| Genevaaa a întrebat:

Dacă bunicii mei au casă la munte, atunci cand vor muri, va ramane mamei mele si matusilor? Iar cand mama si matusile vor muri de batranete va ramane casa mea? Sau cum? Ce se va intampla?

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Dupa ce mor matusile tale, daca au si ele copii la randul lor, casa o sa se imparta intre voi. Doar daca ele nu au mostenitori iti ramane tie casa.

| Genevaaa explică (pentru Intruder19):

Ok. multumesc. dar practic o sa ne certam pe casă?laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Foarte putin probabil sa stim cu exactitate ce o sa se intample cu casa respectiva :/, nu te cunoastem, nu stim ce au de gand parintii si rudele tale, nu stim cum o sa evolueze lucrurile, nu stim ce o sa fie pana atunci.

Insa, in mod normal, ar trebui sa ramana copiilor bunicilor tai. Dupa, in functie de cui ii ramane, ar trebui sa o lase mai departe urmasilor. Daca de exemplu ar ramane pe numele unei matusi, cum ai spus si tu, cea mai mare probabilitate ar fi sa o lase si acea matusa... copilului ei.