| Aleeee95 a întrebat:

Hei. am o problema destul de grava zic eu. prietena mea cea mai buna a devenit foarte stresanta. mereu ma suna, imi da mesaje, chiar si cand nu pot vorbi. Imi poveste lucruri banele gen, ca mama ei ia spalat tenesi ....etc. Am incercat sa ii spun si nu intelege, ba mai rau plange ...etc. Help. Ce sa fac?

16 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Cu siguranta are si ea o problema si probabil esti singura peroana in care poate avea incredere, cu care indraznete sa vorbeasca toate "prostiile". Vorbeste cu ea deschis, incerca sa-i atingi "coarda sensibila" si cu siguranta iti va spune tot ce are pe suflet.Plecand de aici, va trebui sa ii cauti ajutor.Succes!

| anabelisa a răspuns:

Hello!
Desigur ca ii fi tu cea mai buna prietena a ei.Dar de la a-ti destainui anumite lucruri importante pana la a te acapara cu totul cu problemele ei banale este o mare diferenta.
Iti propun ceva:ce-ar fi ca incepand de maine sa faci acelasi lucru,surprinzand reactiile ei(pentru o perioada de timp) si vei putea observa cum incet,incet vor urma anumite discutii,in care ea iti va spune ca nu e ok ca in orice moment din zi si din noapte, tu sa o deranjezi pentru orice fleac.Ei, aici e partea interesanta:la randul tau, ii vei explica faptul ca ea a facut exact acelasi lucru fara sa-si dea seama si ca ai ascultat-o de fiecare data cu aceeasi rabdare, desi nervii tai erau intinsi la maximum.
Nu stiu daca te va ajuta ceea ce ti-am recomandat, dar sper ca problema sa se rezolve intr-un final.
Pupici!

| mixxjim a răspuns:

Poate fi de fapt foarte singura, nu are pe nimeni, cu familia nu comunica prea mult si e posibil sa se fi intamplat ceva cu ea atunci cand a inceput sa devina stresanta. Incearca sa vorbesti cu ea, s-o intrebi daca are vreo problema sid aca poti s-o ajuti cu ceva, ca daca te sacaie asa risca sa ramana si fara tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este datorita faptului ca ea te considera mai apropiata de ea decat esti tu cu adevarat.
Probleme psihologice datorita singuratatii cel mai bine spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are nevoie de cineva cu care sa vorbeasca, probabil ca trece printr-o perioada mai grea. ascult-o atunci cand ai timp si arata-i ca tii la ea oricum. va intelege ca nu poti sta cu ea 24/24. asta este, se intampla cand iti este lumea mai draga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori o accepti asa cum e ori ii spui ca nu mai suporti.Nu exista cale de mijloc.

| τττ a răspuns:

Bună.
Nu te-ai gândit că poate prietena ta te place? Adică, poate fi pe invers. Ști tu la ce mă refer! Aceasta e o problemă delicată, mai bine vă întâlniți față-n față și discutați. Așa aveam și eu o colegă de clasă, care mă stresa mereu cu telefoane și texte. Eram și eu la fel ca tine, mă enervau gesturile ei. Dar ști care a fost motivul ei? Se plictisea foarte rău și nu avea nici o prietenă căreia să-i împărtășească fel și fel de lucruri. Am învățat s-o înțeleg! Asta ar trebui să faci și tu cu prietena ta.
Muah, muah, muah!

| DunkelheitBu a răspuns:

Poate problema e la tine. Cu cea mai buna prietena trebuie sa vorbesti orice, si cea mai banala chestie.

| Aleeee95 explică (pentru DunkelheitBu):

Esti foarte tare sincer, eram sigura ca cineva va comenta ceva negativ!

| DunkelheitBu a răspuns (pentru Aleeee95):

Pai mai exista cazuri. Crede-ma, nu te-am atacat, ti-am dat un sfat. Gandeste-te ca problema POATE fi la tine.

| Aleeee95 explică (pentru DunkelheitBu):

Nu e problema la mine, ea are un caracter mai ciudat, imatur... multi m-au sfatuit sa o termin cu ea, inclusiv parintii mei.

| DunkelheitBu a răspuns (pentru Aleeee95):

Atunci termina. Ce te opreste?

| ChicaIdiota a răspuns:

Vorbeste cu ea, poate are nevoie de cineva ca sa ii asculte inima.Are nevoie sa comunice cu cineva. Poate are o problema. Vorbeste cu ea. happy

| stefydragutzica a răspuns:

Daca spui ca este prietena ta cea ma buna incearaca sa o asculti sa vezi ce o nelinisteste.Ea vede in tine un sprijin si poate sa apeleze la tine cand ii este greu. Inceraca sa vorbesti cu ea ''bland'' daca spui ca plange. Incearca sa o ajuti daca are vreo problema.

| miranda90 a răspuns:

Vorbeste cu ea si vezi ce se intampla.

| Boanta_Raluca_1997 a răspuns:

Probabil crede ca esti cea mai buna prietena a ei.( in caz ca nu e asa spune-i asta )