaturi tipice " fi tare" - " ai rabdare" - "fa'ti treburile tale"... E lumea "celor mari"- a parintilor si uneori, voi copii, sunteti cei care aveti de suferit de pe urma certurilor lor! dar voi nu aveti nici o vina!

| Kenichi a răspuns:

Din cate vad eu tatal tau daca s-ar duce la munca parintii tai nu ar mai fi despartiti... incearca si tu sa il convingi sa se duca la munca fa tot posibilul sa iti reunesti familia.bafta.

| candialexia a răspuns:

Nu m-am plictisit deloc o poveste delicata si zic realmente delicata si as vrea sa iti dau un sfat dar...eu nu pot sa-ti spun nimic doar sa vorbesti cu mama ta si sa stii ca niciodata nu te va parasi ascultama
bafta si ai intrat in inima mea acum