| anonim_4396 a întrebat:

Hei..de ceva zile am o problemă, sunt împreună cu un băiat de un an și 6 luni..am mai avut certuri, despărțiri și multe greșeli din partea lui cât și din partea mea. Avem o lună de când ne-am împăcat, era totul okay până acum 5 zile..caută motive de ceartă, îmi răspunde după 2 ore la un mesaj,nu mă mai sună seara dacă nu îl sun eu,aud numai scuze din partea lui, când îi zic să ne vedem, mă refuză pe motiv că e ocupat.Mă gândesc că și-a găsit din nou pe alta, pentru că m-a înșelat de 2 ori...îmi este foarte greu să îl las, țin la el...am încercat să nu vorbesc cu el,dar nu pot, azi l-am sunat să vorbim, am vorbit 10 minute și mi-a închis, l-am de mai multe ori și dădea linie ocupată. Dați-mi un sfat vă rog, orice.

Răspuns Câştigător
| Nemeessis a răspuns:

Salut. Asta e o relație toxică. Nu merită să îți mai petreci timpul cu acel băiat. Te-a înșelat de două ori, o poate face din nou oricând vrea. Înțeleg faptul că ții foarte mult la el, însă ar trebui să accepți ideea că poate el nu are sentimente la fel de puternice pentru tine. Nu trebuie să suferi pentru asta. Arată-i că te descurci și fără el, arată-i că tu nu ești bătaia de joc a nimănui, poți face asta.
Gândește-te pe viitor dacă rămâi cu el. Vă căsătoriți, ce o să se întâmple dacă iar te înșală? Atunci lucrurile deja vor deveni mai complicate. Poate o să apară și un copil. Bărbatul de lângă tine te va înșela, o complicație mult mai mare. Ai avea de suferit atât tu, cât și copilul.
Să înșeli e aiurea. Eu nu aș ierta asta. Părerea mea e că dacă cineva te iubește suficient de mult, nu te înșală. Chiar dacă nu ar mai face asta niciodată, e greu să mai ai încredere într-o astfel de persoană.
Gândește-te serios la asta. Orice ar fi, îți garantez că poți și fără el. Mai rău suferi cu el decât fără el. Felul în care te tratează nu e unul plăcut.
Cel mai bine e să îți petreci timpul alături de o persoană care te iubește cu adevărat, o persoană care știe să te aprecieze, iar persoana asta va apărea la momentul potrivit.
Trebuie doar să ai încredere în tine, ești mai puternică decât crezi, iar acel băiat nu te merită.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce sfat? nu e evident că e o bătaie de joc „relația" asta? Dacă nu ești în stare să-ți găsesști respect de sine să te ridici să pleci atunci stai în relație în continuare că „nu pot să-l uit". Adevăru e că e un minunat, înțeleg după ce ți-e dor, rar găsești unu care niciodată nu vrea să se vadă sau să vorbească cu tine și te-a înșelat deja de 2 ori

| romeo78 a răspuns:

Despărțire și mergi mai departe!
Ce face el acum este un act premeditat prin care să vă facă să plecați definitiv din viața lui.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Tu nu-ti dai seama ca nu te mai vrea? De ce vrei tu sa il faci sa te placa, daca el nu mai vrea? Chiar crezi ca-l poti schimba?

| AliGab a răspuns:

Iti place sa fii barca de salvare, mereu pe locul doi, nu ai decat sa continui sa te chinui sa tii o relatie care nu va merge in veci.
Daca te respecti un pic, lasa-l in plata Domnului si mergi mai departe pe drumul tau. Nu inteleg cum poti sa mai fii cu cineva care te-a inselat, nu o data, ci de doua ori, posibil si a treia oara.

| Mihaa890 a răspuns:

E foarte simplu, omul acela nu te mai vrea. Comunicați clar și apoi luați o hotărâre. Măcar știi în ce ape te scalzi. Chiar poți să-i zici ca la un moment dat vrei să-ți vezi și tu de alta relație.