| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o problema. Parintii mei nu sunt de acord ca eu sa-mi incep viata sexuala inainte de 18 ani( spun ca atunci sunt cu capul pe umeri si sunt constienta de ce fac), acum am 16 si ceva. Si nu stiu cum sa le spun, cel putin mamei ca mi-am inceput viata sexuala:-s. De ceva timp m-am racit de ea si nu mai prea pot povesti orice. Imi puteti da niste sugestii, sfaturi? >plssbig grin

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Cred ca si daca ai fi facut-o cu acordul parintilor tot ai fi avut mustrari de constiinta, asa am fost creati sa avem mustrari de constiinta cand facem sex in afara casatoriei, mai ales la inceput pana nu iti amorteste constiinta. Daca e o relatie asa frumoasa si te simti matura si resposabila, pentru o fata casatoria e legala in Romania de la 16 ani cu acordul parintilor si scapi de toate mustrarile de constiinta, sexul va deveni mult mai placut fara ele.

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Şi mă rog pentru ce să te ducă la ginecolog?
Oricum dacă ai 16 "şi ceva", o să ai 17+ când chiar se va întâmpla asta, DACĂ se va întâmpla (deşi mi se pare o idioţenie mare de tot) şi la vârsta aia poţi solicita ginecologului ca examenul să fie privat, adică părinţii să zboare din cabinet iar examenul să fie privat şi confidenţial.
La modul foarte serios, părinţii nu au de ce să ştie. Atâta vreme cât nu ai rămas gravidă sau ai contactat vreo BTS, nu e treaba lor.
Numai bine.

| fabiola a răspuns:

Se intampla asta atunci cand mama spune un nu categoric. Apare teama si lipsa de incredere.Nu trebuie sa lasi sa intervina aceasta raceala intre voi pentru ca in timp vei constata ca toti din lumea asta vin si pleaca,isi rezolva interese mai mult sau mai putin importante,te ajuta mai mult sau mai putin dar nimeni in afara parintilor nu te iubesc neconditionat, nu te ajuta neconditionat! Incearca intai reapropierea de mama ta si atunci cand o simti aproape, spune-i.Te va intelege si ajuta!

| Zenithf a răspuns:

Si daca vei ramane cumva insarcinata le vei ascunde si lucrul acesta? Poate ajungi si faci si avort... :-s
Si asa le omori primul lor nepot? Era mai bine sa-i asculti, nu cred ca ai castigat nimic prin faptul ca ai facut-o.
Eu zic sa discuti serios cu ei, cu mama ta mai intai, sa iti spuna ce motive au avut ca sa-ti impuna asta, ca tu esti destul de matura si chibzuita, ca daca ai face sex ai stii cum sa te protejezi.
Macar sa afli motivul lor. Apoi vezi ce faci si ce-i spui.

| ELLSSA a răspuns:

Este bine totusi ca mama ta inainte de a-ti fi mama este si o buna prietena cu tine, dar nu trebuie sa ii spui ei lucrul acesta.Inteleg ca este ceva important pentru tine, dar de ce trebuie sa ii spui? Mie sincer mi-ar fi rusine in locul tau.Lasa sa isi dea seama cu timpul ca ai crescut si s-au produs modificari in corpul si gandirea ta.
Daca tu consideri ca faci bine a-i spune, eu te sustin, dar sa nu se supere...
Lasa pana la 18 ani cand ai sa fi majorahappy

| tpuu a răspuns:

Este o problema atunci cand iti incepi viata sexuala.happy!
Mai ales ca tu ai o varsta destul de frageda ca sa spun asa.
Trebuia sa astepti pana ce implinesti 18 anisori,atunci esi majora si ai dreptul sa faci "ce vrei" cu viata ta!:-s.
Ma rog, este bine peste tine pentru ca nu regreti :-s.
Problema este ca daca ii vei spune-i parintilor sau nu'mai mamei tale, mai ales daca te-ai racit de ea este o problema.
Dar trebuie sa infrunti problemawinking.nu stiu dar cred ca atunci cand ii vei spune te va duce la ginecolog, pentru a iti face teste nu cumva sa fi primit vre'o boala :-sI don't want to see.
Si oricum daca ii vei zice fapta este deja consumata si nu are ce sa facahee hee.
Sau spune-i cand implinesti 18 ani, oricum at nu crd ca mai are ce sa faca.
Dar daca cumva vrei sa ii spui la 18 ani pana at sa nu mai deschizi sub de viata sexuala ca dp isi da seama si e mai rau pentru ca zice ca de ce nu iai sp si ai lasat-o sa afle.
Este o pronlm dificila.
Si apropriete de ea. nu te-ai racit cu ea pentru ca e mama ta totusihee hee.
Succes

| Aiicha a răspuns:

Asteapta sa devii din nou apropiata de ea si atunci spune-i. Daca va fi in toane bune va primi mai bine vestea.Dar de ce tii mortis sa ii spui? daca stii ca nu sunt de acord cu acest lucru.

| amaranth a răspuns:

Viata sexuala ti-o incepi atunci cand crezi tu ca este momentul potrivit, nu atunci cand iti impune cineva. Sper ca si tu ai facut la fel. Adica. Sper ca te-ai gandit bine atunci cand ti-ai inceput viata sexuala, si sa ai grija sa nu regreti mai tarziu acest lucru. Daca persoana cu care esti acum se comporta frumos cu tine, puteti comunica deschis despre orice, te intelege, nu iti vorbeste urat este totul ok. Si inca un lucru important, NU uitati de prezervativ!

Iar in legatura cu mama ta, ar trebui intr-o zi sa o tragi de manuta, si sa vorbesti cu ea. Acum nu ii spune si tu dintr-o data : "mama. stii ca eu. ]
Incearca sa-i explici ca s-a departat de tine, si tu o vrei aproape, ai nevoie de ea. Incercati sa faceti unele lucruri impreuna. De exemplu : ajut-o la gatit, uitati-va impreuna la un serial, poate intr-o zi cand are si ea timp iesiti in parc la o plimbare. Te vei apropia mai mult de ea. Atunci cand ea are probleme, tu ascult-o si intelege-o.
Crede-ma. cea mai buna prietena, este mama. Chiar daca uneori mai zbiara la tine, te mai cearta, dar atunci cand vei avea vreo problema, cu siguranta nu te-ar lasa, asa cum fac ceilalti.

| amaranth a răspuns:

Nu trebuie sa te simti vinovata pentru. ceea ce ai facut, pana la urma este ceva normal. Iar in legatura cu mama ta, cum am mai spus, mai asteapta putin. Deci, fii calma. relaxeaza-te, nu ai omorat pe nimeni laughing. Numai bine :*

| adelle23 a răspuns:

Pana la urma tot se intampla... si e bine sa faci acest pas cand esti tu pregatita, cand simti, si cand consideri ca o faci cu persoana potrivita. Ar fi mai pacat sa incepi cand vor ei, cu cineva la intamplare doar de dragul de a incepe fix la 18 ani. Parintii ar trebui sa ne fie prieteni, nu dusmani, de parca ei au fost sfinti sau ceva. oh go on offffff. succes :*:*:*:*

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Eu am 19 ani si inca nu am vorbit niciodata cu mama mea d3spre asa ceva desii mi-am inceput viata sexuala demulttongue
Eu nu cred ca este nevoie sa le spui chiar orice.acum nu cred ca e o mare problema ca nu le-ai spus... oricum cu timpu o sa isi dea seama
Si oricum.cateodata e bine sa ai mici secrete tongue
P.S. daca neaparat vrei sa ii spui atunci asteapta pana cand veti avea relatia din nou mai ''calduroasa''.si atunci cred ca vei putea fi mult mai deschisa cu eatongue
Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai vreau sa le spun, nu vreau sa le ascund. Daca odata o sa ma duca la ginecolog si o sa afle de acolo ii mai bine? nusad Nu stiu nu ma simt eu bine daca le ascund lucrul asta care e foarte important in viata unei fetesad Ar fi o idee sa nu-i zic dar o sa ma mustre constiintasad

| popescucarmen43 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,și eu am 16 ani și vreau să mi-o incep.o întrebare totuși, nu ți-a fost rușine? adică v-ați văzut goi...și te-a durut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce să-i spui? Ce poate ea să facă... să te certe (ce folos?) sau să te susțină (pentru ce?). Deci, pentru ce ea să știe? Dacă tot crezi că ești destul de mare pentru a duce o viață sexuală, atunci cred că ești și conștientă de responsabilitatea pe care o porți. Deci, fii bravo, protejează-te cu mare grijă și mama se va mândri cu fiica, fie că a făcut ea sex sau nu. Mamele ce văd, de fapt, ce le sperie? Doar problemele care apar după prosteala copiilor. Nu-s probleme = mama nu vede nimic... și totul e binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa e, nu regret ceea ce am facut, insa mi-e frica de o posibila vizita la ginecolog si sa afle acolo:-s in legatura cu protectia, nu sunt probleme am informatii suficiente incat sa nu fie niciun pericol nici de sarcina nedorita nici de boli:-s dar este constiinta care nu-mi da pacebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai antonia, pe voi va mananca-n scoica de la 11ani.de ce mai intrebati parintii daca tot nu-i ascultati? si acum ce vrei tu? ai calcat pe bec, regreti si vrei sa-ti dam sfaturi? uite eu i-ti fac o propunere fiindca sant barbat.si tot nu mai esti virgina.ca mama ta habar nu are, si tu nu ai ce pierde.eventual castigi o sarcina.ce spui? eu zic asa; spune-i aluia cu care faci sex; ca vor parintii tai sa-l cunoasca. daca te iubeste, va veni. daca a vrut doar sa ti-o puna te va lasa si va fugi cand va auzi de parinti.in functie de asta ii vei spune mamei tale sau nu ii vei spune.fiindca ti-ai inceput viata sexuala, da ea va intreba; cu cine? ca vreau sa-l cunosc, sa vad e ceva de capul lui? este responsabil? sau stie doar sa dea din fund? de tatal tau ce sa mai zic? cred ca se astepta la asa ceva.ai grija cu cine te culci fiindca e in joc reputatia ta,de fata, domnisoara, femeie.si sanatatea la fel.sa fii iubita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lemonshu, in legatura cu baiatu' cu care sunt, sunt cu el de aproape doi ani el are 22 de ani,parintii mei il cunosc si il considera un baiat bun, si si este, nu asta e problema,iar in legatura cu relatia noatrsa, este o relatie foarte frumoasa bazata pe incredere si respect; doar ca ei zic ca trebuie sa fiu indeajuns de dezvoltata psihic pentru a face pasul asta, sa fiu cu capul pe umeribig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai stiu de ce vor ei sa nu fac nimic pana la 18 ani, pentru ca ei zic ca atunci o sa fiu cu cpul pe umerii si pot lua decizii singura si ca trebuie sa ma respect, sa-mi respect corpulstraight face insarcinata NU raman, nici nu se pune problema:O

| Raull_5431 a răspuns:

Ar fii bine sa ii spui!happy
Ar trebui sa iti consideri mama ca o prietenahappy ea va incerca sa te inteleaga si astfel relatia voastra se va imbunatati!happy

| LinLu a răspuns:

Draga Antonia, in primul rand te sfatuiesc sa ai o discutie deschisa cu parintii tai, asta daca poti, caci sunt unii parinti care nu doresc sau le este rusine sa discute, si intreabai care sunt cauzele care ei nu te lasa sa ai o relatie sexuala inainte de 18 ani, al doilea rand intreabai de riscurile si placerile care sunt, iar apoi iti dai seama singura ce sa faci, mai este un lucru, daca baiatul cu care faci sex, ar risca el sa fie tatal copilului, sau ai dorii ca el sa fie tatal copiilor tai.

| emi_8536 a răspuns:

Incearca sa vb cu ea, ia-o pe ocolite, sa ii sp ca respectivul baiat pe care il placi merita asta. macar sa incerci cu asta sau lasate o perioada macar pana la 17 ani jumate si fa si u ceva cve sa le demonstrezi ca esti destul de matura sa faci orice deci sexul nu e chiar o crima si pana la urma te vor intelege pentru ca esti destul de matura nu prea mult dar... nu esti nici prea mica. expicai ca nu te duci la produs nu te vede nimeni decat voi doi dar u nu abuza prea mult si fa-o si u mai rar nu foarte des. daca vrei sa ma asculti bine daca nu tot bine. eu st emilia din cta am 15 anivezi si u ce faci!

| CiuFulyCi a răspuns:

Viata sexuala ti-o incepi cand te simti u pregatita de acel pas, nu cand doresc parinti tai straight face si cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta cand ve-ti fi iarasi apropiate si cand simti ca este dispusa sa te asculte si sa te intelega, fara a face din tantar armasar big grin Sau astepti pana trec ani si ajungi la varsta dorita de ei pentru a-ti incepe viata sexuala si atunci este momentul sa le spui adevarul, ca nu trebuie sa le spui neaparat ca ti-ai inceput viata sexuala de la 16 ani.Bafta:*