| oanasunshine a întrebat:

Hei. am si eu o intrebare. Este ceva rau daca imi doresc sa ii spun unui baiat ca il plac? Este asta o umilinta sau este un lucru normal ca sunt sincera? Pentru ca simt ca nu mai pot continua fara sa stie ca il plac, indiferent care ar fi raspunsul lui, negativ sau pozitiv. El da semne ca ma place dar de la un timp nu a mai vorbit cu mine(vorbeam pe mess) iar la scoala ne privim dar nu ne salutam. Si m-am gandit ca ar fi bine dar am nevoie de mai multe pareri. Funda. :*

17 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

In principal e bine sa fi sincera, iar in situatia ta nu cred ca ai avea de ce sa te simti umilita, depinde doar de ce discutii, intamplari au fost intre voi, dar in mod normal nu e o umilinta.
Nu te astepta sa iti spuna ca si el te place. Sa zicem ca nu iti spune pentru ca e timid, dar daca era timid, macar continua sa vorbeasca cu tine, iti punea intrebari tampite pe mess, intrebari fara sens etc dar nu te abandona.
Vezi doar sa nu fie genul de baiat care daca stie ca iti place de el isi va bate joc de tine sau va profita de simpatia ta fata de el.
Acuma tu decizi daca iti vezi de treaba ta sau ii spui... in functie de cum il cunosti!
Bafta!

| oanasunshine explică (pentru FerLin):

Este o poveste mai lunga si este un motiv pentru care el nu mai vorbeste cu mine dar nu l`am mentionat.

| AdinaakaMorphie a răspuns:

Daca numai comunicati pentru ca v-ati certat, sau s-a intamplat ceva rau, ar fi bine sa ii ceri scuze si sa ii spui pe scurt: Stii.eu te plac.Si eu i-am spus unui baiat chestia asta, nu este o umilinta. Poate se va schimba ceva...
Bafta:*

| FerLin a răspuns (pentru AdinaakaMorphie):

Problema principala este el. Daca el este dobitoc poate sa rada de sinceritatea ei si sa se comporte ca un salbatic. In afara ca o face pe ea sa se simta aiurea acum, ii va taia curajul ca pe viitor sa mai fie sincera vreodata!

| AdinaakaMorphie a răspuns (pentru FerLin):

Nu cred ca este genul de pers care sa se comporte cum spui tu. Dar cine stie.Mai bine ar da de inteles ca il place happy. Oricum eu le spun adevarul ca-mi place de ei, chiar daca dupa fac ca salbaticii sau se comporta altfel. Nu toti baietii sunt la felhappy nu trebuie sa se lase descurajata de nimeni.

| FerLin a răspuns (pentru AdinaakaMorphie):

Asa este, ai dreptate, dar in cazul in care si ea este o fire mai sensibila sau mai slaba si isi marturiseste sentimentele unui baiat care face misto pe seama ei apoi s-ar putea sa se simta umilita.
In cazul asta ar putea face altfel, ar putea sa-i spuna ceva de genul "Imi esti simpati, chiar esti dragut, dar pacat ca esti putin cam imaturi sau pacat ca nu esti genul meu, sau dar din pacate nu vom putea fi impreuna niciodata (dar nu spui deocamdata si de ce crezi ca nu puteti fi impreuna). Si in situatia asta el o poate lua ca pe o provocare, si daca lui ii va placea de ea va stii ca de moment ce ea il place, sunt sanse sa o cucereasca chiar daca ea a negat relatia lor. Daca lui nu ii place de ea va face o gluma ceva care sa-i spele imaginea lui de baiat respins (gluma care poate fi buna sau care o poate jignii pe ea dar oricum nu va ramane cu eticheta de "disperata" cum le place unor rautaciosi sa se exprime). Astfel ea va ramane si cu mesajul transmis si cu imaginea nepatata! Parerea mea...

| oanasunshine explică (pentru FerLin):

Multumesc mult amandurora pentru sfaturi happy. El nu pare un baiat care sa'si bata joc de o fata, nu-l cunosc atat de bine, dar din cele cateva ori cat am vorbit mi-a dat de inteles ca este un baiat simpatic, ok, si nu e un smecher. Si oricum, daca e sa ii spun, nu o fac pe sentimentalista, pentru ca nu sunt asa, ci ii voi spune intr'un mod normal, ca il plac si voiam sa stie.

| AdinaakaMorphie a răspuns (pentru FerLin):

Poate ca ea il cunoaste destul de bine,si poate nu este genul de baiat cum spui tu. Daca ar spune "pacat ca nu esti genul meu" iti dai seama ca el o sa creada ceva gen"waw,vrea sa stea cu mine" Mai bine ar comunica din nou si l-ar face sa marturiseasca el ca o place,daca este o fire sensibila. Nu cred ca poate face un fel de gluma pe seama ca cineva il place,s-ar simti mandru,poate. (fetele care sunt "indragostite"sau le place de un baiat,acel baiat sau prietenii lui o iau ca fata "disperata"dupa X.) Unii baieti se pot schimba din rau in bine, dar si invers dupa ce afla de la o fata ca il place, dar cei mai multi se schimba din rau in bine. In fine.

| oanasunshine explică (pentru AdinaakaMorphie):

Nu este un baiat care are numa' fite si smecherii in cap. e la locul lui si nu pare genul care sa faca misto de o fata dar niciodata nu se stie ce e in mintea unui baiat.

| oanasunshine explică (pentru FerLin):

El nu a mai vorbit cu mine de cand am facut prostia de a ma tine cu un coleg de mana la patinoar oh go on.

| AdinaakaMorphie a răspuns (pentru oanasunshine):

S-ar putea sa fie geloshappy mai bine incerci sa vorbesti cu el din nou.

| KiddaBăă a răspuns:

Este bine sa fi sincera, nu trebuie sa ii spui unei persoane ca o placi sau ca o iubesti doar ca se simta persoana respectiva bine. Daca simti asta, fa.o! Nu ezita, poate ca si el te place, dar prefera sa nu spuna happy!

| MoneyMoney a răspuns:

Sa-ti exprimi sentimentele cu siguranta NU are cum sa fie un lucru rau! happy

| Larisssaa a răspuns:

Este foarte bine ca eti sincera :X nu este nimic rusinos ba din contra esti o fata cu foarte mare curaj. Si nu se sti niciodata poate simte si el ceva pentru tine
/x

| grgdlk a răspuns:

Nu e nimic rau daca i spui, ba chiar esti foarte curajoasa, bravo tie, daca tu crezi ca merita sa i spui du te si spune-i love strucklove strucklove struck

| regrets a răspuns:

Nu este deloc o umilinta...ba din potriva ai demonstra ca esti hotarata si ca il iubesti cu adevarathappychiar daca faci primul pas chiar u

| Ioannnaaa a răspuns:

Nu este o umilinta deloc.Am trecut si eu prin asa ceva...imi placea de un baiat,si nu stiam daca sa ii spun ca il plac sau nu,dar mi-am facut curaj si i-am spus, a durat ceva pana s-a gandit la ce i-am spus, dar in final suntem impreuna de 3 luni si suntem foarte fericiti! Assa ca fa-ti curaj si spune-i.la urma urmei, ce ai de pierdut? Incercarea moarte n-are!:*Bafta!