| Marinela989768 a întrebat:

Buna!
Ma numesc Marinela!
Am si eu o problemă
Eu locuiesc impreuna cu tatăl meu, mama mea vitrega, sora mea si fratele meu vitreg.
Am o problema cu mama mea vitrega. Nu o mai suport. Acum doua luni am incasat.o de la ea impreuna cu sora mea. Ne.a batut rau de tot, m.a tras de par prin toata casa. A fost groaznic. Toate astea pentru ca fiul ei a mințit. Mereu ne ceartă pe noi. Mereu îi ia apărarea. El are voie sa dea in noi, sa ne jignească. Si ea si el ma fac jegoasa, împuțită
Tata s-a luat mereu de ea, dar degeaba. Nu mai suport.
Țipă la noi într-una.
Ce sa fac?
Acum o deranjează daca îi amintesc de acel incident. Acum cateva zile am auzit cand vorbea cu cineva ca ar vrea sa faca un copil cu tata ca sa nu se despartă de ea.
Nu vreau nici sa intervin in relatia lor, dar nu mai suport.
Tata m.a întrebat daca vreau sa plece, dar am zis ca nu. Am zis ca se rezolva ceva, dar e si mai rau. Nu vreau sa se despartă din cauza mea de aceea intervin si incerc sa ii împac, dar nu mai suport.

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Dacă te-a bătut și prin felul în care se comportă, ai pierdut o șansă să îi spui tatălui tău să se despartă, pentru binele lui și al tău.
Părerea mea e să ai o discuție calmă cu tata între patru ochi.
Spune-i că ai revenit după ce ai reflectat și ai observat mai amănunțit situația. Că ai fi pregătită să o accepți de dragul lui, dar că ești convinsă că va fi foarte rău și pentru el. Spune-i că dorești în același timp ca el sa aibă o relație liniștită și civilizată cu o altă femeie, chiar dacă are copii.
Fii decisă de data asta!

Pentru bătaie poți să suni la Telefonul Copilului și apoi să faci plîngere la poliție. E ilegal.
Succes!

| bobbyG a răspuns (pentru ALGator):

Dar risca sa ajunga la casa de copii! Si nu cred ca vrea asta.

9 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Tatăl tău trebuia să o dea cu capul de pe pereţi după incidentul ăla. E doar o speculaţie, dar întrebându-te dacă vrei să plece poate chiar are nevoie de un motiv bun să o expedieze. Spune-ţi părerea, mai ales că e destul de important ce ai auzit dacă într-adevăr aşa e. Nu ai cum să "te bagi" în relaţia lor, tatăl tău va lua deciziile necesare oricum, spune ce ai de spus.

| Marinela989768 explică (pentru Laura):

Da
Sincera sa fiu nu mai suport
Voi discuta cat mai curând cu el
Daca vor face si un copil va fi si mai rau

| Marinela989768 explică (pentru Laura):

Va mulțumesc tuturor! Voi discuta imediat cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca va bate din nou, sunati la protectia copilului sau sunati-l pe tatal vostru.

| ALGator a răspuns:

Nu trebuie să dai impresia că ești geloasă pe această femeie și că ești egoistă ci că ai analizat obiectiv situația și te gândești la voi amîndoi.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Mai! Spune i imediat tatalui tau ce ai auzit, daca el te a intrebat daca vrei ca ea sa plece inseamna ca relatia dintre ei doi nu e asa stransa, ai mare noroc ca el nu e orbit de acea vipera...fa ceva cat inca mai poti! Tu nu vezi ca femeia e pe interes? Daca nu va batea si nu spunea ce spunea, atunci ar fi trebuit sa ti para rau, dar in cazul tau gresesti ca nu i spui. In primul rand, dupa ce moare tatal tau se imparte averea si la mama vitrega si la toti copiii, si nu mi se pare corect ca vipera aia sa primeasca ceva. Chiar te rog, sa i spui tatalui tau. Sper sa raspunzi la comentariu si sa mi spui ce ai decis

| bobbyG a răspuns:

Spune-i tatalui tau ce ai auzit, poate femeia e doar pe interes... Nu ar fi trebuit sa te intrebe daca vrei sau nu sa plece ci sa o dea direct afara din casa. Totusi tu tu copilul lui si ar trebui sa te protejeze. Acum nu stiu cati ani ai, eu m-as muta la bunici sau cu mama. NU fa vreo prostie d'asta inainte sa discuti mai intai cu tatal tau! Poate faceti o sedinta de familie toti si va spuneti problemele poate ajungeti la un punct comun

| Marinela989768 explică (pentru bobbyG):

Multumesc pentru sprijin! Cred ca voi discuta cat mai curând