| anonim_4396 a întrebat:

Hei, mă pot pune moașa la un copil daca am 14 ani?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Da happy Normal ca poti. :*Poti sa botezi singura, poti sa fii si moasa.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui "nasa" nu "moasa".
Moasa este asistenta/sora medicala, care asista la nastrea copilului.

| gabicoo a răspuns:

Vrei sa spui nașă. Da poti.
Moașa nu. Nu ai cum in zilele noastre. Moasa asista pe vremuri la nasteri în dispensarele comunale. In zilele noastre nasterile se fac la spital la maternitate asistate de medici.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu
Naşii devin părinţi spirituali ai pruncului, născându-l pentru viaţa în Hristos, tot astfel cum părinţii cei după fire, trupeşti, l-au născut pentru viaţa biologică, trupească.
Naşii trebuie aleşi pentru credinţa şi viaţa lor morală. Nu poate fi naş cel care trăieşte necununat, cel care este de altă credinţă sau este ateu, cel care încalcă poruncile şi nu preţuieşte fericirile.
Cuplurile de tineri, aflaţi la stadiul de prietenie, nu pot boteza și nici cununa deoarece prin Sfintele Taine ei se înrudesc spiritual unii cu alţii și mai apoi dacă doresc nu se mai pot căsători.
Ce educație poate primi un copil de la alt copil?
Tu ști ce responsabilități are un nas?
Naşii la botez sunt martori înaintea lui Dumnezeu pentru prunc. Naşii cu sufletul lor se pun garanţi pentru sufletul copilului