| Andreealovechocolate a întrebat:

Hei. O sa incep direct: relatia dintre mine si mama mea s-a schimbat foarte mult. in rau. A devenit foarte agresiva, imi vorbeste foarte urat si nimic din ce fac nu este bine. Cum pot sa ma apropii de ea sau macar sa restabilesc relatia dintre noi?

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Uneori oamenii sunt mai agresivi atunci cand au multe probleme pe cap si daca nu s-a schimbat ceva important la tine inseamna ca s-a schimbat ceva la mama ta pentru ca problemele la ea s-au cumulta si poate acum nu are cu cine sa vorbeasca. Acuma nu stiu daca mama ta este singura sau daca are cu cine sa vorbeasca, dar poti incepe prin a recomunica cu ea daca esti confidentul ei si totodata sa inveti sa asculti. Poate faptul ca urla si iti vorbeste urat este si o modalitate de a se descarca de tot ceea ce simte.
Las-o sa faca asta si dupa ce zice toate astea, vorbele, etc dupa ce urla intreab-o doar atat? Mama crezi ca te pot ajuta cu ceva, vrei sa stam de vorba la un ceai, etc, daca va vedea ca tu esti defensiva si tii la ea lucrurile se vor relaxa.

10 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Pai care i motivul acestei deteriorari? Incearca sa stai departe o vreme de mama.ta. pana isi revine!

| Andreealovechocolate explică (pentru VadTot):

Pacat ca nu pot sta departe de ea.

| VadTot a răspuns (pentru Andreealovechocolate):

Atunci incearca sa gasesti motivul pentru care mama ta este nemultumita de tine..agresiva smd..si cauta sa rezolvi situatia! vorbeste cu mama ta cand se afla in toane mai bune ca banuiesc ca nu i asa nonstop."si spune i ce te doare. ok?
Succes!

| KodrutZ a răspuns:

Pentru inceput, poti incerca cu ciocolata/flori sau ce stii ca ii place. Sper sa nu fie tigari sau bautura, ca in cazul asta deja cam avem raspunsul problemei...

| morningstar a răspuns:

Incearca sa stai de vorba cu mama ta. Poate ca nici nu vrea sa se comporte astfel, poate ca nici nu isi da seama ca iti face rau, poate are nevoie de aprecierea cuiva. incearca sa ii faci o surpriza: gateste-i mancarea ei preferata, cumpara-i un buchet de flori, spune-i cat de mult conteaza in viata ta...Numai ea stie prin ce trece. Spune-i ca prin orice ar trece, esti destul de mare sa impartasiti problemele intre voi si astfel viata ii va fi mai usoara. Intr-un cuvant, sa stai de vorba cu ea si sa ii spui ca o iubesti, ar putea schimba multe. Orice mama este miscata cand copilul ei ii arata afectiune!

| h3r a răspuns:

Te cred atunci când zici că te subapreciază probabil, însă ai răbdare cu ea.
Preia tu inițiativa atunci când vine vorba de întreținerea gospodăriei, deci ajut-o fără să zică ea!
Vorbește frumos cu ea, ai răbdare și chiar dacă nu are dreptate în toate, lasă după ea, deoarece orice-ar zice nu ți-ar vrea răul.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Care e motivul pentru care relatia voastra nu mai e la fel de buna ca in trecut? Cea mai buna solutie e comunicarea..adu-o la masa si vorbeste direct si sincercu ea despre ceea ce te va deranjeaza una la alta.

| NoBodyByMe a răspuns:

Gandeste.te unde ai gresit si repara, sau vezi care e problema ei...

| Danessy a răspuns:

Buna, daca ia-i gresit cere-i iertare, spune-i ca-ti pare rau. Ajut-o cind are nevoie de ceva.happy

| Trakker a răspuns:

Incearca sa petreci mai mult timp cu ea